Klasić napao biskupa Košića: ‘On je uvijek sramota, a sada je posebna sramota’

Hrvoje Klasić
Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

Povijesničar Hrvoje Klasić za N1 je govorio o političkom odabiru izraza Banovina nad izrazom Banija, koji je, kako on tvrdi, do rata bio jedini naziv za tu regiju, te o propovijedi biskupa Vlade Košića, koji je na misi povodom 443. obljetnice obrane kaštela Gvozdansko usporedio potres s borbom protiv – Srba i Turaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvoje Klasić docent je na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu te je poznat po izjavama kojima uzdiže i brani bivšu državu nastojeći je razdvojiti od totalitarizma sovjetskog tipa. Klasić je također poznat po stavu da je ‘Za dom spremni’ ustaški poklič, po umanjivanju značaja probuđenog četništva u Srbiji te tvrdnji da “u Bleiburgu nisu ubijani Hrvati, nego neprijatelji države”. Isto tako, za Klasića je prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman “partizan s dna kace”, a jugokomunistički masovni ubojica Joip Broz, koji je na vlasti bio 35 godina, za njega nije diktator.

Sisački biskup Vlado Košić na misi povodom 443. obljetnice obrane kaštela Gvozdansko usporedio posljedice potresa s ratovima protiv Turaka i Srba na području Banovine, koja je dio njegove biskupije, kao i pošasti koje je Hrvatima donijela komunistička diktatura i nasilje od 1945. do 1990. godine.

“Pobijediti današnje neprijatelje možemo samo hrabrom borbom poput branitelja Gvozdanskog”, istaknuo je dodavši kako je “potres teško predvidiv pa se protiv njega ne možemo boriti kao protiv Turaka, komunista ili Srba”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ta borba do kraja resila je i resi naš hrvatski narod, bilo da su nas tlačili Turci, komunisti ili Srbi”, istaknuo je biskup dodavši kako “smo sve te zulume, progone i agresije hrabro odbijali jer smo imali pojedince koji su nas vodili u tom otporu i borbi za svoju zemlju”.

To je komentirao povjesničar Klasić

“Žalosno je što ovakve izjave nisu incidentna pojava nego način njegovog razmišljanja. To misli Košić i vrh katoličke crkve. Nije to prvi put, pa da biskupska konferencija ne zna kako reagirati. To je sramoćenje Siska i katoličke crkve. Vrh katoličke crkve ga nikad nije osudio. Ustaške osuđenike naziva hrvatskom vojskom, njegovih je takvih izjava toliko… Ne očekujem izjavu Kaptola, jer oni toliko toga znaju”, ocijenio je Klasić, no kazao je kako u Sisku na vlasti nije neka desna stranka nego SDP. Smatra i kako je Košić s takvim izjavama u sukobu s trenutnim papom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Razorna analiza: Povjesničar Barić o Klasićevoj biografiji Mike Špiljka

>Dr. sc. Marijan o Klasićevoj knjizi: ‘Mika Špiljak nije bio državnik nego tipični ‘aparatčik’ komunističkog sustava’

“Srpska pravoslavna crkva i Srpsko narodno vijeće toliko su napravili na Baniji – na stranu milijun eura koje je Srbije dala Hrvatskoj, grad Beograd je Srpskoj pravoslavnoj crkvi dao 200.000 eura za koje je kupljeno 50 kontejnera, a misle ih kupiti oko 100. Nikada nisu, kao što je Porfirije i rekao, gledali koje su nacionalnosti ljudi kojima pomažu – potres ne pravi razliku, ni pomoć ne treba praviti razliku. Oni surađuju s Crvenim križom, i dok Srpska pravoslavna crkva pomaže na terenu – Košić kaže da su Srbi problem. On je uvijek sramota, a sada je posebna sramota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Košić o povijesti govori revizionistički, bira trenutak od kada gleda povijest, a Banija je prostor na kojem stoljećima žive Srbi i Hrvati – puno više Srba, ali i Hrvati”, dodao je Hrvoje Klasić.

Banovina je pokušaj “pohrvaćivanja” nečega vezanog za Srbe

Klasić je glede odabira između izraza Banija i Banovina, kazao da to nije nije povijesno ni lingvističko, nego isključivo političko pitanje. “Nikada nitko u Kostajnici, Glini, Petrinji, Sisku, ali ni u Splitu ni Zagrebu do 1991. godine nije koristio termin Banovina, nego Banija i Banijci. Gordan Lederer je objavio video iz rata ‘Banijska praskozorja’, ne banovinska.

Banovina je jedan od pokušaja pohrvaćivanja onoga što se na potpuno pogrešan način vezalo uz Srbe. Na Banovini je većinsko stanovništvo bilo srpsko i morao se naći hrvatskiji termin od onoga koji je koristilo tamošnje stanovništvo. Tako se počinje uvoditi izraz Banovina”, ustvrdio je Klasić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.