Je li Ivana Kekin kandidatkinja Možemo za predsjednicu?

Kekin
Foto: fah, Montaža: Narod.hr

Parlamentarni i europski izbori su iza nas, predstoje nam predsjednički. Krajem prosinca ove godine i u siječnju 2025. Hrvatska će birati novog predsjednika ili izabrati starog. O kandidatima se već naveliko razgovara. Tko će biti kandidat iz ekstremno lijeve stranke Možemo? Je li Ivana Kekin najizgledniji odabir stranke? Što znamo o njezinoj političkoj biografiji? Kako je ušla u politiku i za što se zalaže u svom političkom djelovanju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Šarić: Tko bi mogli biti kandidati za novog vrhovnog zapovjednika Hrvatske vojske? Anušić, Kekin?

Tomašević, Bosanac i Benčić već su odigrali svoje uloge

Velika imena stranke Možemo već su bili kandidati za određene funkcije na održanim izborima. Tomislav Tomašević je gradonačelnik Zagreba. Sandra Benčić bila je „kandidatkinja za premijerku“. Gordan Bosanac je ušao u Europski parlament. Ali, uz privolu i dogovor sa stvarnom pobjednicom iz redova Možemo – Ivanom Kekin. Na europskim izborima Kekin je osvojila najviše preferencijalnih glasova(5730), no mjesto je prepustila Bosancu. Listu je željela samo poduprijeti sa zadnjeg mjesta, objasnila je medijima u izbornoj noći. Stoga, postavlja se logično pitanje: Je li Kekin kandidatkinja Možemo za predsjednicu?

> Intervju s Kekin otkriva istinu o promjeni spola kod djece koju je ona sama ranije negirala

Tko je Ivana Kekin?

Ivana Kekin rođena je 24. siječnja 1984. u Zagrebu. Osnovnu školu i gimnaziju završila je u Sv. Ivanu Zelini. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2008. godine. Specijalizirala je psihijatriju, a potom se pronašla u subspecijalizaciji iz psihoterapije. Radila je na Klinici za psihijatriju KBC-a Zagreb. U svojoj biografiji na stranicama Možemo nije se pohvalila radom u firmi dr. Željke Markić. Nakon polaganja stručnog ispita 2010. godine kratko je radila u tvrtki za klinička ispitivanja dr. Markić. Medijima je otkrila kako tada nije znala tko je gospođa Markić i za što se zalaže.

> Željka Markić odgovorila Kekin: Pobačaj nije ni ljudsko pravo, ni zdravstvena skrb

Politička biografija Ivane Kekin

Prije nešto više od četiri godine bračni par Kekin, Mile i Ivana, ušli su zajedno u politiku. Glazbenik Mile iz Hladnog piva i psihijatrica Ivana zajedno su se kandidirali na lokalnim izborima u Zagrebu, a godinu dana ranije i na parlamentarnim. Bračni par privlači ekstremna ljevica. Ivana je članica neokomunističke stranke Nova ljevica od 2016. godine. Predsjednicom stranke postala je 2020., a 2022. pristupila je platformi Možemo. Pokazala se uspješnijom u politici od svog supruga. Promatrajući Tomaševića i ekstremnu ljevicu u Gradskoj skupštini za vrijeme mandata Milana Bandića, bračni par Kekin uvidio je da postoji stranka kojoj je “doista stalo do malog čovjeka”. Mile je posebno izdvojio „borbu za Savicu“ kao pozitivan primjer. Riječ je o aktivističkim pokušajima ekstremne ljevice da ne dođe do izgradnje crkve bl. Alojzija Stepinca na Savici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Možemo na krilima klasne borbe uz golemu imovinu Urše Raukar i vile u Istri Ivane Kekin

Godine 2021. ulazi u Gradsku skupštinu Grada Zagreba. Iste godine u Hrvatskom saboru zamjenjuje Radu Borić. Na parlamentarnim izborima 2024. osigurala je još jedan zastupnički mandat.

Politička specijalizacija: Roditelji odgojitelji, abortus, ‘transrodnost’ i Zambija

Teme kojima se bavi zastupnica Kekin daleko su od onoga što bi hrvatskim građanima trebalo osigurati kvalitetan život. S dolaskom Tomaševića na vlast, aktivno se uključila u raspravu oko roditelja odgojitelja. Majke s djecom u gradu Zagrebu našle su se na udaru gospođe Kekin. Ideologija je uvijek prva u fokusu stranke Možemo. Stoga, ne čudi kako je vrlo angažirana i po pitanju ukidanja priziva savjesti liječnika u slučaju abortusa.

> Kekin u debati prozvala Hod za život, Bartulica joj odgovorio

U slučaju „zambijske osmorke“ Kekin je često, kao i Sandra Benčić, istupala u javnosti braneći članove i simpatizere Možemo koji su otputovali u Afriku ne bi li sumnjivim kanalima posvojili djecu. Govoreći o ovoj aferi u kojoj su se djeca krijumčarila iz Konga u Zambiju, pozornost je skretala na „govor mržnje“ prema akterima afere, umjesto na trgovinu djecom i kršenje zakona, kako onih u afričkim zemljama, tako i onih u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Afera Zambija: Koja su pitanja nakon više od godinu dana ostala otvorena?

Nadalje, vrlo je aktivna kada se govori o „transrodnosti“. Kekin u potpunosti prihvaća rodnu ideologiju. Sudjeluje na LGBT „paradama ponosa“ i aktivno zagovara takozvana „trans prava“. U veljači prošle godine u Hrvatskom saboru održana je zajednička tematska sjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku i Odbora za obitelj, mlade i sport na temu: „Porast broja transrodne djece i mladih ljudi u Republici Hrvatskoj: Mogući uzroci i kliničke posljedice“. Kekin je bila zgrožena prisustvom dr. Markić, psihijatra Hermana Vukušića i ostalih neistomišljenika na sjednici. Čitava ljevica predvođena Kekin tolerantno je napustila sjednicu.

> Ljevica napustila sjednicu o transrodnoj djeci; otkriven pritisak trans aktivista na stručnjake i institucije

‘Nije isključeno da ću se kandidirati’

U intervjuu danom „24 sata“ Kekin je na pitanje o kandidaturi za predsjednicu odgovorila: „Moja kandidatura za predsjedničku utrku? To uopće nije isključeno“. Naslov je to i samog članka koji je izašao u subotu. Prije nekoliko tjedana, kada je Milanović najavio ponovnu kandidaturu za predsjednika, Kekin je za medije komentirala njegovu odluku. Otkrila je kako Milanović sigurno neće biti kandidat iza kojeg će stati stranka Možemo. Nije htjela otkriti tko će biti kandidat. Rekla je samo kako stranku čekaju „slatke muke“ izabrati pored toliko „super ljudi“. Po svemu sudeći, ta “super osoba” bit će Kekin.

> Tomašević dao gotovo 10 000 eura udruzi u kojoj je gradska zastupnica Možemo, a koordinatorica Pupovčeva kćer

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.