Krenula je sezona lubenica, jedne od naših važnijih povrtnih kultura s udjelom nešto manjim od deset posto u ukupnoj proizvodnji povrća. Proizvodnja se povećava, ali otkupna cijena za naše proizvođače pada, a tržište preplavljuje roba iz uvoza. Pomoć države ponovno je izostala, pa su proizvođači prepušteni sami sebi.
“Nova stategija razvoja sela treba biti usmjerena na osnaživanje i poticanje razvoja malih poljoprivrednih gospodarstava, te pravedniju dodjelu zemljišta malim OPG-ovima. Hrvatsko selo ima nevjerojatne Bogom dane prirodne resurse, čistu vodu i čistu zemlju koje trenutno nedovoljno koristimo i cijenimo. Također imamo i status GMO čiste zemlje što nas svrstava u sam vrh zemalja s potencijalom razvoja poljoprivrede. Upravo su te konkurentske prednosti preduvjet i prilika da umjesto uvoznika postanemo veliki izvoznici. Hvatsko selo može i treba hraniti cijelu zemlju te biti konkurentni Europski izvoznik poljoprivrednih dobara”, rekao je za narod.hr predsjednik osječkog ogranka Projekta Domovina i jedan od najuspješnijih poduzetnika na području Osječko – baranjske županije Kristijan Šimičić.
Vrijednost proizvodnje lubenica u Hrvatskoj je oko 50 milijuna kuna godišnje, a ona se uzgaja u svim regijama Hrvatske i prisutna je od sredine lipnja, kada počinje sazrijevati u dolini Neretve, pa sve do rujna, kada zadnji plodovi dozrijevaju u Slavoniji.
Cijena hrvatske lubenice, prema podacima Hrvatske gospodarske komore, za izvezenu tonu u 2015. godine iznosila je 1.717 kuna, dok se u istoj godini tona uvezene lubenice plaćala u prosjeku oko 2.047 kn. Ipak, situacija je bolja nego u 2014. kada smo za tonu iz uvoza plaćali gotovo 2100 kn, dok smo izvozili za oko 1200 kn po toni.
Izvor: narod.hr