Dan državnosti u utorak se slavio diljem Hrvatske i po cijelome svijetu gdje ima Hrvata, a istodobno je iz samog državnog vrha stigao glas da taj dan uopće nije Dan državnosti.
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, snagom ustava državni poglavar, osoba koja predstavlja i zastupa državu i bdije nad stabilnošću njezina poretka, na službeni Dan državnosti izjavio je kako taj dan zapravo nije Dan državnosti.
Dok su Hrvati slavili državu, onaj koja je po ustavu oličenje te države poručio im je kako nemaju što slaviti.
I na dan državnosti društvo je talac netrpeljivosti dvojice političara
Milanović je u Omišlju izjavio kako nije Dan državnosti, nego praznik koji je HDZ izglasovao sam sebi. Dodao je kako ne želi tim povodom biti na svečanom koncertu u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu “s pozerima i šminkerima”.
Netrpeljivost između dvaju najviših šefova u državi, šefa države i šefa vlade, Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića, već dugo nadilazi njihove osobne razmirice i cijelu naciju čini taocem njihovih taština. Uz toliko prioriteta i nevolja, građani svakodnevno stječu dojam da ono što je za državu najvažnije nisu socijalni problemi, birokracija, korupcija, gospodarstvo, međunarodni odnosi, svakodnevni izazovi koji se javljaju u društvu, nego bi svakom građaninu valjda bilo najvažnije što Milanović misli o Plenkoviću i obrnuto.
Dan državnosti umjesto slavlja postao kamen spoticanja
Dan državnosti odavno je postao kamen političkog spoticanja, kad je koalicija Ivice Račana 2001. unijela zbrku u kalendar državnih blagdana, što je ispravljeno 2019.
Očito se dio Hrvata nije pomirio s tom odlukom Sabora, a među njima je i Zoran Milanović.
“Onima koji misle da je danas Dan državnosti, ja ga od srca čestitam”, rekao je i time unio dodatnu zbunjenost među sve one koji na taj način očituju svoju identifikaciju s vlastitom državom. Tim više što je pritom napomenuo kako su to stvari koje nas ne smiju dijeliti, što se ne može protumačiti drugačije nego krajnji sarkazam. Predsjednik unosi podjelu napominjući da je ne smije biti.
>Milanović: ’30. svibnja nije Dan državnosti‘
Nije Milanović jedini koji ne priznaje službeni Dan državnosti. Povjesničar Hrvoje Klasić čak je rekao kako 30. svibnja nema nikakve veze s državnošću. Podsjetimo, 30. svibnja 1990. utemeljen je prvi demokratski izabrani Hrvatski sabor, to je razlog zašto se slavi Dan državnosti. Svatko ima pravo osobno se ne slagati s državnim odlukama, ali nitko ih nema pravo ignorirati, a napose ne predsjednik države.
Čestita ono što ne priznaje
Nije neobično što se u demokratskom društvu javljaju i oni koji se protive njegovim pravilima i postulatima. Štetno je kad se takve tendencije javljaju u političkim strukturama ili čak u strukturama vlasti. Protivnika Dana državnosti očito ima i u samoj vladi. Na obilježavanju Dana državnosti kod Spomenika domovini u Zagrebu nije bilo predsjednika države, ali je, kako je izvijestio Narod.hr, nedostajala i podpredsjednica vlade Anja Šimpraga, članica SDSS-a.
>Je li Plenković vidio da još netko, osim Milanovića, nedostaje na obilježavanju Dana državnosti?
Te su činjenice skandalozne, upućuju na to da državne strukture ne poštuju same sebe. Ali da predsjednik države kaže da službeni Dan državnosti to zapravo nije, to je nečuveno.
Država ne poštuje samu sebe
Bez obzira kolikom većinom glasova bio izabran i kakav bio kao privatna osoba, predsjednik države zaslužuje da ga se kao takvog poštuje, jer on je oličenje same države. No kako ga poštovati ako on ne poštuje državu koju u zakonskom smislu utjelovljuje? A nepoštivanje, nijekanje blagdana koje je odredio državni parlament, nijekanje je same države.
Nije važno što Milanović i Plenković misle jedan o drugome. Problem nastaje kad predsjednik države i predsjednik vlade svoje prljavo rublje prostiru po nacionalnim svetinjama, a to obojica uporno čine. No, Milanovićeva izjava protiv Dana državnosti predstavlja vrhunac, u kojemu onaj tko je po ustavu najviši predstavnik države, ismijava i niječe jedno od najsvečanijih obilježja te države,a u kalendarskom smislu to je Dan državnosti.
>Slapovi Niagare noćas su bili osvijetljeni bojama hrvatske zastave
Državni blagdani prigoda su da se građani posebno identificiraju sa svojom državom i društvom, da istaknu zajedničke vrijednosti i dostojno se predstave pred svijetom. No, teško je sačuvati dostojanstvo kad se s nacionalnim vrijednostima izruguju oni čija je zadaća da ih čuvaju i zastupaju. Osoba koja je po službenoj dužnosti lice, oličenje države, dala je pljusku državi. Na svečanoj pozornici pljusnuo je sam sebe.
Tekst se nastavlja ispod oglasa