Lobor – ranosrednjovjekovno središte moći: 20 godina arheoloških istraživanja

Foto: lobor.hr

Arheološki muzej u Zagrebu izdao je katalog Lobor – ranosrednjovjekovno središte moći: 20 godina arheoloških istraživanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U okviru priprema za postav izložbe, krajem 2021. godine tiskan je dvojezični katalog (hrvatski i engleski) pod nazivom Lobor – ranosrednjovjekovno središte moći: 20 godina arheoloških istraživanja, koji uz tekstove, kataloške jedinice, nacrte, fotografije i rekonstrukcije predstavlja dio rezultata dosadašnjih istraživanja na lokalitetu Lobor – Majka Božja Gorska u Hrvatskom zagorju.

U knjižnom bloku od 234 stranice tekstove u katalogu najvećim dijelom potpisuje voditelj istraživanja dr.sc. Krešimir Filipec uz nekolicinu suradnika. Uredništvo potpisuju Krešimir Filipec i Maja Bunčić, dok je za grafičku pripremu odgovorna dizajnerica Ana Mrazek Lugarov, koja će raditi i na postavu izložbe. Katalog je tiskan uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Zagreba, Triglav osiguranja d.d. i Hrvatske zaklade za znanost.

Nakladnici:
Arheološki muzej u Zagrebu; Arheološki zavod Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu;
Centar za ranosrednjovjekovna istraživanja Zagreb – Lobor.
Autori tekstova:
Krešimir Filipec; Ana Azinović Bebek; Miroslav Nađ; Tomislav Bilić.
Autori kataloških jedinica:
Ana Azinović Bebek; Tomislav Bilić; Maja Bunčić; Dino Demicheli; Ivan Drnić; Krešimir Filipec; Mirja Jarak; Miroslav Nađ; Petra Nikšić.
Prijevod na engleski jezik: Barbara Smith-Demo.
Zagreb, 2021.
Katalog je dostupan u prodaji u muzejskom dućanu po cijeni od 150 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadolazeća izložba Lobor – ranosrednjovjekovno središte moći: 20 godina arheoloških istraživanja priprema se u suradnji Arheološkog muzeja u Zagrebu i Arheološkog zavoda Filozofskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu. Autori izložbe su prof. dr. sc. Krešimir Filipec s Katedre za Opću srednjovjekovnu i nacionalnu arheologiju Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Maja Bunčić, viša kustosica i voditeljica Srednjovjekovnog odjela Arheološkog muzeja u Zagrebu.

Cilj je izložbe prikazati rezultate dvadesetogodišnjih istraživanja na ovome bogatom i kompleksnom arheološkom nalazištu. O Loboru je voditelj istraživanja kontinuirano i kroz razne forme pružao široj i stručnoj javnosti informacije o tijeku i rezultatima istraživanja te najzanimljivijim nalazima. Ipak, cjelokupna građa, osobito brojni kameni ulomci crkvene arhitekture nisu još u cjelini prikazani.

Izložba je trebala biti realizirana u rujnu 2020. godine te obilježiti i kraj četverogodišnjeg projekta Hrvatske zaklade za znanost Lobor – ranosrednjovjekovno središte moći. Međutim, zbog nepredviđenih okolnosti (potres i pandemija), nije bilo moguće provesti ga u cijelosti. Iz tog je razloga i financiranje izložbe odgođeno djelomično na 2021., a djelomično na 2022. godinu. S obzirom na faze obnove zgrade Arheološkog muzeja, u planu je postavljanje izložbe krajem tekuće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preuzmite pregled kataloga Lobor – ranosrednjovjekovno središte moći: 20 godina arheoloških istraživanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.