Ljiljana Alvir: Srpska strana ne dopušta uvid u arhive JNA gdje se kriju informacije o grobnicama

“Gledano iz ugla obitelji, pitanje nestalih osoba je humanitarno pitanje, ali ono je u svojoj osnovi humanitarno, pravno i političko pitanje. Političko pitanje zato što ga jedino politika može riješiti, a političko i u negativnom kontekstu, jer ga politika koristi ponekad u svakodnevne svrhe”, rekla je za naš portal Ljiljana Alvir, predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja za naš portal komentirajući izjavu ministra Predraga Matića koji je rekao kako je pronalaženje tijela žena i muškaraca koje je ubila srpska vojska  humanitarno pitanje, koje ne smije biti političko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče samoga procesa, istaknula je kako obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja nisu zadovoljni.

“Jako je malo identificiranih osoba u protekloj godini, tako i u ovoj, i svakim danom sve ih je manje”, rekla je Alvir dodavši: “Srpska strana ne dopušta uvid u arhive JNA gdje se kriju informacije o grobnicama, nestalim osobama, o zločinima koji su počinjeni”.

“Hrvatska strana također ne radi dovoljno – hrvatska politika je mlaka u odnosu prema Srbiji i ne radi dovoljan pritisak – zahtjevi nisu dovoljno jaki prema Srbiji kako bi dobili informacije i riješili ono što obitelji godinama traže – posmrtne ostatke svojih najmiliji”, zaključila je Alvir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Matić: to je humanitarno pitanje, koje ne smije biti političko

Podsjetimo, ministar hrvatskih branitelja Predrag Matić izjavio je u srijedu u Tenji, u blizini Osijeka, da Hrvatska još traga za 1589 svojih državljana te da je to humanitarno pitanje, koje ne smije biti političko.

Uoči javne tribine o traganju za nestalim osobama tijekom Domovinskog rata ministar Matić je rekao da je rat iza nas ostavio velike posljedice, velike ljudske i materijalne gubitke, a najveće su posljedice pitanje nestalih osoba i procesuiranje počinitelja ratnih zločina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako je svrha takvih tribina, koje su održane u Negoslavcima, Borovu Selu, Obrovcu, Gračacu i Glini, pozvati ljude da pomognu i daju informacije o nestalim osobama.

“Mi znamo koliko ima nestalih osoba s obzirom na njihovu nacionalnu pripadnost i tražimo ih jednakom pažnjom i intenzitetom jer je stav ove Vlade, ministarstva i moj osobno, da svaka žrtva zaslužuje mjesto počivališta”, poručio je ministar Matić.

Ocijenio je kako je, s obzirom na protek vremena, sve teže pronaći nestale osobe, i zato treba pohvaliti one koje su spremni podijeliti informacije koje se, na više načina, mogu dati i anonimno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podupro je potporu Katoličke i Pravoslavne crkve u procesu rješavanja pitanja nestalih osoba, ističući kako će se učiniti sve da se broj nestalih osoba smanji na najmanju moguću mjeru.

Zahvalio je i obiteljima nestalih osoba na strpljenju, ističući kako je to jedina kategorija ratnih stradalnika koja ima pravo biti ljuta i od mjerodavnih institucija tražiti da rade više i bolje.

Na novinarsko pitanje hoće li uskoro biti sastanaka s mjerodavnim tijelima Republike Srbije kako bi se dobile nove informacije o nestalim osobama, ministar Matić je odgovorio kako je to trajna zadaća Vlade, Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva branitelja, a očekuje da će takve akcije doprijeti do onih za koje se vjeruje da imaju još neke podatke.

Objasnio je kako se to ponajprije odnosi na JNA i njezine protokole o nestalim osobama. Istaknuo je da hrvatska Vlada “nema figu u džepu i daju se svi podatci koje imamo” ,te se s jednakim intenzitetom traže svi naši nestali državljani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.