Kristijan Šimičić: Hrvatsko selo treba biti generator izvoza i oporavka gospodarstva

Foto: narod.hr

Krenula je sezona lubenica, jedne od naših važnijih povrtnih kultura s udjelom nešto manjim od deset posto u ukupnoj proizvodnji povrća. Proizvodnja se povećava, ali otkupna cijena za naše proizvođače pada, a tržište preplavljuje roba iz uvoza. Pomoć države ponovno je izostala, pa su proizvođači prepušteni sami sebi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nova stategija razvoja sela treba biti usmjerena na osnaživanje i poticanje razvoja malih poljoprivrednih gospodarstava, te pravedniju dodjelu zemljišta malim OPG-ovima. Hrvatsko selo ima nevjerojatne Bogom dane prirodne resurse, čistu vodu i čistu zemlju koje trenutno nedovoljno koristimo i cijenimo. Također imamo i status GMO čiste zemlje što nas svrstava u sam vrh zemalja s potencijalom razvoja poljoprivrede. Upravo su te konkurentske prednosti preduvjet i prilika da umjesto uvoznika postanemo veliki izvoznici. Hvatsko selo može i treba hraniti cijelu zemlju te biti konkurentni Europski izvoznik poljoprivrednih dobara”, rekao je za narod.hr predsjednik osječkog ogranka Projekta Domovina i jedan od najuspješnijih poduzetnika na području Osječko – baranjske županije Kristijan Šimičić.

Vrijednost proizvodnje lubenica u Hrvatskoj je oko 50 milijuna kuna godišnje, a ona se uzgaja u svim regijama Hrvatske i prisutna je od sredine lipnja, kada počinje sazrijevati u dolini Neretve, pa sve do rujna, kada zadnji plodovi dozrijevaju u Slavoniji.

Cijena hrvatske lubenice, prema podacima Hrvatske gospodarske komore, za izvezenu tonu u 2015. godine iznosila je 1.717 kuna, dok se u istoj godini tona uvezene lubenice plaćala u prosjeku oko 2.047 kn. Ipak, situacija je bolja nego u 2014. kada smo za tonu iz uvoza plaćali gotovo 2100 kn, dok smo izvozili za oko 1200 kn po toni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.