Nakon što je nedavno Židovska općina okupila u svojim prostorima predstavnike različitih političkih opcija koji su se zajedno usuglasili da se u saborsku proceduru stavi zakonski prijedlog “o zabrani i kaznenom kažnjavanju upotrebe ustaških obilježja i znakovlja, nijekanja koncentracijskih logora smrti i veličanja ustaških zločina”, saborski zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi u srijedu je u Saboru podržao taj prijedlog.
Pozvao je na, kako je rekao, zabranu “ustaških obilježja” i pozdrava “Za dom spremni”.
“Pozivam Vladu i sve zastupnike neovisno o stranačkoj pripadnosti da u cijelosti prihvate prijedlog židovske zajednice i ostalih stradalih naroda da se ustaška obilježja i pozdrav ‘Za dom spremni’ kazne kaznenim zakonom i jasno zabrane po uzoru na njemački zakon”, rekao je Veljko Kajtazi u Saboru i dodao da treba pokazati da se ne moramo bojati “glasne radikalne i nazadne manjine koju većina građana ne podržava”.
Time je Kajtazi zapravo podržao zabranu legalno registriranog simbola Hrvatskih obrambenih snaga, postrojbe koja je dala nemjerljiv doprinos obrani i oslobođenju RH u Domovinskom ratu, a koja s ustašama i njihovom ideologijom nema nikakve veze.
Ideju židovske općine i Kajtazija podržao je i SDP-ov Peđa Grbin.
“Pružamo punu potporu inicijativi Židovske općine”, kazao je.
Podrška ovoj ideji došla je i od Kreše Beljaka (Klub zastupnika HSS-a i HSU-a) i od SDSS-ova Milorada Pupovca.
Marijan Pavliček (Klub zastupnika Hrvatskih suverenista) kazao je da on u u Hrvatskoj u 21. stoljeću ne vidi ustaše niti ustaška obilježja.
> Židovska općina traži ‘zakon o zabrani ustaških obilježja i znakovlja’: Evo čiju su podršku dobili
> Dr. sc. Begonja za Narod.hr: Jesu li branitelji branili Hrvatsku pod zvijezdom petokrakom?
“Vidim samo pripadnike hrvatskih obrambenih snaga i njihov znakovlje, to nije nazadna manjina, to su osobe koje su stvarali i krvarili za državu omogućili vama da sjedite ovdje”, rekao je Pavliček osvrćući se na govor Kajtazija.
Što je HOS?
Hrvatske obrambene snage, na čijem znakovlju se nalazi pozdrav “Za dom spremni”, a kojega ovi političari dovode u pitanje, bile su među prvim organiziranim vojnim postrojbama koje su djelovale u Domovinskom ratu. Tamo gdje drugi nisu htjeli ili smjeli, tamo su išli bojovnici Hrvatskih obrambenih snaga.
Važno je istaknuti kako je po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ona osoba “koja je organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti odnosno suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (Zbora narodne garde, Hrvatske vojske, ministarstva nadležnog za obranu, Policije, ministarstva nadležnog za unutarnje poslove i Hrvatskih obrambenih snaga)”.
Hrvatske obrambene snage (HOS) bile su među prvim organiziranim vojnim postrojbama koje su djelovale u Domovinskom ratu. Tamo gdje drugi nisu htjeli ili smjeli, tamo su išli bojovnici Hrvatskih obrambenih snaga.
Jedinica je osnovana 25. lipnja 1991. godine, na samo proglašenje samostalnosti Hrvatske (Dan državnosti). Uz Hrvatsko vijeće obrane (HVO), i Teritorijalnu obranu BiH (TO BiH), činile su okosnicu otpora velikosrpskim snagama i u Bosni i Hercegovini.
HOS se u Hrvatskoj integrirao u Hrvatsku vojsku početkom 1992. prilikom restrukturiranja vojnih snaga unutar Republike Hrvatske.
Dakle, HOS je legalna postrojba unutar Hrvatske vojske čiji su se pripadnici borili na svim ratištima braneći Hrvatsku, a i BiH od velikosrpske agresije.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.