Podsjetimo kako su Rimac i Kuščević zaustavili referendum o promjeni izbornog sustava

promjeni
Foto: Fah/ Montaža: Narod.hr

Dok se razglaba o tome tko je i zašto pustio u javnost, i to baš sada, SMS poruke Ivana Turudića i Josipe Rimac, otvara se nova stara tema krađe izbornog referenduma 2018. Poruke koje su procurile u javnost između Turudića i Rimac su iz razdoblja od 2016. do 2020. No negdje između, 2018. godine, bio je raspisan referendum o promjeni izbornog sustava. Rimac tada nije terećena za nikakav kriminal baš kao ni njezin kolega Lovre Kušćević. Naime baš njima dvoje tadašnji premijer Andrej Plenković povjerio je brojanje potpisa za raspisivanje referenduma o promjeni izbornog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Valja nam se prisjetiti kako je sve to izgledalo 2018. godine.

>Turudić na udaru: Jesu li poruke s Rimac došle iz DORH-a ili (para)obavještajne zajednice?
>Optužnica Josipi Rimac: Slavila je pobjedu pjevajući srpske cajke, a s Kuščevićem ukrala referendum Narod odlučuje

Istraga o pokradenom referendumu se nije dogodila

2021. godine podignuta je optužnica protiv Rimac i Kuščevića. Dr. Natalija Kanački iz inicijative GI Narod odlučuje tada je za Narod.hr podsjetila da i dalje nema istrage je li referendum za promjenu izbornog sustava pokraden.

”Plenković je ‘brojanje potpisa’ GI Narod odlučuje za promjenu izbornog sustava povjerio Lovri Kuščeviću i Josipi Rimac. Danas su oboje pod istragom zbog kriminala. Ali – nema istrage o tome jesu li njih dvoje za Plenkovića ‘krivo prebrojali potpise i ukrali građanski referendum’. A zašto je Plenkoviću bilo toliko važno da hrvatski građani ne mogu odlučivati o promjeni izbornog sustava? Pa zato što – da se izborni sustav promijenio – danas Pupovac i Plenković ne bi zajedno imali većinu u Saboru! Hrvatska bi narasla u demokratizaciji društva te smanjenju moći korumpiranih političkih elita”, rekla je Kanački tada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Dr. Kanački:Da je istražena Kuščevićeva krađa referenduma Pupovac i Plenković ne bi zajedno imali većinu u Saboru

Kušćević je iznosio laži o volonterima referenduma

”Kuščević je bio Plenkovićev čovjek za iznošenje laži o nama volonterima u medijima, za odugovlačenje brojanja potpisa, za nedopuštanje promatrača tijekom brojanja potpisa, pravi cirkusant… Danas je odbačen, ali poslužio je svrsi jer se referendum nije održao”, komentirala je dr. Kanački za Narod.hr.

”Jako imućan i korupcijskim aferama opterećen HNS-ov Ivan Vrdoljak (tada koalicijski partner HDZ-a) je u 10. mjesecu 2018., nakon što je objavljeno izvješće o provjeri potpisa tada već smijenjenog ministra Kuščevića, podnio DORH-u kaznenu prijavu protiv GI Narod odlučuje i nas volontera za krivotvorenje potpisa birača, odnosno potpisnika referendumske inicijative. To je bio njihov zajednički odgovor na Kuščeviće, Rimce, Vrdoljake, Grbine i ostale koji su sprječavali narodni referendum ponavljajući Kuščevićeve optužbe na račun inicijative jer eto, ne može biti da samo jedni lažu i kradu…” dodala je Kanački.

Možda će vas zanimati

Krađa je bila i više nego evidentna. Bio uključen i APIS

Građanska inicijativa Narod odlučuje dva tjedna prikupljala je potpise za izmjenu Ustava i predala u lipnju 2018. Hrvatskome saboru Zahtjev za raspisivanje referenduma za pravedniji izborni sustav. Za prvo referendumsko pitanje, o promjeni praga za ulazak u Sabor i načina biranja zastupnika, prikupili su 405.352 tisuća potpisa. A za drugo, ono o glasovanju manjina u Saboru, 407.469 tisuća potpisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prebrojavanje potpisa još nije niti počelo, a Lovro Kuščević obznanio je kako se u proces provjere potpisa uključuje još jedna institucija – APIS (Agencija za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama).

Vlada Andreja Plenkovića tek tri mjeseca nakon što su potpisi predani Saboru objavila je kako inicijativa Narod odlučuje nije skupila dovoljno potpisa za referendum i pravednijem izbornom sustavu. Odnosno da je od 412.325 potpisa za prvo referendumsko neispravno 40.875 potpisa. Za drugo je neispravnih 40.666 od ukupnih 407.835 potpisa. Dok je GI Narod odlučuje početkom 2019. objavila kako su kontrolne liste navodno nevažećih potpisa uništene rezačem papira. Dok digitalne kopije ne postoje, stoga je onemogućena pravedna provjera potpisa i njihova revizija.

Možda će vas zanimati

USKOK proširio istragu protiv Kušćevića - kad će Plenković omogućiti pregledavanja potpisa?

“sumnja se da jekao načelnik Općine Nerežišća, od prosinca 2008. do 24. ožujka 2018. u dogovoru sa svojom suprugom….”

‘GI Narod odlučuje’ podnio je kaznenu prijavu

2018. godine GI Narod odlučuje kazneno je prijavila nepoznatu osobu za zloporabu dužnosti i krađu potpisnih knjiga kod prebrojavanja potpisa. I to za dva referendumska pitanja te inicijative, kao i Lovru Kuščevića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U to vrijeme USKOK je započeo prvu istragu moguće Kuščevićeve malverzacije s nekretninama. ”Ako se istražuje Kuščevićeva zloupotreba lokalne političke funkcije – za malverzacije sa zemljištem, zašto se ne istražuje zloupotreba državne političke funkcije za malverzaciju s potpisima hrvatskih birača – krađu referenduma o promjeni izbornog sustava?”, poručili su it GI Narod odlučuje.

Prema tvrdnjama Ministarstva uprave nedostajalo je samo 0,88 posto potpisa za prvo, odnosno 2,02 posto potpisa za drugo referendumsko pitanje. Bivši ministar je onemogućio naknadnu provjeru svega što je njegovo Povjerenstvo radilo (koju je premijer Plenković bio obećao na sjednici Vlade 17.10.2018.). Uništio je kontrolne liste – dokaze o tome zašto su potpisi odbačeni i zabranio saborskim zastupnicima uvid u potpise. ”Očekujemo ponovno brojanje potpisa hrvatskih birača u nazočnosti promatrača”, poručili su tada iz inicijative. No iako je Kuščević otišao, Plenković tada još uvijek nije bio omogućio pregledavanje potpisa.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.