Kovač i Thompson razjarili Srbiju, no Vučić odbija svađu ‘iako bi to naišlo na simpatije u Srbiji’

Sremska Mitrovica, 11.2.2016 - Srbijanski premijer Aleksandar Vuèiæ rekao je u èetvrtak, tijekom obilaska obilaska gradilišta "Vahali" u Sremskoj Mitrovici, da æe Srbija nastaviti suradnju s Haškim sudom (ICTY) kad dužnosnici tog suda poènu poštivati Srbiju nakon što je Srbija optužila taj sud za bahat i drzak odnos prema njoj. foto HINA/ TANJUG/ SRDJAN ILIC/ ua

Srbijansko ministarstvo vanjskih poslova uručilo je prosvjednu notu hrvatskom veleposlaniku u Beogradu Gordanu Markotiću zbog izjava hrvatskog ministra vanjskih i europskih poslova Mire Kovača hrvatskim medijima 16. travnja “u kojima se vrijeđa i omalovažava Republika Srbija”, priopćeno je u četvrtak u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je objavljeno na službenoj internetskoj stranici srbijanskog ministarstva, “Ministarstvo smatra neadekvatnim da se u javnim izjavama dužnosnika Hrvatske primjena zakona Srbije opisuje riječima ‘povijesna perverzija’, a Srbiji implicira da je ‘država iz koje su potekli planovi za ratove 1990-ih’ “.

Ministarstvo vanjskih poslova Srbije drži kako bi “uzdržavanje od ovakvih ocjena s hrvatske strane ubuduće pridonijelo unapređenju bilateralnih odnosa i dobrosusjedske suradnje”.

U priopćenju se navodi kako srbijansko ministarstvo vanjskih poslova “koristi ovu priliku da ukaže na to da se u Hrvatskoj gotovo svakodnevno događaju nacionalistički ispadi i koristi govor mržnje, čime se među pripadnicima srpske nacionalne manjine stvara osjećaj ugroženosti, što je izravna posljedica izbjegavanja nadležnih organa Hrvatske da ovakve pojave adekvatno sankcioniraju i javno osude”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ministarstvo vanjskih poslova Srbije izražava posebnu zabrinutost zbog sudjelovanja hrvatskog pjevača Marka Perkovića Thompsona na vjerskoj tribini za mlade u katoličkoj školi u Šibeniku, 16. travnja 2016. i predavanja koje je održao učenicima osnovne i srednje škole, uz pjesme ‘Čavoglave’, i ‘Jasenovac i Gradiška Stara’, u kojima se veličaju ustaštvo i upućuju prijetnje Srbima”, istaknuto je u priopćenju srbijanskog ministarstva.

Veleposlanik Republike Hrvatske i predstavnici srbijanskog ministarstva vanjskih poslova “suglasili su se da, nakon formiranja nove vlade u Srbiji, treba češće održavati sastanke predstavnika dvije zemlje na kojima bi se razmatrala otvorena pitanja”, navedeno je u priopćenju ministarstva vanjskih poslova Srbije o prosvjednoj noti koja je upućena Hrvatskoj.

U intervjuu za Jutarnji list od 16. travnja ministar Kovač kazao je: “Jasno je da potpuna suradnja s Haaškim sudom kriterij u pregovorima. Isto tako je vrlo jasno da država iz koje su potekli planovi za ratove 1990-ih ne može biti sudac i policajac za ratne zločine za sve zemlje bivše Jugoslavije – uključujući Hrvatsku. Zamislite. To je apsurdno, pače povijesna perverzija, i onemogućava dobrosusjedsku suradnju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MVEP srbijansku notu drži dijelom predizborne promidžbe

Hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova reklo je u četvrtak kako je nota srbijanskog ministarstva vanjskih poslova u kojoj tvrdi da hrvatski ministar Miro Kovač vrijeđa i omalovažava Srbiju samo dio predizborne promidžbe te ponovilo kako želi dobrosusjedske i partnerske odnose.

“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova sa zanimanjem je pratilo dosadašnju izbornu promidžbu u Republici Srbiji, s kojom Republika Hrvatska želi imati dobrosusjedske i partnerske odnose, utemeljene na vrijednostima poštovanja ljudskog dostojanstva, slobode, demokracije, jednakosti, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava, uključujući i prava pripadnika manjina”, rečeno je u priopćenju ureda glasnogovornice MVEP-a..

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Srbiji se 24. travnja održavaju prijevremeni parlamentarni izbori te pokrajinski i lokalni izbori.

Oglasio se i Vučić

Oko svega se naknadno oglasio i srbijanski premijer Aleksandar Vučić, rekavši kako odnosi Srbije i Hrvatske nisu laki, ali da vjeruje kako će dvije zemlje prevladati probleme i da odnosi mogu biti bolji.

“Ponašamo se odgovorno, uvijek želimo razgovarati. S predsjednicom Hrvatske sam nedavno imao korektan, ozbiljan i odgovoran razgovor i nadam se da će i druge zemlje EU to razumjeti i pomoći da se odnosi na Balkanu brže unaprjeđuju”, rekao je Vučić novinarima nakon radnog ručka s bivšim njemačkim kancelarom Gerhardom Schröderom komentirajući odnose s Hrvatskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ljudi koji misle da je rješenje u lošim odnosima, uvredama i psovkama i u njihovoj i u našoj zemlji, mislim da je to nešto što moramo ostaviti iza sebe i da je to nešto što je loše i što šalje loš signal o svima nama na Balkanu. A mislim da možemo mnogo bolje i više, cijeli Balkan može biti motor razvoja EU”, istaknuo je Vučić.

Zadnjih dana Hrvatska i Srbija su u sporu nakon što Hrvatska nije dala zeleno svjetlo za otvaranje poglavlja 23 Pravosuđe i temeljna prava u pregovorima EU-a sa Srbijom tražeći da Beograd ukine regionalnu nadležnost za ratne zločine, osigura prava hrvatske manjine u Srbiji i ostvari punu suradnju s Haškim sudom.

Ocjenjujući kako odnosi s Hrvatskom “nisu laki”, Vučić je naglasio kako se nada da će Srbija i Hrvatska prevladati sve probleme i da želi vjerovati u bolje odnose, “premda bi mu danas odgovaralo da kaže neku težu riječ i da se posvađa sa Hrvatskom, jer bi to naišlo na simpatije u Srbiji”.

“Ti odnosi nisu laki, neće biti laki, ali vjerujem da mogu biti bolji”, rekao je Vučić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.