Prije gotovo 15 godina na zagrebačkim ulicama čeličio se budući zagrebački gradonačelnik, otporan na kompromis s narodnim neprijateljima i zakleti protivnik privatnog kapitala, Tomislav Tomašević, tada široj javnosti nepoznat kao Senf. Što bi Tomislav iz 2011. godine rekao današnjem Tomislavu iz 2024.?
Onaj prvi, izvorni Tomislav, za svoje je ideale bio spreman poderati hlače na vrućem asfaltu za spas Varšavske ili se porezati u izradi plakata protiv gradnje crkve bl. Alojzija Stepinca na Savici. A kakav je današnji Tomislav? Samo sjena onog narodnog heroja civilnih udruga i lijeve parapolitičke scene u zlatnom dobu Milanovićeve vlasti, piše Luka Šarić.
>Luka Šarić: Spektakularan uspjeh gradonačelnika Senfa!
Senf je izgubio bitku na Savici
Samo par dana nakon što je fućkao i čvrsto stisnute šake vikao „Otpor, dosta, dosta, otpor“, Senf je sjeo za stol sa Stepinčevim nasljednikom, zagrebačkim nadbiskupom Draženom Kutlešom, i Andrejom Plenkovićem, današnjim predsjednikom stranke koja je za vrijeme Domovinskog rata bila pokret za stvaranje samostalne i neovisne hrvatske države. Nasuprot Jugoslaviji i komunističkom režimu kojih se s radošću i nostalgijom sjećaju organizatori subotnjeg predizbornog skupa na Trgu sv. Marka.
Grad Zagreb, Vlada Republike Hrvatske i Zagrebačka nadbiskupija potpisali su „Sporazum o razumijevanju i podršci u vezi rekonstrukcije Gradskog stadiona Maksimir i izgradnje ili rekonstrukcije objekata Katoličke Crkve na deset lokacija u Gradu Zagrebu“. U prijevodu, nakon višegodišnjih napora u proizvodnji galame i stotine potrošenih flomastera i koluta selotejpa za plakate, Senf je izgubio bitku na Savici. Ne samo što ju je izgubio, već je poražen na još devet frontova gdje će se graditi nove ili rekonstruirati postojeće crkve.
Novi Senf nosi kravatu kao odrastao muškarac
Novi Senf nije ni sjena onog mladog tridesetogodišnjaka koji je zakasnio s buntovnom fazom i u zreloj dobi iritirao građevinske radnike, slučajne prolaznike i interventne policajce. Novi Senf sjedi za stolom sa svojim glavnim neprijateljima i govori o privatnom kapitalu. Novi Senf nosi kravatu kao odrastao muškarac, umjesto sako i Možemo! majicu ispod njega. Novi Senf obratio se novinarima koristeći se službenim hrvatskim jezikom, a ne doskočicama poput „ono, fakat, mislim ono, znači“ i slično.
Stari Senf bio bi u policijskoj marici i prije potpisivanja ovog sporazuma. Stari Senf probdio bi cijelu noć u lažnom institutu za političku ekologiju ili u prostorijama Zelene akcije crtajući plakate i lijepeći ih za letvice. Stari Senf nikada ne bi pristao na kompromis sa suradnicima okupatora i njihovim pomagačima.
>Luka Šarić o feldmaršal Benčić: Gubec je ni kriv ni dužan opet postao partizan 16. stoljeća
Je li Senf postao narodni izdajica u očima svog biračkog tijela?
Što će Senf reći svojim drugovima i drugaricama na Trnjanskim kresovima 2024. godine kada ga narod oslobođen od fašizma upita zašto Zagrebom niču katoličke crkve? Je li Senf postao narodni izdajica u očima svog biračkog tijela? Suradnik okupatora? Kao u ona mračna vremena Senf je kao na ravnopravnog subjekta gledao na zagrebačkog nadbiskupa s hrvatskom zastavom u pozadini.
Koji horor za Senfa iz 2011. godine! Ovim današnjim potezom sahranili smo starog Senfa, a potvrdile su se riječi pjesnika Silvija Strahimira Kranjčevića: „Mrijeti ti ćeš kada počneš sam u ideale svoje sumnjati!“.
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.