Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras u emisiji ‘A sada Vlada’ govorio je o najavljenoj vladinoj mjeri kojom se uvodi prag za obračun PDV-a prema naplaćenoj realizaciji u visini od 3 milijuna kuna ili 400 tisuća eura za sve obrtnike i male poduzetnike, prenosi HRT.
Maras je rekao kako je to ono za što se od početka zalagao. Izrazio je velika očekivanja od te mjere. “Mislim da je ova varijanta kvalitetnija i stimulativnija za male obrtnike. Država je ona koja si može dopustiti da naplati PDV nakon tri mjeseca”, poručio je.
Trenutačno su u sustavu koji se vodi prema naplaćenoj realizaciji samo obrtnici, njih 50 tisuća, a s novim izmjenama u sustav bi ušli i mali poduzetnici, njih oko 70 tisuća.
Ministar je priznao kako je nenaplata potraživanja veliki problem u Hrvatskoj i da će to biti prioritet u budućem djelovanju kojemu će se posebno posvetiti. Naime, trenutno je prosjek naplate potraživanja 105 dana, a ministar planira do kraja svog mandata taj rok smanjiti na prihvatljivih 60 dana.
“Imamo kvalitetno zakonodavstvo samo ga treba dosljedno primjenjivati. Poreznici moraju izići na teren i vidjeti tko ne plaća na vrijeme. Porezna uprava bi trebala kažnjavati one koji imaju novac, a ne plaćaju račune navrijeme. Kazne bi mogle biti i do milijun kuna”, rekao je Maras.
Na pitanje koliko će Ministarstvo poduzetništva i obrta izgubiti novim rebalansom, Maras je rekao kako u njegovom ministarstvu nema prostora za velike uštede.
“Velik dio novca otpada na poticaje koji su unaprijed ugovoreni. Rebalans će se trebati redefinirati i na rashodovnoj i prihodovnoj strani. Korekcije će biti u našem ministarstvu onolike koliko bude moguće. Bitno je da se vidi da se ide prema zadanim okvirima. Deficit će biti svakako veći nego je planiran“, ustvrdio je Maras.
Maras se pohvalio podatkom da je od početka godine otvoreno 6 tisuća novih obrta – ali isto toliko i zatvoreno. No, on u tome vidi pozitivan pomak, pozitivan trend, jer u proteklih šest godina, na godišnjoj razini više se obrta zatvaralo nego otvaralo novih.
“Teško je pričati o brojkama“, naglasio je Maras, “najbitnije je da su zaustavljeni negativni trendovi”.
Maras tvrdi da najavljene korekcije poreza nisu predizborni trik. Njima želimo omogućiti milijun hrvatskih građana da imaju veće plaće, da se poveća potrošnja i njome BDP. Dodao je kako to nije jedina mjera koju Vlada planira. Rekao je i kako gradovi i općine moraju shvatiti da moraju racionalnije poslovati. U tom je smislu naveo grad Zagreb koji već godinama ne smanjuje proračun. “U dosta jedinica lokalne samouprave među subvencijama postoji prostor za smanjenje troškova”, istaknuo je.
“Nama je u interesu da ljudima ostane 200, 300 kuna više za potrošiti. Protiv ove mjere su uglavnom HDZ-ovi gradonačelnici i župani. Trebamo raditi konkurentniju Hrvatsku i u tom smislu razmišljamo o smanjenu poreza na dobit”, rekao je Maras.
Povratak Lovrić Merzel u saborske klupe bi bio nemoralan čin, ali i nešto što joj zakon omogućuje
Na pitanje o statusu Željka Sabe u stranci, Maras je rekao kako je i Sabi i Marini Lovrić Merzel status zamrznut do pravomoćnosti presude. Prema njegovom mišljenju, povratak Lovrić Merzel u saborske klupe bi bio nemoralan čin, ali i nešto što joj zakon omogućuje.
Govoreći o svojim političkim konkurentima, Maras je rekao kako do sada nije čuo ni glasa o HDZ-ovu gospodarskom programu. “Karamarko se samo bavi temama iz 1945. godine”, ustvrdio je Maras.
Odgovarajući na pitanja slušatelja Maras je rekao kako će se do kraja mandata najvjerojatnije ići u reformu lokalne samouprave. O tome nije želio detaljnije govoriti, rekao je samo kako na tome radi ministar Bauk.
Tekst se nastavlja ispod oglasa