Kada će preostala trojica Hrvata iz Haaga izaći na slobodu i hoće li biti moguća revizija presude?

Foto: snimka zaslona,; fah; Milivoj Petković, commons.wikimedia.org; fotomontaža: narod.hr

Prošlo je više od godinu dana i četiri mjeseca od šokantne haške presude hrvatskoj Šestorci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik Valentina Ćorića za Narod.hr: ‘Traženje revizije presude moglo bi donijeti loše posljedice za osuđene’

Nakon što smo nedavno razgovarali s odvjetnikom Valentina Ćorića, Draženom Plavecom, što možete pročitati ovdje, uspjeli smo stupiti u kontakt i sa nekim drugim odvjetnicima, kod kojih smo se interesirali o duljini kazne koja je još preostala njihovim klijentima te o tome poduzimaju li se neke koraci u smjeru traženja revizije presude.

Valentin Ćorić pušten je na slobodu u siječnju, uz uvjet da medijski ne istupa ni kontaktira sa žrtvama i svjedocima. Berislav Pušić je još ranije završio izdržavanje kazne te se također nalazi na slobodi. Na izdržavanju kazne još se nalaze Milivoj Petković, Bruno Stojić i Jadranko Prlić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(FOTO) Jedan od osuđene hrvatske šestorke iz BiH – Valentin Ćorić sletio u Zagreb

Odvjetnica Brune Stojića, Senka Nožica, nije nam govorila o točnim datumima kada će on biti oslobođen. Ističe da se nakon odslužene dvije trećine kazne može podnijeti zahtjev za oslobađanjem, a tek ako tom zahtjevu bude udovoljeno, znat će se kada njezin klijent izlazi na slobodu.

„Mi ćemo, nakon izdržane dvije trećine kazne podnijeti zahtjev za oslobađanjem, a hoće li se tome udovoljiti zavisi od Suda, tj. od Mehanizma za međunarodne kaznene sudove.“ – kaže nam odvjetnica Nožica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teoretske mogućnosti za preispitivanje presude uvijek postoje

Na pitanje o mogućoj reviziji presude odgovara:

„Teoretske mogućnosti za osporavanje presude uvijek postoje. Analize presude se rade, provode ih razni ekspertni timovi, ako dođemo do nekog rezultata koji bi bio u skladu s pravilima i u interesu moga klijenta onda bismo takav zahtjev i podnijeli.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošla je godina i tri mjeseca od presude Šestorci – hoće li ju biti moguće pobiti?

Odvjetnik Berislava Pušića, Fahrudin Ibrišimović, čiji se klijent već nalazi na slobodi, također nam nije mnogo rekao o mogućem traženju revizije presude. Kratko je poručio:

„Taj postupak je još uvijek u toku. Održano je nekoliko sastanaka. Uvijek postoji mogućnost revizije presude, a hoćemo li to na kraju uspjeti, to je već drugo pitanje.“

S Narod.hr-a kontaktirali smo i Stevena Beckera koji odnedavno zastupa Jadranka Prlića. On nam je odgovorio kako je trenutno u procesu istraživanja pravnih mogućnosti koje sada preostaju te da nam, dok ne završi istraživanje, nije u mogućnosti davati komentare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, šestorici Hrvata u Haagu je 29. studenog 2017. izrečena pravomoćna presuda koja ih tereti za udruženi zločinački pothvat tijekom rata u BiH koji je za cilj imao stvaranje etnički čistog teritorija u granicama „Banovine Hrvatske“ te da su njihova sredstva za postizanje tog cilja bili zločini nad muslimanskim stanovništvom. Presuda također tvrdi da su dijelom tog UZP-a bili i visoki dužnosnici Republike Hrvatske – predsjednik Franjo Tuđman, ministar Gojko Šušak i načelnik Glavnog stožera oružanih snaga Janko Bobetko.

Presuda je šokirala hrvatsku javnost, a nakon nje hrvatska je Vlada najavila da će istražiti pravne mogućnosti za osporavanje ove presude. Ministarstvo pravosuđa angažiralo je Akademiju pravnih znanosti Hrvatske da provede analizu presude te istraži mogućnosti njezinog osporavanja.

Večernji objavio dijelove analize presude Šestorci – zašto Narod.hr nije mogao doći do analize iako je tražio informacije od Ministarstva?

U analizi koju je provela Akademija pravnih znanosti, na čelu s prof. Davorom Derenčinovićem, a čije je dijelove objavio Večernji list, navode se dvije mogućnosti: mogućnost revizije i mogućnost preispitivanja presude. Za reviziju presude potrebno je podastrijeti nove dokaze, koji nisu bili dostupni u tijeku suđenja, a koji bi, da su bili poznati, promijenili odluku suda. Za preispitivanje presude nije potreban novi dokaz, već bi se tražilo da se preispita je li presuda donesena na ispravnim temeljima.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.