Liječnici s Jankomira upozoravaju na novu vrstu marihuane: ‘Izaziva agresiju, halucinacije i shizofreniju’

Foto: GettyImages

Uznemirenost, agresija, prestrašenost i halucinacije – klinička je slika mahom mladih, netom punoljetnih ljudi nakon konzumiranja GM marihuane, “trave” koja je danas dostupna na tržištu. Sastav GM marihuane jednostavno je drukčiji, nije potpuno poznat osim da je njegova glavnog sastojka, THC-a, dvostruko više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pacijenti su to koje liječe u Psihijatrijskoj bolnici “Sv. Ivan” na zagrebačkom Jankomiru, gdje se susreću s drukčijim, nepoznatim i neočekivanim reakcijama na konzumiranje droge koja se dosad smatrala lakom drogom, koja je k tomu legalizirana u pojedinim državama, a o čemu traje polemika i u Hrvatskoj, prenosi Večernji list.

Razvijaju shizofreniju

“Do promjena dolazi praktički već nakon prvog uzimanja, a da i ne govorim o stanju kod onih koji je redovito uzimaju. Promjene su isključivo agresija i psihotično stanje jer izaziva akutnu psihotičnu reakciju. To nije tipičan izgled psihoze kao kad osoba čuje glasove, halucinira, ima sumanute ideje, nego klinička slika izgleda kao delirantno stanje; te su osobe uznemirene, prestrašene, agitirane, agresivne i k tome haluciniraju te se poslije ničega ne sjećaju”, objašnjava prof. prim. dr. sc. Igor Filipčić, ravnatelj spomenute bolnice, dodajući da se nekoć znalo što se konzumira, a da se današnji spojevi u drogama praktički svakodnevno mijenjaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako napominje ovaj cijenjeni liječnik, pogotovo je velik problem ključni sastojak marihuane, THC, koji je u “modernoj travi” od četiri do pet puta jači. A poseban je problem u cijeloj ovoj priči, koji navodi i prof. Filipčić, često kombiniranje takve, nazovimo jake marihuane s drugim sredstvima.

Simptomi se često vrate

“Danas je pacijent ujutro dobro, a već poslijepodne ponovno ima simptome. Kao da se javlja odgođena reakcija, to smo primijetili i to je potpuno novo u kliničkoj slici; nažalost, primijetili smo i povećani postotak kronificiranja bolesti, odnosno razvoja shizofrenije”, govori prof. Filipčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Što se pak tiče liječenja, koje najčešće započinje odmah hospitalizacijom s obzirom na ranije nabrojene simptome nakon konzumiranja, pokazalo se da su najbolji rezultati kada se u prvim satima čovjeka uspava, da cijelo to stanje prođe, da prođe prva faza bolesti. Vrlo je slično, dakle, liječenju pravog delirija jer ni ovdje se antipsihotici nisu pokazali učinkovitima u početnoj fazi. Kada prođe prva faza bolesti, nakon toga se poduzima liječenje”, objašnjava prof. Filipčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.