“Žalosno je što mnogi žele zataškati pravo stanje ulaska ilegalnih migranata na područje Hrvatske, pa tako i Gorskog kotara. Kaže se da slika govori više od tisuću riječi…”
“Ovdje je samo nekoliko slika samo jedne nadzorne kamere s područja Mrkoplja. Pogledajte što je snimila samo jedna kamera na samo jednom lokaliteu” – napisao je Tomislav Majnarić (45), poznati planinar i vodič iz Delnica, na svom Facebook profilu, dodajući uz objavu nekoliko dnevnih i noćnih snimki zabilježenih na jednoj šumskoj cesti između Mrkoplja i Brestove Drage, na kojima su vidljive skupine ilegalnih migranata u kretanju.
Snimke je nadzorna kamera zabilježila 10., 12. i 13. rujna, a jedna je evidentirana i 25. listopada. Riječ je o šumskoj cesti, kaže za Slobodnu Dalmaciju Majnarić, kojom se inače normalno kreću šumari, lovci, planinari… I oni, naravno, susreću ilegalne migrante.
Delničanin, koji zbog prirode posla većinu svog vremena provodi u šumi, odlučio je fotografije pustiti u javnost (“prijatelj koji mi je dao snimke nadzorne kamere ne želi se izlagati, jer se boji problema na poslu”), želeći odaslati apel vlastima da hitno nešto poduzmu u svrhu bolje zaštite domicilnog stanovništva. Strah se, kaže, već proteklu godinu, godinu i pol trajno uvukao među živalj goranskih sela, a u lokalnim medijima objavljuju se izjave nadležnih kako je trenutačno stanje sasvim u redu.
Svakodnevni prizori
– Snimke sam dobio tek ovih dana, ali dokazuju kronologiju događaja. Na snimkama je vidljiv kontinuiran hod. To se redovito događa… I to je jako, jako daleko od granice s BiH. Policija ne može odraditi posao koji joj je povjeren. Policajci bi trebali biti postavljeni na granici, a ne da love ilegalne migrante po Gorskom kotaru, jer dok dođu ovdje na tom putu naprave jako puno štete. Nažalost, u Gorskom kotaru su ovakvi prizori svakodnevica – kazuje Majnarić za Slobodnu Dalmaciju.
Koliko su ilegalni migranti duboko ušli u hrvatski teritorij, bez nadzora, opisuje udaljenošću Mrkoplja od Bihaća od oko 150 km (“od same je granice, neka to bude Ličko Petrovo Selo, oko 120-130 km”).
– Šumski radnici redovito susreću migrante, ali to je toliko uzelo maha da je nemoguće sve prijaviti. Uz to je velik problem što u šumi, na mnogim lokacijama, nema signala za mobitel. I dok se dođe do signala kako bi se uopće moglo telefonirati, oni već zamaknu. Problem je i objasniti policiji točnu lokaciju u šumi. Ja, koji sam tu domaći, donekle poznajem putove, ali netko tko je došao na intervenciju iz druge policijske postaje ima, što je razumljivo, problema sa snalaženjem – kaže Majnarić, potvrđujući kako na spomenutoj šumskoj cesti zna patrolirati i policija.
– Ne mogu reći da je nema, ali policajaca je premalo i ne mogu to odraditi. Policija intervenira na nekih pet, šest lokacija, ali ima još hrpa drugih na koje se ne stigne otići. Jednostavno ih je nemoguće pokriti – primjećuje delnički planinar, koji na svom Facebook profilu redovito objavljuje informacije o kretanju ilegalnih migranata tim krajem Hrvatske. Reći će kako zapravo vodi pravu borbu i kako se silom prilika prihvatio tog posla, jer su planine njegova svakodnevica. No, otkako je područje Gorskog kotara postalo dio migrantske rute, redovito osjeća i ugrozu.
