Nedjelja, 5 siječnja, 2025
4.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Hrvatska zbog online servisa gubi prihode: Kome iznajmljivači plaćaju PDV na proviziju Bookingu i Airbnbu?

Podijeli

Iako većina iznajmljivača apartmana i soba u privatnom smještaju danas koristi mrežne servise poput Bookinga i Airbnba, čini se da tu nije posve jasno tko gdje plaća PDV na dio novca koji se uplaćuje agenciji na ime provizije, a koji iznosi od tri do 15 posto. Tri posto ne zvuči kao mnogo, no kad pomnožite s brojem noćenja koja se rezerviraju godišnje u Hrvatskoj preko mežnih servisa u Hrvatskoj, i s prosječnom cijenom noćenja, dolazite do jako velikih brojeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

CitizenGo pokrenuo peticiju: ‘Tražimo povratak Identitya na Booking.com te jednake uvjete prema svim iznajmljivačima

Airbnb korisnicima apartmana naplaćuje proviziju u iznosu od 6 do 12 posto, dok iznajmljivačima naplaćuje tri posto, na što su oni Republici Hrvatskoj dužni platiti 25 posto PDV-a.

Kod Booking.coma provizija je 15 posto, ali za razliku od Airbnb-ja, gdje gost cijenu plaća putem web stranice, gost punu cijenu plaća iznajmljivaču nakon dolaska, a Booking.com mu potom izdaje račun za proviziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav sustav ostavlja određene nejasnoće oko toga tko i gdje treba platiti PDV – a usto ostavlja prostor za poreznu evaziju, odnosno izbjegavanje plaćanja poreza.

Je li iznajmljivač dužan platiti PDV na proviziju ovisi o tome s kim posluje

Naime, kad iznajmljivač posluje s agencijama koje sjedišta imaju u drugim zemljama Europske unije (Booking.com ima sjedište u Nizozemskoj), dužan je na iznos provizije platiti Hrvatskoj i porez na dodanu vrijednost s obzirom na to da su agencije ovu obvezu prebacili na korisnike svojih usluga – odnosno, kad bi booking plaćao PDV na proviziju koju uzima u Nizozemskoj, ne bi ga trebalo plaćati u Hrvatskoj, no kako ga ne plaća tako iznajmljivač zapravo plaća proviziju veću od ugovorene za nemalih 25% koliko iznosi PDV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(FOTO) Dvostruki kriteriji Booking.coma: Uklonili iznajmljivača iz Zadra dok oni koji ističu ‘Gay Only’ nemaju problema

No očito je da iznajmljivači isto tako gledaju izvući se od plaćanja: kako je najveći dio noćenja u privatnom smještaju danas bukiran preko mrežnih stranica i online agencija, čudi informacija koju iznosi Jutarnji list da, kad se gleda po naplaćenom PDV-u, samo 12,5 posto iznajmljivača – jedna osmina – službeno koristi usluge najpoznatijih stranih agencija i tvrtki za popunjavanje smještaja.

Od ukupno 76.989 legalnih, u poreznoj prijavljenih iznajmljivača stanova i soba, samo 9.666 njih je zatražilo dodjeljivanje takozvanog PDV identifikacijskog broja kojeg moraju imati kako bi im se mogao obračunati porez.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema obveze plaćanja PDV-a na najam, ali ima na proviziju

Privatni iznajmljivači nisu upisani u registar obveznika PDV-a i nisu obvezni zaračunavati niti naplaćivati PDV na svoje usluge. No oi se ipak smatraju malim poreznim obveznicima i, prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost, njihovim sjedištem smatra se mjesto u kojem se pruža usluga smještaja. Prema tom Zakonu, porezni obveznik iz RH, koji obavlja usluge na području druge države članice EU, a za koju je taj korisnik usluga u drugoj državi članici EU obvezan platiti PDV, obvezan je Poreznoj upravi podnijeti zahtjev za izdavanje PDV identifikacijskog broja (PDV-ID). Prilično jasno, reklo bi se.

Hrvatska obala u CNN-ovom izboru 16 najatraktivnijh obala svijeta!

Dakle, iznajmljivač ne plaća PDV ako nekom iznajmi sobu vukući ga za rukav s ulice, ali plaća PDV na onaj dio cijene najma koji se daje agenciji kao provizija ako mu je goste dovela agencija iz druge članice EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nejasan dopis porezne uprave

No da bi bilo kompliciranije, male iznajmljivače je zbunio ovogodišnji dopis nadležne Porezne uprave u kojem od registriranih iznajmljivača traže očitovanje o činjenicama vezanim uz obavljanje transakcija unutar EU. Isto je učinila i Porezna uprava, Područni ured Zadar koja je pozivajući se na Zakon o porezu na dodanu vrijednost naglasila kako ima pravo ukinuti dodijeljeni PDV identifikacijski broj ukoliko utvrdi da ne postoje razlozi za registriranje za potrebe PDV-a. U dopisu je istaknuto kako će Porezna uprava ukinuti po službenoj dužnosti dodijeljeni PDV broj i u slučaju kada porezni obveznik ne obavlja transakcije unutar EU u razdoblju duljem od jedne kalendarske godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina stranih agencija izdaje račune, Booking.com šalje ih elektronskom poštom, a Airbnb izdaje račun ali ga ne šalje, već ga iznajmljivač može pronaći u svom korisničkom sučelju. No kako Airbnb ima sjedište u SAD-u, naši iznajmljivači nisu dužni imati porezni broj prilikom poslovanja s njima, tim više što u SAD ne postoji fedralni PDV. Za Booking.com, čije je sjedište u Nizozemskoj, koja je članica EU i koja ima sustav PDV-a, obvezni su imati PDV-ID broj.

Veliko priznanje: Britanska aviokompanija EasyJet proglasila Hrvatsku destinacijom godine

Praksa koja je do nedavno bila uvriježena prilikom poslovanja s nekim stranim agencijama, primjerice Atraveo, da PDV na proviziju obračunava ista ta agencija, naplaćuje ga te uplaćuje u proračun RH, više nije aktualna. Svi oni koji proteklih godina nisu uplaćivali i obračunavali PDV na proviziju Booking.com-a, navodno, mogu očekivati i poziv na retroaktivan obračun i podmirenje ove porezne obveze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci