Transparency International Hrvatska izgubio je licenciju sredinom ožujka, a to je na N1 televiziji potvrdila Davorka Budimir, predsjednica hrvatske podružnice.
“Dvije najveće zamjerke su da nemamo financijsku stabilnost i što volontiramo u njoj tri godine. Sve što su nam stavili kao krimen je zapravo prednost za Hrvatsku – 50 volontera i 30 članova dobrovoljno se bori protiv korupcije i to je jako dobro – rekla je Davroka Budimir, nagla osim rekla kazala središnji ured nije naveo niti jedan valjani argument.”
Smije li se volonterski boriti protiv korupcije?
Središnjica je hrvatsku podružnicu već uklonila s internetskih stranca, no iz Hrvatske su zatražili opoziv odluke prosvjednim pismom u kojemu centralu optužuju za netransparentnost.
Jedan od osnivača udruge Transparency International Hrvatska (TIH) Zorislav Antun Petrović zadovoljan je odlukom TI-a da oduzme akreditaciju uredu kojem on više nije na čelu: “Ta odluka o oduzimanju licencije nije TI donio naprečac, jer TI uvijek prati kapacitete pojedinih ogranaka, broj prijavljenih projekata ili, primjerice, povezanost s političkim strankama.”
Petrović je izrazio žaljenje zbog odluke centrale TI-a o gašenju hrvatskog ogranka, napominjući da su problemi u TIH-u počeli još ranije,kada je on, odlukom ostalih članova udruge, nakon što ju je po njihovom mišljenju godinama vodio bez većih uspjeha – bio pod suspenzijom.
Govoreći o nastanku TIH-a, Petrović je rekao da je TIH osnovan kao nevladina udruga i registriran 2000., a tek kada je 2005. postao punopravni ogranak TI-ja imao je pravo glasa na skupštinama međunarodne organizacije.
Nastavljajući sa kritikom bivših kolega Petrović navodi: “Volonterstvo je sjajna stvar, no kod iole zahtjevnijeg i kompleksnijeg projekta udruga jednostavno mora imati profesionalca, nekog kome će upravo ta udruga biti prioritet, makar na nekoliko mjeseci”, tvrdi Petrović u časopisu Udruga (1. svibnja 2016.).
Navodeći zašto je TIH ostao bez licencije između ostalog ističe “zato jer se oslanjao uglavnom na volonterski rad, što su čelnici ocijenili nepravednim navodeći kao kvalitetu činjenicu da za svoj rad nitko u udruzi nije dobivao nikakvu naknadu. Na neki način su u pravu – apsolutno je u redu da čelnici nevladinih udruga ne dobivaju nikakvu nagradu za svoj rad” i dodaje da on sam nije primao plaću ili honorar tijekom svog mandata za vrijeme osam godina kao predsjednik TIH-a. No, dalje u tekstu opravdava zašto je nužno imati zaposlenu osobu i kada nikakvo volonterstvo ne dolazi u obzir, zaključujući da ako se neke teme otvara tek toliko da bi se pojavile u “javnosti onda se može i volontirati, no za bilo što ozbiljnije vrijedi ona narodna – koliko para toliko muzike.”
Zorislav Petrović nije objanio znači li to se on punih osam godina dok je bio na čelu TIH-a “samo pokazivao u javnosti”.
Tko je Zorislav Antun Petrović – koji sam sebe naziva ‘Vaš borac protiv korupcije’
Prije nešto više od dvije godine došlo je do neslaganja među članovima udruge u čemu je sudjelovao i nekadašnji predsjednik Zorislav Antun Petrović koji je udrugu bez gotovo ikakvih rezultata u borbi protiv korupcije vodio duže od 8 godina. Zorislav Petrović nije ponovno izabran za predsjednika.
“Nismo se javno optuživali, niti smo u kakvim lošim odnosima. On je dao veliki doprinos TIH-u i borbi protiv korupcije, no stvari se mijenjaju i mi smo odlučili da se moramo drugačije postaviti i promijeniti svoju ulogu na civilnoj sceni”, rekla je za Večernji list današnja predsjednica Davorka Budimir, inače uspješna poslovna žena, a Večernjaku je tada regionalna koordinatorica iz centrale TI-a u Berlinu Cornelia Abel potvrdila da unutar TIH-a postoje napetosti između sadašnjeg i bivšeg vodstva i kako je u tijeku preispitivanje akreditacije hrvatskom ogranku. Zbog ovoga članka Davorka Budimir je tužila Večernji list.
Zorislav Antun Petrović u javnosti sam sebe predstavlja kao borca protiv korupcije.
Odrastao na u zagrebačkim Srednjacima, diplomirao novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Kao student, statirao je u kazališnim predstavama i filmovima, radio je na Studentskoj televiziji. Na početku Domovinskog rata s 149. trešnjevačkom brigadom prošao je ratišta na Kupi i u Novoj gradiški, a onda je odlučio postati novinar. U siječnju 1993. javio se na natječaj u Slobodnoj Dalmaciji i bio primljen. Radio je za Globus, zatim za Tjednik i Jutarnji list, da bi u drugoj polovici 1998. pokrenuo Poslovni tjednik koji je bio kratkag vijeka. Potom ga je Ratko Bošković zvao u Kapital, a od 2000. godine Petrović je dopisnik austrijske novinske agencije (APA) iz Hrvatske. Od tada radi kao slobodni novinar.