– Te grupe ljudi pljačkaju planinare, slučajne prolaznike… I svi su naoružani, hladnim ili vatrenim oružjem. Provaljuju u vikendice, a kako u ovom kraju ima lovaca, u njima pronađu puške, pa i njih, između ostalog, uzmu sa sobom. Poznajem planinare koje su opljačkali. Stavljali su im noževe pod vrat… I sad ti budi faca i usprotivi im se, reci im da im ne daš svoju jaknu i mobitel. Što uzimaju?! Mobitel, odjeću i novac. Hranu samo ako su gladni. Neki jedu sve, neki ne jedu svinjetinu, pa hranu traže više ili manje – govori Majnarić, priznajući kako zbog svega što se događa izbjegava planinarenje u svom kraju.
– Migranti dobro znaju da im ovdje nitko neće ništa napraviti. Znači najveća kazna za bilo koje zlodjelo koje naprave na području RH može biti… Što?! Povratak na granicu s BiH. Tamo inače prespavaju, pojedu nešto, eventualno se operu i za dan ili dva opet kreću dalje. I onda nam preostaje opet te iste ljude hvatati po Hrvatskoj. To nema smisla…. To je Sizifov posao. Treba zaštititi granicu – smatra delnički planinar.
I sam je doživio bliske susrete s ilegalnim migrantima po šumama Gorskog kotara, zbog čega je, s ostalim ljubiteljima prirode, bio prisiljen promijeniti način kretanja.
– Dok hodamo po šumi, ako nas je manji broj, uvijek to radimo u tišini. Ali najprije to nije dobro radi divljih životinja. Primjerice, ako vas na vrijeme čuju medvjed ili vuk, oni će se skloniti. Tako bi se pravilno trebalo kretati po šumi. No, sad smo tihi, jer se migranti kreću u velikim grupama od po 20, 30 ili 50 ljudi.
Majnariću je poznato da je bilo svakakvih situacija, pričali su mu ljudi. Fizičkih naguravanja i slično.
– Kad su lani migranti napali Begovo Razdolje, lokalni dečki su nakon pljačke jedne kuće krenuli za njima. U jednom trenutku, kad je jedan od naših momaka dohvatio prvog, najbližeg migranta, ovaj je izvukao ogromnu mačetu. Dečki su, naravno, odustali…
Ovo nisu klasični izbjeglice
– To nisu klasični izbjeglice, jer ako vi bježite od rata, kako to da niste sa sobom poveli najmilije. Kad bježite od rata, onda bježite s obitelji, a kad idete u rat, onda to činite sami. Sirija i tamošnji rat i njihovi izbjeglice bili su neka sasvim druga priča, koja nema veze sa sadašnjim ilegalnim migrantima. Sad u Europu kreće svatko kome to padne na pamet. Bez ikakve kontrole. I bez sankcija. Nisam nacionalist, ali nije im mjesto u Europi. To je drugi svijet. I oni ga sa sobom nose i nameću svima nama – kaže Majnarić.
Policija: Migracija je znatno manje
‘Tijekom 2020. na području cijeloga Gorskog kotara evidentirano je smanjenje broja nezakonitih migracija u odnosu na 2019. godinu. Konkretno, na području općine Mrkopalj zatečeno je 79,8 posto manje nezakonitih migranata u odnosu na isto razdoblje 2019. godine’, kazali su za Slobodnu Dalmaciju u Policijskoj upravi primorsko-goranskoj, uz napomenu kako, osim pojedinačnih slučajeva, tijekom postupanja policijskih službenika u prvih deset mjeseci 2020. godine nisu zabilježena veća kretanja nezakonitih migranata kroz općinu Mrkopalj.
‘U istom razdoblju na tom području bilježimo i smanjenje broja kaznenih djela koja se dovode u vezu s nezakonitim migrantima za 89,5 posto u usporedbi s deset mjeseci 2019. te nisu zabilježeni nikakvi fizički sukobi lokalnog stanovništva i migranata’, poručuju iz policije, dodajući kako redovito održavaju sastanke s predstavnicima svih jedinica lokalne samouprave na području Gorskog kotara.
‘Vezano uz dostavljene snimke, napominjemo da ne možemo potvrditi lokaciju snimki s kamere koja nam je nepoznata, a u okvirno navedenim vremenima sa snimaka imali smo zatjecanja nezakonitih migranata’, referirali su se u policiji na prizore koje je zabilježila nadzorna kamera na području Mrkoplja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa