Profesor Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Drago Jakovčević komentirao je za Narod.hr zaključke Europske komisija kojima u Hrvatskoj postoji prekomjerna makroekonomska neravnoteža te zahtijevaju odlučnu političku akciju i specifični monitoring.
“Ta makroekonomska ravnoteža u najvećoj mjeri je zbog samih politika koje forsira Europska komisija. Budući da se radi o jednoj koncepciji društveno ekonomskog razvoja koji ne daje nikakave rezultate, dapače, samo urušava ekonomiju u zemlji”, ocijenio je Jakovčević te dodao: “Ja sam to očekivao. Stalno se postavljao pitanja o tim bolnim rezovima, trebali bi svi sad uživati u tome da se ljudi otpuštaju, pa da uspije neka reforma? Otpustili ste ljude i što ste onda napravili? Veliku društveni štetu – nikakve koristi”.
“Prema tome, treba imati snage političke mudrosti i znanja prije svega kako bi se tim povjerenstvima, među kojima je Europska komisija koja predstavlja Europsku uniju, zapravo uvjerilo da se Hrvatska ne može više razvijati, niti može opstati ako oni nastave s tim suludim politikama fiskalne konsolidacije i posvemašnje štednje koja nema smisla”, rekao je Jakovčević dodavši kako je nama zaposlenost na najnižoj razini u povijesti države.
“Nama pada zaposlenost, raste nezaposlenost. U većoj mjeri pada zaposlenost što znači da nam jedan dio odlazi s burze neprijavljen, dakle, to su isključeni ljudi, a dio mladih odlazi u inozemstvo. Taj trend se može zaustaviti samo ozbiljnim gospodarskim zaokretom, radiklanim promjenama politika, a to nisu nikako ove koje predlaže Europska komisija”, istaknuo je rekavši kako te politike odgovaraju samo Njemačkoj. “Sve druge zemlje su upropaštene i to ne može završiti nikako dobro”.
Europska komisija je u srijedu po drugi put zaključila da u Hrvatskoj postoje prekomjerne makroekonomske neravnoteže, koje zahtijevaju odlučnu političku akciju i specifični monitoring.
“Hrvatska ima prekomjerne ekonomske neravnoteže, koje traže odlučnu političku akciju i specifični monitoring. Komisija će u svibnju, na temelju Nacionalnog reformskog programa i drugih obveza u pogledu strukturnih reformi najavljenih do tada, donijeti odluku o aktiviranju Postupka prekomjernih neravnoteža (EIP)”, objavila je Komisija u srijedu.
“U kontekstu prigušenog rasta, odgođenog restrukturiranja tvrtki i tmurne situacije sa zaposlenošću, znatno su povećani rizici povezani sa slabom konkuretnošću, velikim inozemnim dugom zajedno s rastućim javnim dugom te sa slabim upravljanjem javnim sektorom”, navodi Komisija u objašnjenju hrvatske situacije.