Marić: Najvažnije da transakcije vezane uz Inu ne utječu na javni dug

Foto: fah

Ministar financija Zdravko Marić rekao je u četvrtak nakon sjednice Vlade da je najvažnije da sve transakcije vezane uz Inu ne utječu na rast javnog duga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska Vlada u četvrtak je donijela odluku o osnivanju Savjeta za pregovore s Molom vezano uz mogući otkup dionica koje drži ta mađarska kompanija u Ini. Savjet će davati smjernice, poduzimati mjere i aktivnosti te predlagati Vladi donošenje odluke vezano uz pripremu, provedbu i financiranje postupka mogućeg otkupa dionica Ine koje drži MOL.

Vlada osnovala Savjet za pregovore s Molom o otkupu udjela u Ini – pogledajte tko su članovi

Na upit novinara, Marić nije htio komentirati prijedlog Mosta za rješavanje problema otkupa Molova udjela u Ini, navevši da nije upoznat sa svim detaljima tog prijedloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Apostrofirat ću ono o čemu je bilo govora nebrojeno puta i što je meni kao ministru financija jako važan element, a to je da sve vezano uz tu transakciju i realizaciju, potencijalnu i moguću, ne bi trebalo i neće utjecati na javni dug”, izjavio je Marić.

Bivši ministar gospodarstva Tomislav Panenić i saborski zastupnik Mosta u izjavi za N1 u četvrtak je pojasnio Mostov model za preuzimanje udjela Ine od mađarskog Mola.

“To je model na primjer državne nekretnine d.o.o. Dakle, društvo koje se osniva s posebnom namjerom da u ime države upravlja određenom imovinom. Kada se na njega prebaci dio imovine, tu možemo govoriti i o malim udjelima koji donose određen prihod, na osnovu toga se mogu izdati obveznice. Investitor stječe prihod od tih obveznica, ali ne stječe pravo vlasništva na nešto što je imovina države. Mislim da je taj model prihvatljiv i HDZ-u i Mostu. Osigurava da se imovina koja nije u funkciji ili se njom teško upravlja, sada stavi u pravno upravljanje. Društvo posebne namjere tada upravlja imovinom”, objasnio je Panenić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako, po njemu, HDZ-ov model (prodaja 25 posto minus jedan dionica HEP-a putem inicijalne javne ponude) nosi određene rizike. “Javnost je vrlo skeptična prema tom modelu. Praksa s IPO-ima pokazala se ne baš dobrim rješenjem za Hrvatsku dosad. Ovo je model iza kojeg svim možemo stati, a ne ugroziti nacionalne interese”, rekao je Panenić za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.