Komšić se ‘obračunao’ s hrvatskim diplomatima – pogledajte kako je tu vijest prenijela Hina

vijesti.ba

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine prošlog je tjedna na izvanrednoj sjednici donijelo odluku o opozivu diplomatskih predstavnika te zemlje u više od dvadeset država diljem svijeta, uključujući veleposlanicu u Hrvatskoj Renatu Paškalj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska izvještajna novinska agencija (Hina) ovu vijest prenosi kao da je riječ o najnormalnijem činu, ne označavajući ništa u tome spornim, iako se Predsjedništvo BiH sastoji od dva Bošnjaka i jednog Srbina, dok je hrvatsko pravo glasa potpuno ugroženo.

“Sadašnja veleposlanica BiH u Hrvatskoj Paškalj je prije imenovanja na tu dužnost bila predstojnica Čovićevog ureda i nije imala nikakvog diplomatskog iskustva”, navodi Hina ne smatrajući da je potrebno navoditi da niti većina Komšićevih kadrova iz diplomacije nisu imali diplomatskog iskustva.

Tako je primjerice veliku buru izazvalo Komšićevo imenovanje na diplomatsku poziciju Viktorije Ketelhut, svoje osobne tajnice, a koja je fakultetsku diplomu stekla u 46. godini života. Međutim, Hina nije smatrala shodnim za spomenuti ovu činjenicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hina također ne vidi potrebu u spominjanju činjenice da hrvatski predstavnik Dragan Čović Komšićeve kadrove koje je zatekao u diplomaciji nije smjenjivao do isteka mandata.

“Predsjedništvo BiH ima isključive ovlasti imenovati veleposlanike i generalne konzule, a nepisano je pravilo kako hrvatski, srpski i bošnjački članovi državnog vrha suvereno odlučuju o imenovanju diplomata iz reda naroda kojemu i sami pripadaju”, piše dalje Hina pri čemu se na osvrće na činjenicu da je u travnju 2012. Komšić za navodnog hrvatskog diplomata u Vatikanu postavio Nerkeza Arifhodžića.

Prenošenje vijesti na štetu Hrvata

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, vrijedi napomenuti da dopisnika Hina-e iz Sarajeva plaćaju hrvatski porezni obveznici, a ovo nije prvi put da Hina vijesti iz Bosne i Hercegovine prenosi na štetu hrvatskog naroda.

Podsjetimo, u srpnju ove godine Hina donosi članak pod naslovom ‘Sarajevo: Branitelji prosvjedima pokušavali iznuditi usvajanje zakona, napali snimatelje’, a u kojem navode kako je “središte Sarajeva na nekoliko sati blokiralo više stotina bivših pripadnika Armije Bosne i Hercegovine i Hrvatskog vijeća obrane (HVO), koji su na taj način pokušavali prisiliti zastupnike u Domu naroda parlamenta Federacije BiH da usvoje zakon koji bi im jamčio dodatna novčana primanja, a tijekom prosvjednog okupljanja napali su i fotografe i snimatelje koji su izvještavali o tim zbivanjima”.

U spomenutom tekstu Hina nije objasnila da su napadači pripadnici Armije BiH, a ne HVO-a. Naime, prema pisanju Klix.ba – bivša pripadnica Armije BiH i pjevačica Esma Turulja bila je u grupi onih koji su napali repotere portala Klix.ba i TV kuće Al Jazeera Balkans. Isto je pisao i Avaz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HINA lažno optužila vojnike Hrvatskog vijeća obrane

Hinino plasiranje lažnih vijesti o U ime obitelji: Zatraženo ispitivanje postupaka i sankcioniranje odgovornih

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.