Ivana Maletić (HDZ): ‘Zalažem se za zaštitu žena i djece, ali sam i protiv IK zbog nametanja rodne ideologije’

Foto: snimka zaslona

Povodom najave premijera Plenkovića o skorašnjoj ratifikaciji Istanbulske konvencije, Ivana Maletić, eurozastupnica, potpredsjednica HDZ-a i članica Predsjedništva HDZ-a, komentirala je IK za Vijesti RTL-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eurozastupnica HDZ-a u Europskom parlamentu, Ivana Maletić, na glasovanju o Istanbulskoj konvenciji koja nameće rodnu ideologiju pod krinkom sprječavanja nasilja nad ženama, ostala je suzdržana.c

Voditeljica: Kad govorimo o situaciji oko Istanbulske konvencije, bili ste suzdržani kad se o tome odlučivalo u Europskom Parlamentu, što sada mislite?

Maletić: Pa isto što i tad. Dakle, suzdržana sam bila zato što se u potpunosti zalažem da se upotrijebe svi mehanizmi, čak i više od Istanbulske konvencije, kada je u pitanju zaštita prava djece i žena od nasilja u obiteljima, ali sam i protiv jer u međunarodno priznatim definicijama, ‘rod’ se identificira, odnosno jednak je kao spol i može biti muški ili ženski. Međutim, u ovoj Konvenciji, ‘rod’ je društveno uvjetovana osobina, aktivnost, ponašanje, koje se u nekom društvu smatra prihvatljivim, dakle definitivno društveni konstrukt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditeljica: Dakle, smatrate to rodnom ideologijom koja se nameće unutar Istanbulske konvencije?

Maletić: Da.

Voditeljica: Koji manevarski prostor je ostavljen, sad konkretno govorimo o tome, čujemo premijera kad govori o tome – pročitajte Konvenciju. Vi ste je pročitali i došli do ovog zaključka?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maletić: Da, ja sam je pročitala više puta. Problem je što Konvencija dozvoljava u članku 78. određene rezerve, ali ne i za ovo pitanje (rodne ideologije).

Voditeljica: Dakle, nema manevarskog prostora?

Maletić: Sad ćemo vidjeti, ja sam poslala pitanje Vijeću Europe, pitala sam ih hoće li oni ipak dozvoliti da prilikom ratifikacije uzmu rezervu i na pitanje primjene ove definicije ‘roda’ i da se pozovu na svoje Ustave. Znamo da su to inače učinile, prilikom ratifikacije Poljska i Italija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditeljica: Zalažete se za to da i mi to napravimo?

Maletić: Da, mnoge države su se tada usprotivile (rezervama i pozivanju na Ustav koje je definirala Poljska) i osporile pravo država (tako i Poljske) da to mogu napraviti i sad je Vijeće Europe na potezu i ja se nadam da će oni to (za ubuduće) dozvoliti.

Voditeljica: Ako to ne dozvole?

Maletić: Ako to ne dozvole, naše zakonodavstvo ima čak i bolje mehanizme od same Istanbulske konvencije i ja često čak pomislim da je za neke države Istanbulska konvencija kao dimna zavjesa, oni su je donijeli, a ništa u praksi nisu napravili da se zaista poboljša zaštita žena i djece od nasilja u obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditeljica: Vi ste potpredsjednica HDZ-a pa ono što sad kažete, Vi ste na suprotstavljenoj strani samog premijera?

Maletić: Pa ja ne vidim tu toliko da je to suprotstavljena strana, koliko je to sad pitanje zaista argumentirane rasprave. Čekam odgovor na moje e-mailove, u ponedjeljak ću ih i zvati (Vijeće Europe) Možda čak premijer zna i nešto više, možda će nam to i reći na sastanku tako da vidjet ćemo.

Voditeljica: Niste razgovorali s njim?

Maletić: Ne.

Voditeljica: Hvala Vam puno na razgovoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.