Kuk: Potresi više nisu toliko jaki, ali sigurno će trajati još neko vrijeme

Foto: snimka zaslona

Prošlo je mjesec dana od silovitih potresa koji su zatresli Baniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi potres, onaj 28. prosinca, dogodio se u 6:28 ujutro, magnituda mu je iznosila 5.1 po Richteru, a epicentar je bio pet kilometara jugozapadno od Petrinje. Podrhtavanje tla osjetilo se u većem dijelu Hrvatske, a Petrinja, Sisak, Glina i okolna mjesta pretrpjeli su veliku štetu.

A dodatno ih je oštetio još snažniji potres jačine 6.3 po Richteru koji je Baniju pogodio već sljedeći dan.

“Potresi više nisu toliko jaki i toliko česti kao što su bili u prvim tjednima nakon velikog potresa. S vremenom će biti rjeđi i slabiji, ali sigurno će trajati još neko vrijeme, nekoliko mjeseci”, rekao je seizmolog Krešimir Kuk gostujući u Dnevniku HTV-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je kako potresi nisu pravilno raspoređeni, bit će perioda jače i slabije seizmičke aktivnosti.

“Trenutno smo postavili polovicu instrumenata koje smo dobili interventnom mjerom vlade i počeli smo prikupljati podatke koji se registriraju tim instrumentima. Bilježimo velik broj potresa što smo i očekivali koje nismo mogli registrirati bez ovih instrumenata na terenu. Kada ih uspijemo postaviti imat ćemo još bolju sliku seizmičkog područja i više podataka”, rekao je.

Nastavio je kako su instrumenti bili namjera za pokrivanje epicentralnog područja koje je trenutno aktivno te su tako i odabrani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krešimir Kuk je rekao kako trenutno radi premali broj ljudi u Seizmološkoj službi, njih samo devet.

Rekao je kako nitko sa sigurnošću ne može tvrditi da neće biti više potresa i koliko će jaki biti jer se oni ne mogu predviđati.

“Na osnovu tijeka dosadašnje seizmičke aktivnosti nakon potresa iz ožujka, i na osnovu teorijskih modela koji se koriste možemo reći da imamo razloga vjerovati da bi to trebalo biti tako”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.