Kazna Peđi Grbinu i Odboru za Ustav za neobjavljivanje Izvješća javne rasprave?

Foto: fah

Predsjednik saborskoga Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Peđa Grbin, kao i saborski Odbor kojem predsjeda mogli bi biti kažnjeni za neobjavljivanje Izvješća javne rasprave o nacrtu prijedloga novoga Zakona o referendumu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovotjednoj sjednici Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav u proceduru je pušten prijedlog novog Zakona o referendumu bez da je objavljeno ili prihvaćeno Izvješće o provedenom savjetovanju, odnosno javnoj raspravi. Time je prekršen čl. 11. Zakona o pravu na pristup informacijama prema kojem su tijela javne vlasti nakon provedenog savjetovanja dužna obavijestiti javnost putem svoje internetske stranice na kojoj trebaju objaviti i Izvješće o provedenom savjetovanju.

Za razliku od dosadašnje prakse, kada je Izvješće javne rasprave o promjenama Ustava objavljeno u roku od tri dana nakon završetka, sa Zakonom o referendumu to nije bio slučaj budući da se od 3. studenoga do danas navedeno Izvješće nije našlo na službenim stranicama saborskog Odbora za Ustav.

Propisane prekršajne odredbe u slučaju nepoštivanja odredbi Zakona o pravu na pristup informacijama propisuju novčanu kaznu za tijelo javne vlasti koje ne objavljuje informacije 2000 kn do 4000 kn, te za odgovornu osobu u tijelu javne vlasti u iznosu od 3000 kn do 5000 kn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenik za informiranje u tom je slučaju određen kao neovisno tijelo za zaštitu prava na pristup informacija koje može vršiti inspekcijski nadzor nad primjenom Zakona.

Stoga je, Udruga „U ime obitelji“, kao jedan od sudionika navedene javne rasprave, predložila Povjerenici za informiranje, mr. sc. Anamariji Musi, provođenje nadzora nad postupanjem Odbora za Ustav te u slučaju utvrđenja prekršaja izricanje zakonom predviđene sankcije.

SDP-ova Vlada, na čelu s glasnogovornikom promjena predsjednikom Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Peđom Grbinom još od referenduma o braku, a kasnije i tijekom ostale četiri referendumske inicijative nastoji onemogućiti izjašnjavanje građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najnovijim pokušajem – donošenjem Zakona o referendumu – još jednom nastoje ograničiti demokratsko izjašnjavanje građana jer predložene izmjene onemogućuju korištenje alata građanskog referenduma, najvišeg oblika demokracije te guše buđenje svijesti građana Republike Hrvatske o sudjelovanju u procesima donošenja odluka i zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.