U četvrtak su u HSS-u održani unutarstranački izbori, a kandidati za predsjednika stranke su bili dosadašnji čelnik Krešo Beljak i glavni tajnik stranke Željko Lenart.
Kako je objavljeno putem Twittera HSS-a će u narednom razdoblju nastaviti predvoditi Krešo Beljak, iako nije ostvario dobar rezultat na parlamentarnim izborima. Naime, njegova je stranka bila u Restart koaliciji koju je predvodio SDP, a osvojili su tek dva zastupnička mjesta. Za Beljaka je glasovalo 65% članova koji su izašli na unutarstranačke izbore.
.@KBeljak je novi stari predsjednik HSS-a. Tako je odlučilo 65 posto delegata Glavne izborne skupštine. pic.twitter.com/ZkbCcCnrNS
— HSS (@HSSHrvatska) July 30, 2020
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Inače, u utorak, dva dana prije održavanja izborne skupštine potpredsjednica HSS-a Ana-Marija Petin kazala je da se u Zagrebu okupilo 4 predsjednika županijskih organizacija kako bi potpisali kaznenu prijavu protiv odgovornih osoba u HSS-u zbog falsificiranje službenih dokumenata, a u čemu je sudjelovao i Beljak.
Podsjetimo, dio HSS-ovaca javno se protiv Beljaka pobunio još krajem siječnja, kad je na adrese županijskih organizacija upućen zaključak u kojemu se poziva da se opomenu svi članovi koji su javno kritizirali predsjednika HSS-a. Oni koji su to tada radili, kritike su Kreši Beljaku upućivali nakon objave na Twitteru o Udbi. Nekada vodeća hrvatska stranka, koja je odigrala nezamjenjivu ulogu za hrvatsku naciju tijekom međuratnog razdoblja, u današnjem vremenu, pod vodstvom Kreše Beljaka, doživljava nevjerojatan pad svoga ugleda.
Beljakovu stranku je pred izbore napustilo čak šest stranačkih organizacija: općinske organizacije, Kalinovac, Podravske Sesvete, Sveti Ivan Žabno, Koprivnički Ivanec te HSS iz Koprivničkih Brega i HSS iz Čepina.
HSS se deklarirao progresivnom, republikanskom i zelenom strankom
Tijekom godina koje je proveo na čelu stranke, Krešo Beljak je izbacio veliku većinu svojih kritičara, a potpunu transformaciju stranačke politike okrunio je 2018. godine na programskoj Glavnoj skupštini, koja je prihvatila Nacrt novog stranačkog programa pod nazivom “Nova Republika“.
Po tom programu, istaknuto je kako ‘konzervativna opcija postaje prošlost’, a HSS se definira kao ‘progresivna, republikanska i zelena stranka’.
U priopćenju povodom prihvaćanja novog programa, navedeno je kako stranka ponovno postaje “moderna, tolerantna, proeuropska i socijalno osviještena politička stranka”. Beljak je od tada često isticao prava manjina kao politički priroritet, a na prijemu Srpskog narodno vijeća izjavio je: “Duboko vjerujem u bratstvo i jedinstvo srpskog i hrvatskog naroda”.
Pri tome vrijedi istaknuti da je u slučaju HSS-a, ova transformacija stranke ipak bila netipična, budući da je stranka postala najpoznatija po tome što je na njenog vođu izvršen atentat upravo za vrijeme “bratstva i jedinstva” kojem se Beljak ponovno nada.
Beljak o Thompsonu: ‘Mora mi smeće fašističko dan pokvarit’
Nepunih mjesec dana nakon transformiranja Hrvatske seljačke stranke, Beljak će se ponovno na Twitteru “obračunati” s desnicom i konzervativcima pa će tako pobjesniti jer su nogometaši izabrali Marka Perkovića Thompsona da im pjeva na dočeku na Trgu bana Josipa Jelačića.
“Mora mi smeće fašističko dan pokvarit.. ali neće, nabijem i njega i sve fašiste!!! Ignore!! Danas samo Hrvatska!!!!”, napisao je na Twitteru, pa mu je čak i istaknuta ikona današnjih liberala bivša HDZ-ova premijerka Jadranka Kosor poručila kako će ga ignorirati kad će sigurno i on pjevati.
Beljak o migrantima 2015.: ‘Uvjeren sam da se radi o kolonistima. Ovo je struja, kolonizacija Europe’
No možda najzanimljivija izjava Kreše Beljaka je ona iz 2015. godine kada je u Otvorenom oštro govorio protiv puštanja ilegalnih migranata u Hrvatsku.
Gradonačelnik Samobora Beljak, kazao je: “Ne radi se o izbjeglicama i ekonomskim migrantima. Uvjeren sam da se radi o kolonistima. Ovo je struja, kolonizacija Europe”.
Beljak je nakon toga ponovno promijenio mišljenje te postao otvoreni pobornik onoga što UN i EU smatraju ljudskim pravima. Tako je otvoreno zagovarao i Marakeški sporazum, sporan po tome što bi mogao izbrisati razliku između legalnih i ilegalnih migracija.
Tekst se nastavlja ispod oglasa