Gordan Lauc, znanstvenik i sveučilišni profesor stao je u obranu svog kolege, predsjedničkog kandidata HDZ-a Dragana Primorca, reagiravši na neke navode iz sučeljavanja koje je o Primorcu iznio kandidat Zoran Milanović.
Naime, Milanović je Primorca optužio da je zlorabio položaj ministra kako bi postao profesor u Osijeku.
>Sučeljavanje: Primorac i Milanović tankih živaca nabacivali uvrede i prozivke
”Njemu se izgleda čini da je biti profesor u Osijeku nešto manje vrijedno, jer je rekao da je njegova supruga „pravi profesor“ u Zagrebu, a ne u Osijeku. Ja sam rođeni Osječanin i jedan od utemeljitelja Medicinskog fakulteta u Osijeku i ovo sam doživio kao osobnu uvredu. Osim što je uvredljivo, to je i neistina. Bio sam prodekan Medicinskog fakulteta kada smo Dragana Primorca izabrali za docenta i to je bilo prije nego što je postao ministar. Osobno sam mu jako zahvalan što je pristao pridružiti se našem tada mladom fakultetu i pomoći ga izgraditi. Nakon što je postao ministar jako puno je pomogao Sveučilištu u Osijeku, kao i brojnim drugim sveučilištima”, napisao je Lauc na Facebooku.
Uloga Primorca u identifikaciji nestalih osoba
Osvrnuo se i na Milanovićevu izjavu vezanu za Primorčevu ulogu u identifikaciji osoba pronađenih u masovnim grobnicama iz Domovinskog rata. Milanović je na sučeljavanju kazao da ”Primorac nije sudski medicinar” pa nije mogao sudjelovati u identifikacijama žrtava rata.
>Faktograf morao objaviti ispravak o Laucu jer su ga nazvali ‘diskreditirani znanstvenik’
To je notorna neistina, poručio je Lauc.
” Dragan je vodio DNA laboratorij za identifikacije žrtava rata u Splitu, a ja sam vodio takav laboratorij u Osijeku. Obojica smo uložili nekoliko godina svojih života kako bismo identificirali tisuće posmrtnih ostataka i omogućili obiteljima da dostojno sahrane svoje sinove, supruge, očeve. Milanović očito ne razumije bol članova obitelji nestalih osoba, pa niti ne cijeni taj trud…
Lauc je napisao da je Primorac polovinom devedesetih uspio ”nagovoriti najveće stručnjake u području forenzične genetike da nam pomognu razviti sustav identifikacije žrtava Domovinskog rata. Čitava tehnologija identifikacija žrtava domovinskog rata je u velikoj mjeri upravo razvijena u Hrvatskoj, a to se bez njega ne bi dogodilo”.
”Bez njega bi se tisuće ljudi i dalje vodili kao nestali i njihove obitelji još uvijek ne bi našle svoj mir. Ponosan sam da sam i ja sudjelovao u tom procesu i da smo tada u tome bili najbolji u svijetu”, dodao je Lauc.
Povećao proračun za znanost
Nabraja i kako se Primorac kao ministar znanosti izborio za značajno povećanje proračuna za znanost i obrazovanje. ”To je jedini period u hrvatskoj povijesti kada se toliko ulagalo u znanost. Ja sam osobno vodio povjerenstvo koje je donijelo plan za povećanje ulaganja u znanost i inovacije i svjedočim tome iz prve ruke. Jedino kada je on bio ministar se redovito objavljivao natječaj za nabavu znanstvene opreme. Nakon njega je to naprosto zamrlo i do otvaranja strukturnih fondova bilo je gotovo nemoguće nabaviti ozbiljnu znanstvenu opremu u Hrvatskoj”, napominje Lauc.
Dodaje kako je i Primorac prije osam godina pokrenuo je ISABS, Međunarodno društvo za primijenjene biološke znanosti koje je do sada organiziralo 13 velikih kongresa u Hrvatskoj. Službeni suorganizator tih kongresa je i američka klinika Mayo, jedna od najuglednijih klinika u svijetu.
Uloga u pandemiji
Prisjetio je i Primorčeve uloge tijekom pandemije koronavirusa kazavši da je kandidat HDZ-a m odigrao iznimno važnu ulogu u sprječavanju uvođenja raznih strogih mjera.
”Kada nam je na Znanstvenom savjetu prezentiran prijedlog da će biti dopušteno napuštanje domova samo svaki treći dan, Dragan je bio prvi iza mene koji se tome usprotivio i pomogao blokirati tu odluku. Ne zaboravite da su brojne zemlje imale slične mjere i da se Hrvatska tada hvalila da ima najstrože mjere. Jako, jako malo je falilo da mjesecima budemo doslovno u kućnom pritvoru”, tvrdi Lauc.
Izvor: narod.hr