Kardinal Müller u Zagrebu: Pogledajte o čemu je govorio jedan od najvećih branitelja katoličke vjere

katolička
Foto: IKA

Druga međunarodna konferencija u organizaciji Apologetske udruge ”Blaženi Ivan Merz” održana je 18. studenoga u hotelu Antunović u Zagrebu. Tim povodom plenarno izlaganje ”Zašto nas Božja istina oslobađa” održao je bivši prefekt Kongregacije za nauk vjere i jedan od najvećih branitelja katoličke vjere ovih dana, kardinal Gerhard Ludwig Müller.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Kardinal Müller, jedan od najvećih branitelja katoličke vjere, stiže u Zagreb: prijavite se na konferenciju

Müller:Istina, polog vjere, Kristov nauk i nauk apostola vrijedi za sve”

Odgovarajući na pitanja sudionika, kardinal Müller je, među ostalim, naglasio: ”Istina, polog vjere, Kristov nauk i nauk apostola vrijedi za sve. Ali ako se određeno političko stajalište postavi kao glavni kriterij, tada se – da tako kažemo – unutar Crkve vrši pritisak, što se već dogodilo mnogo puta u povijesti, primjerice kod arijanizma, pelagijanizma ili donatista koji su uvijek bili vrlo nasilni u Crkvi, primjerice, prema sv. Atanaziju ili sv. Augustinu.

Podmukla stvar u vezi s tim je da se katolička vjera doživljava kao jedno od više jednakovrijednih mišljenja, ali Katolička Crkva nije zbirka bilo kakvih mišljenja i ideja i projekata. Katolička Crkva temelji se na objavljenoj Božjoj istini i kriterij mora biti sigurnost u tu objavljenu istinu.”

Cijeli govor kardinala Müllera možete poslušati i pogledati ovdje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon predavanja kardinala Müllera, o odnosu istine, uvjerenja i tolerancije govorio je umirovljeni biskup Chura u Švicarskoj mons. Marian Eleganti, a ostali govornici o teškim problemima suvremene Crkve i načinima kako ostati vjeran Kristu i Crkvi.

>Kardinal Müller o Benediktu XVI., ali i krivovjernoj njemačkoj Crkvi

Povod konferencije: Pružiti vjernicima poruku nade i otvorenu raspravu o tome što se događa u Crkvi

Razloge održavanja i naziv konferencije pojašnjava predsjednik Udruge Ivan Poljaković: ”Naslov i temu konferencije smo uzeli iz duhovne ostavštine pape Benedikta XVI., koji je u svojoj oporuci napisao: ‘Stojte čvrsto u vjeri, ne dajte se zbuniti’. Mislim da je očito da je i njemu bilo jasno da postoje određene krize u Crkvi. Razlog konferencije je upravo taj – da pružimo vjernicima poruku nade i jednu otvorenu raspravu o tome što se događa u Crkvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nažalost, to je kao tabu-tema u Hrvatskoj, jer o tomu ne pišu ni svjetovni, ni katolički mediji. Iako neki laici pišu o tome, konferencija je dobra prilika da se čuje jednog prelata, jer mnogo više znači kad dođe neki prelat Katoličke Crkve i obrazloži nam polog vjere i kaže više o toj krizi u Crkvi. Iako se vodimo kao katolička zemlja, znamo da mnogi nominalni katolici ustvari žive kao pogani. To je razlog da se naprave, na neki način, nove misije. Konferencija je, ukratko, poziv na obraćenje.”

Predviđen je i okrugli stol o temi ”Kako ostati čvrst u vjeri u vremenu konfuzije?”, a najavljeno je i predstavljanje knjige ”Na braniku – Apologetski priručnik br. 1”. U večernjim satima sudionici su pozvani sudjelovati u misi koju će po izvanrednom obliku rimskog obreda predslaviti kardinal Müller, prenosi IKA.

>Kardinal Müller o krivovjerju njemačkog sinodalizma: Ne smije se pokoravati heretičkim biskupima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.