Ježić nije htio otkriti pravog vlasnika tvrtke Xenoplasta preko koje je Sanaderu isplaćeno pet milijuna eura

Foto: fah

Svjedoka Roberta Ježića, na suđenju bivšem premijeru Ivi Sanaderu i prvom čovjeku mađarskog MOL-a Zsoltu Hernadiju u aferi Ina-MOL, u petak je nastavio ispitivati Hernadijev britanski odvjetnik William Boyce kojom prilikom je Ježić prvi put otkrio da je ”samo na papiru” bio 100-postotni vlasnik Xenoplasta te da je pravi većinski vlasnik, čiji identitet nije htio odati, nakon izbijanja afere napustio tvrtku bez naknade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Živi zid će tražiti od DORH-a pokretanje postupka protiv Roberta Ježića: “Šest godina on ismijava državu’

Krunski svjedok Uskoka protiv Sanadera i Hernadija tijekom ispitivanja nije htio otkriti identitet većinskog vlasnika tvrtke Xenoplast preko koje je Ivi Sanaderu navodno isplaćeno pet milijuna eura za preuzimanje upravljačkih prava u Ini. ”Riječ je o muškoj osobi koju nikad nisam osobno sreo, a njezin identitet ne želim otkriti kako se ne bih izložio mogućoj tužbi”, kazao je Ježić.

Odgovarajući na Boyceova pitanja, Ježić je kazao kako direktor Xenoplasta, Stephan Hurlimann, sve do sredine 2011. godine nije znao da je Sanaderu namijenjeno 10 milijuna eura za mito i da je u drugoj polovici te godine iz medija saznao više o samom ‘projektu’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ježić je ponovio da su se kod njega sumnje pojavile u drugoj polovici 2009. nakon što je Sanader dao ostavku, a koju su pojačali medijski napisi oko preuzimanja upravljačkih prava u Ini.

”To je bio razlog da Sanaderu u listopadu 2009. kažem kako odbijam da isplata ide preko Xenoplasta. Dotad nisam dvojio u ‘projekt’ jer sam dobio zadaću koju sam namjeravao ispuniti”, rekao je Ježić, dodajući kako Hurlimanna nije obavijestio o svojim sumnjama.

Uz to, Ježić je izjavio kako o svojim sumnjama nije govorio ni Sanaderu ”obzirom na njegov tada još uvijek postojeći autoritet” te kako bi izbjegao sukob s njim. Pored toga, svjedok je ispričao i kako se sa Sanaderom nalazio izvan zgrade Vlade RH, kako ga je bivši premijer u nekoliko navrata koristio kao vozača te da se njemu ”nisu postavljala dodatna pitanja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovljeno suđenje Sanaderu i nedostupnom Hernadiju počelo je na zagrebačkom Županijskom sudu 23. listopada 2018. Sanader je tada odbacio sve optužbe, kao i na prvom suđenju na kojem Hernadi još nije bio optužen.

Osim za prepuštanje upravljačkih prava u Ini, za što je preko tvrtke Roberta Ježića navodno trebao primiti 10 milijuna eura, Uskok Sanadera u slučaju Ina-MOL tereti i da je s Hernadijem dogovorio izdvajanje nerentabilnog dijela plinskog poslovanja iz Ine. Optužnicom je predloženo i da Sanader, ako ga se osudi i presuda postane pravomoćnom, državi vrati 10 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.