Komora medicinskih sestara pozdravlja najavljene promjene u sustavu Hitne

Foto: fah

Hrvatska komora medicinskih sestara u petak je pozdravila najavljene promjene u hitnoj medicinskoj pomoći kojima se predviđa viša edukacija i veće ovlasti medicinskih sestara u hitnim timovima, ali i upozorila da je prethodno potrebno mijenjati zakone i podzakonske propise, te provesti prilagodbu obrazovnog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikat: ‘Paramedikusi su visokoeducirane sestre i tehničari u Hitnoj pomoći’

Istraživanje pokazalo da je čak 89% medicinskih sestara doživjelo neku vrstu nasilja na radnom mjestu

Komora je priopćila da se zalaže za timove u kojima će biti visokoobrazovane medicinske sestre s dobrom edukacijom iz hitne medicine i ovlastima ordiniranja i pružanja neophodne terapije i postupaka za održavanje života pacijenta do dolaska liječnika ili do transporta u najbližu zdravstvenu ustanovu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kujundžić o tragediji u Zaprešiću: ‘Sustav nije zakazao, radi se o nagloj smrti pacijenta s astmom’

No, za ostvarenje toga cilja nužno je mijenjati postojeće zakonske propise koji određuju da jedino liječnici smiju ordinirati terapiju i da medicinske sestre ne smiju primijeniti terapiju bez naloga liječnika, navodi Komora.

Iz Komore poručuju da hrvatsko sestrinstvo želi pružati najbolju skrb građanima i očekuju od obrazovnog sustava i zakonodavnih vlasti da im to omoguće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećaju i kako se Komora od samih početaka reforme hitne medicinske pomoći zalagala da medicinske sestre i tehničari u Timu 2 moraju imati visoko, specijalističko obrazovanje kako bi mogli imati i proširene kompetencije.

Slovenija od 1. srpnja otvara tržište rada za hrvatske državljane, traže se liječnici i medicinske sestre

“Stoga je prije nekoliko mjeseci pokrenula i izradu dokumenta s nužnim kompetencijama medicinskih sestara i tehničara i s predloženim razinama obrazovanja za rad u hitnoj medicinskoj pomoći”, naglašava Slava Šepec, predsjednica Komore. Na dokumentu, koji će Komora Ministarstvu zdravstva predložiti ove jeseni, radi Radna skupina medicinskih sestara i tehničara, vrhunskih stručnjaka iz ovog područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na najave ministra zdravstva Milana Kujundžića o uvođenju paramedika u sustav Hitne, u Komori kažu da su oni dio europskog trenda u hitnom zbrinjavanju pacijenata.

“U Engleskoj i Irskoj ovaj posao obavljaju vrhunski obrazovane medicinske sestre i tehničari ili liječnici, što znači najmanje tri ili četiri godine studija na visokim učilištima i specifične edukacije iz područja hitne medicine. Ovakav sustav obrazovanja omogućava i ordiniranje neophodne terapije lijekovima. Čak i Njemačka, čije se obrazovanje tako često spominje u RH, ima obrazovanje paramedika u trajanju od tri godine, nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja”, navodi se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.