Iz MUP-a objasnili kada možete dobiti kaznu za blicanje u prometu

policija blicanje
Foto: MUP

Vidjeli ste policiju uz cestu pa svjetlosnim signalima želite upozoriti ostale vozače u prometu da pripaze na vožnju? Takozvano “blicanje” mnogi vozači koriste kao signal upozorenja, a N1 je provjerio je li to zakonom zabranjeno i kada zbog toga možete biti novčano kažnjeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, kratkotrajno, isprekidano blicanje drugim vozačima je dozvoljeno. Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) za N1 je objasnilo u kojim je slučajevima korištenje svjetlosnih signala dozvoljeno.

“Od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću) u slučajevima iz članka 76. stavka 1. ovoga Zakona, vozač u pravilu, umjesto zvučnog znaka upozorenja upotrebljava svjetlosni znak upozorenja. Taj znak može upotrijebiti i u naselju prije pretjecanja drugog vozila”, navode iz MUP-a za N1.

Policija dodaje da se ovaj znak upozorenja može upotrijebiti i danju ako takav način upozorenja drugim sudionicima u prometu više odgovara zbog uvjeta na cesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svjetlosni znak upozorenja daje se kratkim uzastopnim paljenjem dugih svjetala, ili uzastopnim paljenjem kratkih svjetala za osvjetljavanje ceste, ili naizmjeničnim paljenjem, u kratkim razmacima, dugih i kratkih svjetala, vodeći računa da se time ne zasljepljuju vozači koji dolaze iz suprotnog smjera”, objasnili su iz MUP-a.

“Isto tako članak 142. stavak 3. citiranog zakona propisuje da na autocesti vozač ne smije, između ostaloga, požurivati vozila ispred sebe davanjem svjetlosnih ili zvučnih znakova, a postupi li suprotno navedenoj odredbi, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 260 eura”, navode iz MUP-a.

Također ističu da prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama tzv. “blicanje” drugim vozačima u prometu kojim se upozorava na prisutnost policije nije kažnjivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.