Transparency International sa Josipom Kregarom
Prvi je put Petrović čuo za Transparency International 1996. godine, a u kontakt s njima došao je preko interneta 1998. kada se “upisao u njihovu knjigu gostiju i raspitivao se o ogranku u Hrvatskoj. Uputili su me na profesora Josipa Kregara, koji je tada bio koordinator grupe za osnivanje ogranka Transparency Internationala u Hrvatskoj. Organizacija nije bila ni približno velika kao danas, kada ima ogranke ili kontaktne grupe u više od sto zemalja. Hrvatski ogranak osnovan je dvije godine poslije, u lipnju 2000., a prvi predsjednik bio je Josip Kregar. U Upravni odbor ušao sam 2001., tada je predsjednik postao Siniša Petrović. Kad se on povukao, izabran sam za predsjednika, 17. prosinca 2002.”, rekao je u razgovoru za Glas Trešnjevke 2009. godine.
Paradoksalno je da je upravo prof. Josip Kregar bio koordinator grupe za osnivanje ogranska Tranasparency Interanationala u Hrvatskoj – udruge koja bi se trebala boriti protiv korupcije, jer je 2000. godine u sklandalu “Posmrtna pripomoć” otkriveno da je Štedionica Zlatica dodijelila Josipu Kregaru povlašteni stambeni kredit od 100.000 DEM (360.000 kuna), a bivši predsjednik Josipović je u to vrijeme bio predsjednik Nadzornog odbora štedionice.
Petrović je danas član upravnog vijeća Instituta za migracije i narodnosti, a tijekom godina bio je članom ili predsjednikom mnogih povjerenstava. Tako je bio član Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa od veljače 2005., član Etičkog izbornog povjerenstva na parlamentarnim izborima 2003. i 2007. godine, član Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Nacionalnog programa za suzbijanje korupcije od studenog 2006. do siječnja 2008. godine, predsjednik Transparency Internationala Hrvatska od prosinca 2002. godine do prosinca 2010. godine, član izvršnog odbora Transparency Internationala Hrvatska 2001.-2002. godine i od prosinca 2010. godine, član Transparency Internationala Hrvatska od 2000. godine, predsjednik Financijske komisije Hrvatskog novinarskog društva 1999. – 2002. godine, član izvršnog odbora Hrvatskog hokejskog saveza 2005. – 2008. godine.
SDP-ov ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović imenovao ga je 2014. na čelo Etičkog povjerenstva za praćenje provedbe ”Antikorupcijskog sporazuma” uz prof. dr. sc. Valtera Boljunčića, prof. dr. sc. Elvia Baccarinija, Nevena Antičevića i Ivanu Kalogjeru kao članove tog povjerenstva.
“Suzbijanje korupcije u Hrvatskoj u srednjem vijeku” udruge Kultura i etika
Uz brojna članstva ime Zorislava Petrovića pojavljuje kao predavača projekta “Suzbijanje korupcije u Hrvatskoj u srednjem vijeku”, a koje po hrvatskim školama organizira udruga Kultura i etika.
Zanimljivo je spomenuti da je projekt “Suzbijanje korupcije u Hrvatskoj u srednjem vijeku” udruge Kultura i etika u studenome 2015. od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta dobio 120.000,00 kuna.
Predsjednica udruge Kultura i etika je gospođa Nina Ožegović, a sjedište udruge nalazi se na adresi Kranjčevićeva 12, Zagreb.
Gospođa Nina Ožegović bila članica stručnog Povjerenstva za dodjelu sredstava neprofitnim medijima Ministarstva kulture. Članovi Stručnog povjerenstva koji su sudjelovali i ocjenjivali portale uz Ninu Ožegović bili su još Đurđica Klancir, Mima Simić, Agata Juniku, Krešimir Krolo, Marko Pekić, Zdenko Duka (članovi/ce Stručnog povjerenstva), te službenici Ministarstva kulture Milan F. Živković, Boris Postinkov, Lela Vujanić i Dijana Haramina Futivić.
Kao članica stručnoga Povjerenstva za neprofitne medije, gospođa Nina Ožegović, bila je aktivna autorica na kasnije visoko ocijenjenom i nagrađenom portalu Forum.tm, o čemu više možete pročitati ovdje.
Zorislav Antun Petrović – “Vaš borac protiv korupcije” opisuje sebe na društvenoj mreži bivši predsjednik Transparency International Hrvatska.
Sve češće se pitam je li to i kod nas slučaj…
Posted by Zorislav Antun Petrović – Vaš borac protiv korupcije on 16. siječnja 2016
Izvor: Narod.hr
Photo: Narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.