Doznajemo: Treba nam 1100 ročnika, a u 2023. bilo ih je tek 307

vojni
Foto: MORH / J. Kopi

U posljednjim se danima u Hrvatskoj aktualizirala tema uvođenja vojnog roka. U Hrvatskoj godinama postoji program za obuku dragovoljnih ročnika. No imamo li ih dovoljno? Iz MORH-a nam je potvrđeno da nemamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rat u Ukrajini i sukobi na Bliskom istoku potaknuli su mnoge europske države na ponovno uvođenje vojnog roka. Latvija i Švedska već su ga vratile, a Srbija i Njemačka ozbiljno razmišljaju o takvoj odluci.

>Dok svi razmatraju vraćanje vojnog roka, Plenković bi uveo – vojni tečaj

Hrvatska je obavezni vojni rok ukinula 1. siječnja 2008. za vrijeme premijera Ive Sanadera i ministra obrane Berislava Rončevića.

Od tada je na snazi Program dragovoljnog vojnog osposobljavanja u Oružanim snagama Republike Hrvatske. Prema riječima ministra obrane Ivana Anušića za normalno popunjavanje hrvatskih Oružanih snaga potrebno je 1100 dragovoljnih ročnika godišnje. Uz napomenu da bi ti osposobljeni dragovoljni ročnici trebali potom i ostati u djelatnoj vojnoj službi Oružanih snaga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
zakona
Na slici ministar Ivan Anušić/ Foto: Fah

Podaci MORH-a

Navedeni broj od 1100 dragovoljnih ročnika godišnje već godinama nije dostignut, potvrdili su nam iz MORH-a. Prema njihovim podacima tijekom 2021. godine dragovoljno vojno osposobljavanje završilo je 843 ročnika, od kojih 167 žena; tijekom 2022. godine obuku je završio 431 ročnik, od kojih 88 žena, a tijekom 2023. godine njih 307, od kojih 61 žena.

>Švicarac promijenio spol na papiru i u rekordnom roku postao žena kako bi izbjegao vojni rok

Većina njih, čak 90 posto iskazala je interes za prijemom u djelatnu vojnu službu. Tako je u djelatnu vojnu službu tijekom 2021. godine primljeno 510 vojnika, tijekom 2022. godine njih 460, a 2023. godine primljeno je 299 vojnika.

Iz MORH-a su još istaknuli da je, među onima koji se prijave na dragovoljno vojno osposobljavanje na kojem stječu se osnovna vojna znanja i vještine, a kasnije budu primljeni u djelatnu vojnu službu, sve više žena. U posljednjih je pet godina taj broj povećan za 2,5 %.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S koliko vojnika raspolažemo u slučaju ugroze?

Na pitanje našeg portala koliki su kapaciteti Hrvatske vojske i koliki je broj vojnika, u slučaju potrebe dostupan, iz MORH-a nismo dobili izravan odgovor.

Napomenuli su tek: “Hrvatska vojska u svakom trenutku spremna je odgovoriti na sve izazove koji se pred nju postave”.

>Obvezni vojni rok u Hrvatskoj: Motiv treba biti sigurnost

Podsjetimo, raspravu o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka potaknuo ju je sam premijer Andrej Plenković koji je na novinarsko pitanje o vojnom roku u Hrvatskoj rekao da se od toga davno odustalo, ali da se razmatraju drugačiji modeli. Spomenuo je da MORH priprema koncepciju kraćih vojnih tečajeva za sve, po konceptu obuke sličnom onoj koju prolaze dragovoljni ročnici. Njime bi se, tvrdi Plenković, mlađe generacije mogle upoznati s osnovnim vojnim vještinama koje im nedostaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedugo nakon izjava premijera Plenkovića, Ministarstvo obrane našoj je redakciji službeno je potvrdilo da rade na konceptu kraće vojne obuke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.