„Novi Zakon o regionalnom razvoju svojim uredbama potpuno će dokinuti područja posebne državne skrbi i tako dokusuriti ono što četnici nisu uspjeli“, rekao je na današnjoj konferenciji za medije Josip Kompanović u ime Zajednica povratnika Hrvatske.
„Potpuno ignoriranje ratom stradalih područja nije neočekivano ni slučajno“, dodao je Kompanović objašnjavajući da se novim zakonom potpuno ukidaju područja posebne državne skrbi te objasnio kako je ovakvo uništavanje tih područja intencionalno, budući da su istaknuti položaji u resornom ministarstvu dodijeljeni pripadnicima srpske nacionalnosti.
„Ministar regionalnog razvoja Branko Grčić je Srbin, njegov pomoćnik Stanko Janković – Srbin, šefica kabineta Marijeta Šćekić – Crnogorka, a predsjednica Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Mirela Stanić Popović – Srpkinja iz Knina koja je u vrijeme rata bila čuvarica zatvora“, dodao je Kompanović.
Dodao je i kako Zajednica već dvije godine bezuspješno pokušava stupiti u kontakt s ministrom Grčićem kako bi se barem savjetovali po ovom pitanju, kao što su sa svim vladama do sada, te kako im je on slagao kada im je obećao suradnju na početku svog mandata.
„Oni nas tretiraju kao idiote, a mi imamo iskustva, obrazovanja i bavimo se gospodarstvom. Znamo što tim područjima treba i ne halabučimo bezveze, već predlažemo konkretne mjere“, rekao je Kompanović.
„Povezat ćemo se sa svima, od Stožera za obranu hrvatskog Vukovara do sindikata kako bismo nenasilnim putem vladi izglasali nepovjerenje i izazvali prijevremene izbore jer RH od svog osnutka do danas nije imala lošiju i nesposobniju vlast,“ istaknuo je Kompanović i dodao kako od Sabora očekuju u najkraćem roku o referendumu o ćirilici, nazivajući ovakvo razvlačenje sramotnim.
Ponovio je kako smatra da Vlada općenito vodi Hrvatsku u lošem smjeru, ali da žele javnosti objasniti koji su konkretni problemi predloženog Zakona i koje su njegove posljedice.
„U tim područjima je stanje sve gore, nezaposlenost je 2,5 puta veća od hrvatskog prosjeka i potpuno je stalo stambeno zbrinjavanje povratnika, posebice mladih i obrazovanih koji masovno odlaze“, rekao je i dodao kako Vlada od svih pravilnika i uredbi koje je trebala donijeti je donijela samo onu koja se tiče bivših nositelja stanarskih prava koji su u pravilu srpske nacionalnosti.
„To su Srbi koji su se u Hrvatsku htjeli vratiti na bijelom konju kao spasitelji, a sada kada se plan izjalovio, žele da im Hrvatska daruje stanove“, kazao je Kompanović i dodao kako nije donesena nijedna uredba koja bi se ticala zbrinjavanja Hrvata.
Uz to, Kompanović tvrdi kako je jedina mjera koja je donosila rezultate, a to je Zakon o poticanju ulaganja, ukinut.
Napomenuo je i kako ministar Grčić govori neistinu kada kaže da europski zakoni ne poznaju oblik potpore kakvu kod nas zasada imaju područja posebne državne skrbi te naveo primjer Njemačke koja je nakon pada Berlinskog zida donijela, tzv. pakt solidarnosti.
On je podrazumijevao izdvajanje 4 posto svih primanja za povećanja standarda Istočne Njemačke, što se kasnije povećalo na 7 posto i kroz godine fiksiralo na 5,5 posto te se rok pomoći produljio do kraja 2019. godine.
Uz to, objasnio je i kako je Grčićeva ideja da se područja financiraju po indeksaciji razvijenosti „bacanje prašine u oči“: „Nama će se uzeti četvrtina prihoda i to onih koji dolaze u kontinuitetu, a po Grčićevom planu ćemo morati slati projekte koji će nam se financirati i to ako ima novca u proračunu“.
Dodao je kako zabrinutost dijele i načelnici neovisno o vlastitoj stranačkoj pripadnosti koji tvrde da će stupanjem ovog Zakona na snagu moći staviti ‘ključ u bravu’.
„Ova područja su ionako uništena ratom i teško se oporavljaju. Da vidite koliko je taj novac krucijalan, zamislite da netko Liniću uzme 25 posto proračuna! Objesio bi se konju o rep na Trgu bana Jelačića“, pojasnio je Kompanović.
Zakon bi trebao biti usvojen u travnju te stupa na snagu odmah, stoga je Odbor Zajednica povratnika Hrvatske zaključio kako treba reagirati najhitnije, ali da ne vjeruju da će uspjeti bez potpore javnosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa