Kuščević do ljeta obećava novi zakon o sukobu interesa – što znači najava ukidanja “samovolje” povjerenstva?

Foto: fah

“Uskoro ćemo imati novi zakon koji će u bitnom poboljšati rad Povjerenstva. Napokon će se Povjerenstvo početi baviti bitnim, a ne trivijalnim stvarima, više neće biti samovolje, nego jasno propisana procedura”, poručio je ministar Kuščević preko stranica Večernjeg lista. Povjerenstvo je neovisno tijelo pa je nejasno na što misli pod samovoljom i trivijalnošću: Možda to što je Karamarku na kraju presuđeno da je u potencijalnom sukobu interesa ne zbog davno završenog poslovnog odnosa supruge s Jozom Petrovićem, već zbog – osobnog prijateljstva s njim?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenstvo, neovisno o nekim nategnutim slučajevima poput spomenutog, ne radi “samovoljno” već po Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, pa se postavlja pitanje želi li HDZ novim zakonom zapravo ukinuti neovisnost povjerenstva, pravdajući to njihovom “samovoljom”, ili donijeti takav set pravila po kom bi političari zapravo bili zaštićeni u većini slučajeva.

Večernji list primjećuje kako je Vlada jučer utvrdila Antikorupcijski plan za ovu i iduću godinu, no kako nedostaje jedna od najvažnijih mjera iz prijašnjih planova, a to je upravo donošenja novog zakona o sprječavaju sukoba interesa. To je u suprotnosti s onim što govori Kuščević.

O potrebi izmjene zakona govori se još od 2015. godine, kada je u Antikorupcijskoj strategiji navedeno da su u njegovu donošenju napravljeni propusti jer u krug dužnosnika na koje se odnosi nisu ušli dužnosnici koji upravljaju značajnim javnim novcem, poput onih u FINA-i ili HBOR-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U novom antikorupcijskom programu je i najava da će se provesti komparativna analiza izbora predsjednika Vrhovnog suda u odnosu na druge članice EU, što znači da bi se postupak izbora mogao mijenjati. Sada je to u ovlasti predsjednice RH, a prema navodima Večernjeg lista antikorupcijski odbor Vijeća Europe GRECO od Hrvatske traži da se taj izbor potpuno depolitizira. A to bi značilo ukidanje konkretne i vrlo važne ovlasti predsjednice. No, ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković zasad relativizira značaj te analize. Naime, za Općenito, za bilo kakvo sužavanje njezinih ovlasti nužne su promjene Ustava, a za to je potrebna dvotrećinska većina u Saboru, koju HDZ teško može imati u ovom trenutku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.