Pitanje radioaktivnog plina radona kojeg nalazimo u tlu gotovo je potpuno zanemareno u Hrvatskoj. Ovaj radioaktivni plin kojem ‘tepaju’ kao tihom ubojici, uzrokuje nepušački karcinom pluća. Dok EU, a posebno SAD rade na svjesnosti o radonu i na uklanjanju posljedica zračenja, u Hrvatskoj smo u povojima. Rijetki uopće znaju što je radon i koje su moguće posljedice izlaganja ovom radioaktivnom plinu po ljudsko zdravlje. Pojedini dijelovi Hrvatske izloženiji su djelovanju radona, a mjerenja su obavljena u mnogim vrtićima i školama. U pojedinima – rezultati su katastrofalni. Kroz seriju tekstova portal Narod.hr problematizira način na koji država rješava ovaj problem, jesu li nadležni u školama i vrtićima svjesni visoke koncentracije radona u prostorima u kojima borave djeca, odgovorit na pitanje možete li sami izmjeriti koncentraciju radona u svom domu, kako radon konkretno utječe na zdravlje i slično.
”Da vam budem iskrena, ja uopće ne znam što je radon”, kazala nam je ravnateljica Dječjeg vrtića Duga Resa nakon što smo joj poslali upit o radonu čija je koncentracija u dva područna odjela tog vrtića vrlo visoka.
Ova reakcija nije nas iznenadila i nije jedina.
Dva Područna odjela Kasar, Dječjeg vrtića Duga Resa nalaze se na radonskom zemljovidu u ‘crvenom’ među nizom vrtićkih, osnovnoškolskih i srednjoškolskih objekata u pojedinim hrvatskim županijama u kojima je do sada obavljeno mjerenje koncentracije ovog radioaktivnog plina koji je drugi po redu uzročnik karcinoma pluća.
Prema europskoj direktivi društveno prihvatljiva koncentracija radona u zatvorenom prostoru je ona koja je manja od 300 Bq/m3 (bekerel po metru kubnom).
Dozvoljeno 300, a u vrtiću izmjereno do 1125 bekerela po metru kubnom
U jaslicama Područnog odjela Kasar minimalna koncentracija iznosila je 662 bekerela po metru kubnom, a maksimalna 1125 bekerela/m3.
U drugom objektu nisu izmjerene vrijednosti niže od 931 Bq/m3, a maksimalna izmjerena je 946 Bq/m3.
Ravnateljica Dječjeg vrtića u Dugoj Resi s kojom smo pričali telefonski nakon poslanog upita, u nevjerici je slušala, i to ne svojom krivnjom, što je to radon, zašto predstavlja rizik za zdravlje.
Možda će vas zanimati
Koliko radioaktivnog plina radona ima u hrvatskim vrtićima i školama: Pogledajte porazne rezultate mjerenja
Ovaj radioaktivni plin kojem ‘tepaju’ kao tihom ubojici, uzrokuje nepušački karcinom pluća
Nije joj bila niti poznata informacija da su u područnim objektima uopće izvedena mjerenja niti je znala išta o rezultatima istih.
S obzirom na to kako država radi mali ili ništa po pitanju radona, nije niti čudno.
Naime, radonski zemljovid s rezultatima mjerenja objavljen je na stranicama MUP-a, tj. Ravnateljstva civilne zaštite pod koji spada i Sektor za nuklearnu i radiološku sigurnost.
Iako je u Akcijskom planu za radon 2019.-2024. istaknuta nužnost informiranja građana, komunikacija s javnosti, ali i suradnja s građevinskim sektorom po pitanju radona, upravo ova institucija više od dva mjeseca nije nam odgovorila na opširan upit vezan za radon.
Stoga ne čudi da ravnateljica dugoreškog dječjeg vrtića za to ne zna. No, ravnateljica Božić napomenula je kako stariji od dva objekta u ‘crvenom’ ide uskoro u obnovu s nadom da će se pritom misliti i na zloglasni radon.
Karlovačka županija
Ova dva područna objekta u Dugoj Resi nisu jedina u Karlovačkoj županiji u ‘crvenom’.
Od povedenih mjerenja u osam vrtićkih objekata u Karlovačkoj županiji, polovica ih je u ‘crvenom’.
