Za financiranje nacionalnih manjina iz državnog proračuna godišnje odlaze milijuni eura. Sredstva iz proračuna za programe kulturne autonomije nacionalnih manjina raspoređuje Savjet za nacionalne manjine. Veliki dio novca odlazi na financiranje Srpskog narodnog vijeća na čijem je čeku Milorad Pupovac, koji je ujedno i član Savjeta, a tako na tjednik Novosti. Ono što je zanimljivo je da prema Općim kriterijima taj novac ne smije odlaziti na financiranje bilo kakvih političkih aktivnosti što SNV i Novosti uporno rade.
Savjet za nacionalne manjine je “krovno tijelo nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj”. Osnovan je Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina koji je Hrvatski sabor donio na sjednici 13. prosinca 2002.
>Tko je to ‘zabrinut’ zbog ‘prijetnji’ Novostima financijskom kontrolom?
Članove Savjeta imenuje Vlada Republike Hrvatske na vrijeme od četiri godine i to: sedam članova iz reda osoba koje predlože vijeća nacionalnih manjina, pet članova iz reda istaknutih kulturnih, znanstvenih, stručnih, vjerskih djelatnika iz reda osoba koje predlože manjinske udruge i druge organizacije manjina, vjerske zajednice, pravne osobe i građani pripadnici nacionalnih manjina. Radom Savjeta upravlja predsjednik kojeg imenuje i razrješava Vlada Republike Hrvatske na razdoblje od četiri godine nakon provedenog javnog natječaja. Aktualni predsjednik je Tibor Varga.
>Vlada usvojila program za manjine do 2028.: Izvjesno je da će se i dalje financirati Pupovčeve ‘Novosti’
Članovi Savjeta iz Sabora
Članovi Savjeta su i zastupnici nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru. Tako su u svibnju ove godine članovima imenovani: pripadnici srpske nacionalne manjine Milorad Pupovac, Anja Šimpraga i Dragana Jeckov, pripadnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin, pripadnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics, pripadnik češke nacionalne manjine koji zastupa i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek, pripadnik bošnjačke nacionalne manjine koji zastupa i albansku, crnogorsku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu Armin Hodžić, pripadnik romske nacionalne manjine koji zastupa i austrijsku, bugarsku, njemačku, poljsku, rumunjsku, rusinsku, rusku, tursku, ukrajinsku, vlašku i židovsku nacionalnu manjinu Veljko Kajtazi.
>Pupovčev SNV crpi državni proračun: U 2023. dobio gotovo 14 milijuna eura!
Savjet raspoređuje sredstva koja se u Državnom proračunu Republike Hrvatske osiguravaju za potrebe nacionalnih manjina kroz dodjelu financijske potpore za programe kulturne autonomije nacionalnih manjina. Dakle, Savjet čiji su članovi ujedno i zastupnici manjina, raspoređuje sredstva iz državnog proračuna za potrebe tih nacionalnih manjina.
>Medved se izmotava i tvrdi da Vlada ne financira Novosti; evo činjenica
To se čini preko Javnog poziva udrugama i ustanovama nacionalnih manjina za predlaganje programa za ostvarivanje kulturne autonomije iz područja informiranja, izdavaštva, kulturnog amaterizma i kulturnih manifestacija, programa koji proizlaze iz bilateralnih sporazuma i ugovora koji će se sufinancirati sredstvima Državnog proračuna Republike Hrvatske.
Bez političkih djelatnosti, ali…
Ono što svakako treba istaknuti da su za dodjelu novca iz proračuna 2016. ustavljeni opći kriterij za utvrđivanju financijske potpore za programe ostvarivanja kulturne autonomije nacionalnih manjina. Među tim kriterijima navodi se da se “neće se financirati političke djelatnosti pojedinaca i grupa članova udruga i ustanova odnosno cijelih udruga i ustanova na izborima i slične aktivnosti”.
>Analiza ‘studije’: Faktograf brani Novosti lažnim narativima i pristranim prosudbama
Ipak, veliki dio novca odlazi upravo u ruke političkim akterima. Točnije, Srpskom narodnom vijeću na čijem je čelu saborski zastupnik i član Savjeta Milorad Pupovac. Isti taj SNV financira tjednik Novosti.
Koliko dobije SNV?
U 2023. godini Savjet je za projekte ostvarivanja kulturne autonomije nacionalnih manjina dodijelio 8,3 milijuna eura. Od tog je 2,1 milijun pripao srpskoj nacionalnoj manjini. Srpsko narodno vijeće dobilo 767 800 eura, a 600 tisuća primili su za tjednik Novosti. Uz to, 30 tisuća eura dobio je Srpski demokratski forum za izdavanje časopisa “Nada”, inače podlistka Novosti te Srpsko privredno društvo 44 tisuće za magazin „Privrednik“. I
“Nada” i “Privrednik” izlaze kao podlistak Novosti.
Sličnu cifru “zaradio” je SNV i za 2024. godinu – 768 tisuća eura (od ukupno 2, 3 milijuna za srpsku nacionalnu manjinu). Od toga su 610 tisuća eura dobili za Novosti, za njihov podlistak „Privrednik“ 48 tisuća eura, a za podlistak „Nada“ 55 tisuća eura.
>Promocija ‘otvorenih’ brakova za dobrostojeće Srbe? Evo o čemu pišu Novosti
Podsjetimo da su Novosti tjednik lijeve orijentacije u kojemu se često vrijeđa i izruguje hrvatska država, njeni temelji, Franjo Tuđman. Prozivaju se i vrijeđaju dionici Katoličke crkve, a često se iznose se neistinite i pretenciozne tvrdnje oko Domovinskog rata i današnje ugroženosti srpske nacionalne manjine. Dakle, iako se izričito navodi da se ovaj novac ne smije koristiti za bilo kakve političke djelatnosti, očito da je se u slučaju SNV-a ta odredba krši te da novac odlazi na propagiranje lijeve i antihrvatske politike.
>Zašto su Novosti problem? Ovako izgleda glasilo talijanske nacionalne manjine
Usporedbe radi, Narod.hr je ranije je pisao o talijanskom listu iz Istre i Rijeke “La voce del Popolo”. Osim dnevnopolitičkih tema, La voce se bavi sadržajima važnima za cjelokupnu talijansku zajednicu. Ona se jednako posvećuje pitanjima svih svojih članova, počevši od najmlađih. Njegujući talijanski jezik, kulturu i tradiciju, djeluju i kroz suradnju s lokalnim zajednicama u Istri i izvan nje.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.