Kineski premijer Li: ‘Summit 17+1 pokazuje da smo za multilateralizam i slobodnu trgovinu’

Plenković
Foto: Fah

Summit inicijative koja je jutros u Dubrovniku počela kao 16+1, a nakon priključenja Grčke postala 17+1, jasno pokazuje da države članice zagovaraju multilateralizam i slobodnu trgovinu, poručio je kineski premijer Li Keqiang na završnoj konferenciji za medije s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(FOTO) Svečana večera u Kneževu dvoru u Dubrovniku i Linđo za premijere zemalja članica ’16+1′

Li je u Hrvatsku stigao u srijedu iz Bruxellesa gdje su Kina i EU usvojile zajedničku izjavu kojom je Peking obećao da će otvoriti svoju ekonomiju i imati pravednije poslovne uvjete, nakon što je europski optimizam koji je pratio desetljeće rasta gospodarske razmjene s Kinom pretvorio u frustraciju zbog nedostatka reciprociteta u međusobnoj trgovini.

“U Bruxellesu smo postigli konsenzus s europskim čelnicima i došli do zajedničkog priopćenja, a ovaj summit je dodatni korak koji se temelji na tom postignuću”, kazao je Li u Dubrovniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Li je kazao da će jedni druge tretirati otvoreno, transparentno, zajednički raditi i surađivati na tržišnim načelima s ciljem stvaranja projekata koji će biti na obostranu korist.

Kina će iduće godine biti domaćin incijative koja se sada naziva 17+1.

Grčki premijer Aleksis Cipras stigao je u petak u Dubrovnik i pridružio se ostalim čelnicima na kraju plenarne sjednice i zajedničkoj fotografiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Želim zahvaliti svima vama, ali napose domaćinu, vama Andrej, i kineskom premijeru Liju na velikim naporima da se Grčka potvrdi kao novi član”, rekao je Cipras.  “Smatram da je ovo ključan trenutak za globalni i regionalni razvoj. Moramo iza sebe ostaviti sve krize i pronaći novi temelj suradnje na globalnoj i regionalnoj razini”, dodao je čelnik zemlje koja već je značajni primatelj kineskih investicija.

Zapad strahuje da jačanje kineskog ekonomskog utjecaja dovodi i do osnaživanja političke moći Pekinga nad pojedinim državama. Primjer toga je baš Atena koja je 2017. u Ujedinjenim narodima blokirala europsku kritiku stanja ljudskih prava u Kini, nedugo nakon što je ta azijska država preuzela najveću grčku luku Pirej.

No Cipras je u Dubrovniku naglasio kako se međunarodna suradnja treba temeljiti na punom poštivanju pravila EU-a.

Li je na završnoj konferenciji istaknuo kako Kina “poštuje europske zakone, pravila i standarde kada radi u Europi”, te da isto čini u zemljama 17+1 koje su izvan tog saveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To pokazuje da zajedno radimo za multilateralizam i slobodnu trgovinu”, rekao je kineski premijer i dodao kako “vjeruje da će njihova suradnja pridonijeti uravnoteženom razvoju u Europi”.

Kina je na kraju skupa s drugim zemljama potpisala niz bilateralnih sporazuma od izgradnje infrastrukture do uvoza prehrambenih proizvoda poput meda ili suncokretovih sjemenki.

Hrvatski premijer Andrej Plenković zaključno je kazao kako se ovaj format pokazao plodonosnim i korisnim i da je svim zemljama članicama koje ne mogu konkurirati velikim europskim državama omogućio “odličan oblik suradnje koja je dio šire kineske politike ‘Jednog puta, jednog pojasa'”.

Izrazio je zadovoljstvo što je Hrvatska s Kinom potpisala desetak sporazuma, a uz niz onih iz privatnog sektora izdvojio je nastavak suradnje u izgradnji infrastrukture, posebice lučke i željezničke.

“Lijev posjet, i bilateralni, ali i današnji summit, bit će referentna prekretnica u jačanju naših odnosa, ali i unapređenju suradnje kroz platformu Kina+17”, zaključio je hrvatski premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.