Koliko Hrvata odlazi iz zemlje? – Točni podaci ne postoje!

demografija
Foto: fah

Nezaposlenost, gospodarska kriza i dugotrajna recesija kojoj se ne nazire kraj te otvaranje granica Europske unije doprinijeli su sve većem broju građana koji napuštaju zemlju. U Hrvatskoj ne postoje točni podaci koliko građana godišnje odlazi, no primjerice Njemačka vodi evidenciju koliko se Hrvata uselilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“25 tisuća u posljednje dvije godine, godinu prema njemačkoj statističkoj službi, to je velik broj za Hrvatsku. Hrvatska je malobrojna zemlja”, tumači demograf Anđelko Akrap za dnevnik.hr.

Govori se da je u zadnjih pet godina iselilo 50 tisuća, u zadnje tri godine oko 33 tisuće. Činjenica je, velika su iseljavanja. Oni koji trajno napuštaju Hrvatsku dužni su odjaviti prebivalište. Oni koji idu na privremeni boravak to moraju prijaviti nadležnoj policijskoj upravi ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu. No, malo tko to i čini.

“Dio ljudi je i trajno odjavio prebivalište u Hrvatskoj i prijavio tu u inozemstvu, takvih imamo negdje 77 tisuća”, ističe Ines Krajčak, pomoćnica ministra unutarnjih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Njemačka je izdala 24 tisuće radnih dozvola, samo za jednu godinu, a mi imamo iseljavanje registrirano u DZS-u negdje na razini 15 tisuća godišnje, dakle to znači da je i po tome veće iseljavanje nego što ga stvarno mi bilježimo”, naglašava Stjepan Šterc (HDZ).

U HDZ-u smatraju kako aktualna vlast ovaj problem ne shvaća ozbiljno. Šterc navodi da će nova Vlada morati uvesti registar stanovništva i to u Državnom zavodu za statistiku prema kojem će ići izvješća MUP-a i izvješća bolnica, o rođenima i umrlima.

Velik problem je što raste broj odlazaka obitelji, dok su prije to češće bili pojedinci. Odlazak cijele obitelji znači i manju mogućnost povratka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.