Predsjednik Republike Ivo Josipović je sudjelujući na panel raspravi “Znanost klimatskih promjena i Hrvatska” komentirao izjavu premijera Zorana Milanovića da nikada neće biti predsjednik RH jer predsjednik ne smije lagati, ali ne mora reći istinu ustvrdivši kako je on uvijek zagovornik etike, po kojoj svaka javna osoba pa i privatna mora govoriti istinu i mora predano služiti ljudima.
Na upit zašto je premijer to izjavio, predsjednik je odgovorio: ” to treba pitati gospodina premijera, a ne mene”.
Objasnio je da je imao protokolarni sastanak s novim glavnim državnim odvjetnikom Dinkom Cvitanom, bivšim glavnim odvjetnikom Mladenom Bajićem i novoizabranom ravnateljicom USKOK-a Tamarom Laptoš.
„Imamo nove visoke dužnosnike u pravosuđu i glavnog državnog odvjetnika, ravnateljicu USKOK-a i htio sam prije njihovog mandata istaknuti koliko je važan njihov posao i koliko društvo puno očekuje od njihovog predanog rada“, ocijenio je Josipović te dodao kako je „htio zahvaliti bivšem glavnom državnom odvjetniku Bajiću na dobrom doprinosu koji je dao uspostavi pravne države i progonu kriminala“.
„Očekujem od novog glavnog državnog odvjetnika da će učiniti sve u borbi protiv kriminala posebice korupcije i organiziranog kriminala“, zaključio je.
U povodu Dana planeta Zemlje održana je panel rasprava Znanost klimatskih promijena i Hrvatska u prostorijama Hrvatskog novinarskog društva za predstavljanje izvještaja UN-ovog Međuvladinog panela o promijeni klime (IPCC) te prikazati spoznaje o implikacijama tog izvještaja u Hrvatskoj.
U svom obraćanju na panel raspravi Josipović je istaknuo kako je poseban problem politike vezane uz klimatske promjene je sraz onoga što je potrebno učiniti i ekonomske politike pojedinih zemalja.
Pojasnio je kako Hrvatska svoje prilike može vidjeti u europskim fondovima.
U samom uvodu obratio se prisutnima Luka Tomac ispred Zelene akcije te istaknuo da su unazad 10 godina dogodile teške katrastrofe uragana, poplava te da je važno pokrenuti dijalog između znanstvenika, donositelja odluka, predsjednika civilnog društva i građana jer u hrvatskoj nedostaje prave klimatske politike.
Ivan Čačić, predsjednik Državnog hidrometerološkog zavoda istaknuo je da je još 1976. godine Svjetska meteorološka organizacija upozorila na akumulaciju ugljičnog dioksida u atmosferi.
„Upozorenje je pridonijelo usmjerenju općoj pozornosti na globalno zagrijavanje i promjenu klime kao najveću prijetnju održivom razvoju“, ocijenio je Čačić te dodao kako je 13 od 14 ikada zabilježenih najtoplijih godina bilo upravo u 21. stoljeću.
Pojasnio je da klimatske promjene donose više rizika nego prilika te da je važno uključiti mlade i osigurati ih u novim vremenskim uvjetima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa