Koliko se proračunskog novca ove godine namijenilo političkim strankama i što je UIO predlagala oko toga?

novca
Foto: fah

Istražili smo koja svota novca je izdvojena iz državnog proračuna za rad političkih stranaka u 2022. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbor za Ustav, poslovnik i politički sustav i ove je godine – uobičajeno – jednoglasno i bez rasprave raspodijelio novac za rad parlamentarnih stranaka. Iz državnog proračuna za 2022. godinu osigurana su sredstava za rad 29 političkih stranaka u iznosu od 54.861.183,00 kuna.

Najviše je novca, 22,4 milijuna kuna, pripalo HDZ-u sa 62 zastupnika. Slijedi SDP koji je iz proračuna dobio 12,5 milijuna kuna s 34 zastupnika. Domovinski pokret s 11 zastupnika u trenutku konstituiranja Sabora, primio je 3,9 milijuna kuna. Most za 8 saborskih zastupnika ima osiguranih 2,8 milijuna kuna. Platforma Možemo prima 1,8 milijuna kuna za petero zastupnika, a SDSS s troje zastupnika 1,1 milijun kuna…

Zakon o financiranju političkih aktivnosti propisuje da se proračunski novac raspodjeljuje na temelju stanja u trenutku konstituiranja Sabora. Novac se raspodjeljuje tako da se utvrdi jednak iznos za svakog zastupnika. Svaka stranka po zastupnici dobiva 10 posto više novca. Svaka stranka, dakle, dobit će otprilike 30 tisuća kuna mjesečno po zastupniku u 2022. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga U ime obitelji predlagala promjenu modela financiranja političkih stranaka

Udruga U ime obitelji već je predlagala potpuno ukidanje financiranja aktivnosti političkih stranaka i izborne promidžbe iz svih javnih izvora – državnog proračuna i proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

>Evo koliko će novca dobiti liste koje su ušle u Sabor: Prisjetimo se prijedloga UiO o financiranju političkih stranaka

>Kakve promjene izbornog sustava traži GI Narod odlučuje, a Plenković ih na sve načine odbija?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vrijeme javne rasprave o Prijedlogu zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma, udruga U ime obitelji iznijela je prijedlog, koji je Ministarstvo uprave odbilo.

Sumrak demokracije?

“Mislimo da model financiranja političkih stranaka javnim novcem nije dobar za hrvatsku demokraciju i politiku. Političke stranke čini manje odgovornima biračima te pretvara predstavničku demokraciju u sredstvo stranačke zarade.

Zbog krnje opcije preferencijalnog glasovanja, s cenzusom od 10%, birači imaju malo utjecaja na to tko ulazi i predstavlja ih u Saboru. Glavnu riječ vodi predsjednik stranke, koji sastavlja liste. Ako to povežemo s financiranjem političkih stranaka, ključno je pitanje zašto bi se iz državnog i lokalnog proračuna automatizmom izdvajala financijska sredstva za političke stranke na temelju osvojenih mandata na izborima ako stranke i njihovi zastupnici nisu odgovorni svojim biračima nakon izbora?” – kazao je u travnju 2019. godine za Narod.hr Ivan Munjin, član Upravnog odbora udruge U ime obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog Udruge U ime obitelji bio je da stranke izravno traže od građana financijsku potporu za svoje djelovanje. Naime, kada bi se stranke, po primjeru Italije, financirale isključivo donacijama, bile bi više odgovorne biračima. Tada bi bile prisiljene voditi računa o tome što njihovi birači misle. Na taj bi se način dokinula sadašnja praksa prema kojoj se stranke sjete svojih birača svako četiri godine.

Sudeći prema dosada učinjenom, vladajući ovu praksu ne namjeravaju tako skoro mijenjati. Hrvatski će narod, izgleda, nastaviti trenirati svoje strpljenje.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.