Ministar Šušnjar izračunao kad će se Hrvati početi vraćati iz inozemstva

Šušnjar
Foto: FaH

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar izjavio je u ponedjeljak da mladi obrazovani hrvatski građani neće više odlaziti na rad u inozemstvo kada Hrvatska dosegne 82 posto razvijenosti Europske unije. Tada bi se, kaže, mogli početi i vraćati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šušnjara su na 19. Konvenciji hrvatskih izvoznika pitali ima li Hrvatska imigracijsku politiku, s obzirom da je lani 65 tisuća stranih radnika dobilo dozvolu za rad i boravak u Hrvatskoj dok sve više mladih i obrazovanih hrvatskih građana odlazi na rad u inozemstvo. Kazao je da je RH trenutno na 74 posto razvijenosti EU, ali da je cilj aktualne Vlade postići 82 posto razvijenosti EU do kraja mandata, prenosi N1.

>Dr. sc. Šterc: ‘Imigracijsku politiku treba primarno provoditi kroz povratak hrvatskoga iseljeništva’

“To je trenutak kada se mijenja cijela situacija i ti ljudi više neće imati razloga napuštati svoju domovinu. Dapače tada će postojati razlozi da se svi vrate doma”, rekao je Šušnjar. Kad je pak riječ o imigracijskoj strategiji, dodao je da hrvatsko gospodarstvo sada treba te radnike. “Kako da postignemo tu razinu razvijenosti ako nemamo s kim to raditi”, naglasio je.

Šušnjar tvrdi da se MOL ne ponaša kao strateški partner u Ini

Komentirao je i najnoviji potez mađarskog MOL-a vezan uz arbitražu pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu. Šušnjar je rekao da Državno odvjetništvo u suradnji sa svim resornim ministarstvima priprema materijale, te da će dati odgovor na to i uključiti se aktivno u postupak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MOL je izvijestio 22. lipnja da je pokrenuo arbitražu protiv Hrvatske zbog mjera nametnutih tržištu plina 2022. i 2023. godine. Te se mjere odnose na obvezu Ine da domaći plin po nižim cijenama od tržišnih prodaje Hrvatskoj elektroprivredi (HEP).

>Šipić, Dabro i Šušnjar: Tko su novi ministri iz redova DP-a

Šušnjar je istaknuo i da MOL takav postupak nije pokrenuo u Mađarskoj, gdje je bila slična situacija s krizom cijena energenata. Kazao je da su mađarske vlasti još drastičnije regulirale cijene energenata i plina i naftnih derivata. Po njemu, MOL nizom svojih postupaka ne postupa kao strateški partner u Ini. Vlada RH će, dodao je, znati zaštititi hrvatske interese i interese hrvatskih kompanija, građana te proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.