U Karlovačkoj županiji čak su tri osnovnoškolska objekta u ‘ljubičastom’. To su Prva osnovna škola u Ogulinu s izmjerenih minimalnih 1551 i maksimalnih 1738 Bq/m3, OŠ Slunj s maksimalnih 1676 i OŠ Generalski Stol s minimalnih 932 i maksimalnih 1542 Bq/m3.
Još je devet osnovnih škola u ‘crvenom’.
Tri istarska vrtića u crvenom, ravnateljicu nitko nije obavijestio
Slična situacija i u tri istarska vrtića.
Prema radonskom zemljovidu koncentracija radona u područnim vrtićima PV Lupoglav, PV Karojba i PV Sveti Petar u Šumi daleko je viša od dozvoljene.
Ovi područni vrtići spadaju pod Dječji vrtić Olga Ban iz Pazina.
Tajnica ovog vrtića u odgovoru na naš upit, napisala je: ”Nismo bili obaviješteni o visokim mjernim iznosima radona niti znamo da su provedena ispitivanja. Prvi put se uopće susrećemo s informacijom da se ispitivanja provode od strane nadležnih institucija, da je to opasan plin i da bismo mi kao ustanova trebali provodit neke mjere kojima se smanjuje koncentracija radona.
Molim da nas uputite kojoj instituciji da se obratimo radi postupanja po pitanju visoke koncentracije radona u navedenim Područnim vrtićima”.
Spomenimo kako je u Područnom vrtiću Sveti Petar u Šumi izmjereno prosječno oko 650 bekerela po kubnom metru, u Karojbi oko 500, a u Lupoglavu je najniža zabilježena vrijednost bila 348 bekerele, maksimalna 817.
Možda će vas zanimati
Znate li što je radon, radioaktivni plin kojeg zovu i tihi ubojica?
Ostali vrtići i škole kojima smo poslali upite, a u čijim je objektima također izmjerena vrlo visoka koncentracija radona, nisu odgovorili na naš upit.
Pozitivan primjer iz Pule
U ova oba slučaja našim sugovornicama spomenuli smo pozitivan primjer iz Pule. Tako je u Talijanskoj osnovnoj školi mjerenje pokazalo između 137 i 1170 bekerela po kubnom metru.
Ova se škola odlučila na zahvat kojim će smanjiti koncentraciju radona u prostorima škole.
Nakon što su prva mjerenja u toj školi izvedena još 2014., a 2019. novim je mjerenjem potvrđena visoka koncentracija radona, 2021. krenulo se sa zahvatima koji smanjuju koncentraciju radona u objektima.
Zahvat je financirao Grad Pula, a investicija je bila vrijedna oko 380 tisuća kuna, dakle oko 50 tisuća eura.
”Locirala su se mjesta, njih šest, iskopala rupa od dva metra i tu je postavljena izolacija koja stopira prodor plina. U slučaju da ta izolacija ne odradi dobro svoj posao, postavljene su i cijevi kao ventilacija koja će radon ‘izvući’”, objasnila je tadašnja ravnateljica Susanna Cerlon za Glas Istre.
I ona je naglasila, baš kao i naše sugovornice, da institucije na to ne upozoravaju.
Inače, koncentracija radona je veća i u ostalim školama i institucije nas na to ne upozoravaju.
”Otkako smo preuzeli upravljanje Gradom Pulom, početkom lipnja ove godine, rješavanje nedopuštenih vrijednosti radona u Talijanskoj Osnovnoj školi Giuseppina Martinuzzi jedan je od naših prioriteta. Doista je neprihvatljivo da naša djeca svakodnevno borave u školi u kojoj su vrijednosti toga štetnog plina viša od “dopuštene” razine. Sretan sam što smo u tome uspjeli i što su danas u toj školi napokon započeli radovi. Razina radona nigdje ne bi smjela biti previsoka, ali kada su u pitanju naša djeca moramo dodatno brinuti o njihovom zdravlju”, rekao je 2021. godine pulski gradonačelnik Filip Zoričić.
* Tekst je objavljen u sklopu projekta poticanja kvalitetnog novinarstva Agencije za elektroničke medije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa