Jasminko Umičević i Ognjen Antunac: ‘Za’ i ‘protiv’ plutajućeg LNG-ja

Foto: Snimka zaslona

Nekoliko tisuća građana pod vodstvom SDP-ovih i PGS-ovih čelnika prosvjedovalo je na riječkom Korzu protiv gradnje plutajućeg terminala za ukapljeni plin na Krku. Smatraju da je projekt štetan za cijeli Kvarner jer nije zasnovan na ekološkim standardima, ne donosi dobit lokalnoj zajednici i krši mnogobrojne hrvatske zakone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kopneni LNG terminal DA – plutajući NE”, poruka je s Korza stanovnika Primorsko-goranske županije, načelnika, gradonačelnika, političkih protivnika, branitelja.

“Cijeli je sustav protuzakonit jer se za plutajući terminal koristi lokacijska dozvola za kopneni terminal – bez da su se radile alternative ni za lokaciju ni za tip terminala”, izjavio je u Temi dana energetski savjetnik općine Omišalj Ognjen Antunac. Smatra kako autori studije manipuliraju odlukama Vlade, jer odluka da je LNG strateški projekt ne znači da se konkretno radi o brodu za prihvat plinova i uparivanje. Antunac je protiv plutajućeg LNG-ja i zbog ekoloških razloga – “jer se 300 m od turističkog i arheološkog Omišlja i plaže koristio klor”. Nadalje, navodi kako Omišalj u tom slučaju nema nikakvu naknadu, “dok je u slučaju kopnenog LNG-ja postojala sinergija s okolišem i otvaranjem radnih mjesta”.

Energetski stručnjak Jasminko Umičević kazao je kako uvijek u ovakvim slučajevima vrijedi izjava ‘ne u mom dvorištu’. Nije želio govoriti o zakonitosti projekta jer postoje procedure prema kojima se odluke mogu i poništavati. Nije vidio ni izračune pa ih nije htio komentirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postavio bih stvari drugačije. Montaža plutajućeg terminala, pod uvjetom da je sve zakonito – traje vrlo kratko, dok radovi na kopnenom terminalu traju 3 do 4 godine. Ovo je projekt koji donosi novi plin u Hrvatsku i dodatnu energetsku sigurnost. Ako se terminal ne izgradi do 2020. više ga nećemo vidjeti u Hrvatskoj”, kazao je.

S tim se nije složio Ognjen Antunac, energetski savjetnik općine Omišalj.

“Nije ovakav terminal jedino rješenje. Nisu Omišljani protiv LNG-ja. Oni su za ekološki prihvatljivu varijantu i da bude u skladu s onim što je zakonski odobreno”, kazao je. P

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovio je: “Stalno govorimo o velikom LNG-ju, a nitko to nije pokušao ‘izmjeriti’. Mi ne možemo više od dvije milijarde kubnih metara plina protjerati kroz plinovod, a želimo ‘mega LNG'”. Od ministra okoliša očekuje da se 8. ožujka, kad se usvaja studija – probudi kao ministar ekologije.

Jasminko Umičević je kazao kako su svi terminali za ukapljeni plin utilizirani – ne rade punim kapacitetom.

Uglavnom su smješteni u zapadnom dijelu Europe (Nizozemska, Velika Britanija, Španjolska, Portugal). Najslabije je razvijen jugoistok Europe i stoga je jak pritisak EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekuje se da će 2020., kad ukapljeni plin počne stizati i s ove strane – smanjiti cijena plina u odnosu na ruski. “Međutim, nismo naivni”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.