Bivši predsjednik Vlade nekadašnje Hrvatske Republike Herceg-Bosne Jadranko Prlić koji se nalazi na odsluženju 25-godišnje kazne zatvora u Ujedinjenoj Kraljevini, od sutra ima pravo na uvjetno puštanje na slobodu budući da će odslužiti polovicu kazne.
Na slobodu bi mogao ako Prlić podnese zahtjev, a Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove u Haagu taj zahtjev odobri. Inače, Prlić je predsjedniku Mehanizma Carmelu Agiusu još 2019. godine pisao da je zatvor na otoku Wight u Velikoj Britaniji, u kojem bi trebao služiti kaznu, namijenjen prestupnicima osuđenim za nasilne ili seksualne zločine. Upozorio je tada da zatvor ne predviđa mogućnost da zatvorenici koriste računalo, što će mu otežati rad na zahtjevu za preispitivanje presude.
>Hrvatska šestorka iz BiH u Haagu: tko su oni i za što su optuženi?
Podsjetimo, šestorici Hrvata (Slobodanu Praljku, Jadranku Prliću, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću, Berislavu Pušiću i Bruni Stojiću) u Haagu je 29. studenog 2017. izrečena pravomoćna presuda koja ih tereti za udruženi zločinački pothvat tijekom rata u BiH koji je za cilj imao stvaranje etnički čistog teritorija u granicama „Banovine Hrvatske“ te navodi da su njihova sredstva za postizanje tog cilja bili zločini nad muslimanskim stanovništvom. Presuda također tvrdi da su dijelom tog UZP-a bili i visoki dužnosnici Republike Hrvatske – predsjednik Franjo Tuđman, ministar Gojko Šušak i načelnik Glavnog stožera oružanih snaga Janko Bobetko.
Nekadašnjem ministru obrane HRHB-a Bruni Stojiću, načelniku Glavnog stožera Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Slobodanu Praljku i generalu HVO-a Milivoju Petkoviću izrečene su pravomoćne zatvorske kazne u trajanju od 20 godina.
Zatvorska kazna u trajanju 16 godina izrečena je bivšem zapovjedniku Vojne policije HVO-a Valentinu Ćoriću, koji je nedavno pušten na slobodu, dok je predsjedniku komisije HRHB-a za razmjenu zarobljenika Berislavu Pušiću izrečena 10-godišnja kazna zatvora.
Tijekom izricanja presude, general Praljak je u sudnici popio otrov i preminuo istog dana.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.