Mediji u službi politike: Jutarnji list plasirao lažnu vijest o vrtiću u Švedskoj i izjavama Željke Markić

Foto: fah, snimka zaslona, montaža narod.hr

Udruga U ime obitelji poslala je priopćenje u kojem navodi da je Jutarnji list u nedjelju 8.4.2018. u tiskanom i elektroničkom izdanju objavio članak Tončija Percana pod nazivom “BILI SMO U VRTIĆU U KOJEM, TVRDI MARKIĆ, DJEVOJČICE PRETVARAJU U DJEČAKE, A DJEČAKE U DJEVOJČICE”, koji u tekstu i naslovu sadrži najmanje 3 lažne vijesti. Jutarnji list se referirao na konferenciju za medije U ime obitelji održanu 30.3.2018. gdje je Željka Markić, predsjednica udruge, navela podatke iz članka New York Timesa od 15.3.2018. pod nazivom “In Sweden, Preschools Teach Boys to Dance and Girls to Yell“ (“U Švedskoj u vrtićima dječake podučavaju da plešu, a djevojčice da viču“) kao primjer uvođenja rodne ideologije u odgojno-obrazovni sustav te najavila da će novine darovati premijeru Plenkoviću kao uskršnji dar.  U članku NYT je opisano kako u Švedskoj, koja je IK ratificirala 2014., izgledaju „rodno neutralni vrtići“ na primjeru vrtića “Seafarer”, što radi osoba sa zanimanjem „internog stručnjaka za rod“ te kako se to kod vrtićke i školske djece „ruše rodni stereotipi koje su im prenijeli obitelj i društvo“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Jutarnji list objavio je lažnu vijest –  da je njihov novinar posjetio vrtić o kojem je pisao The New York Times: “Vrtić Nicolaigården, koji je zahvaljujući New York Timesu postao poznat u svijetu, a zahvaljujući Željki Markić i u Hrvatskoj”. Vrtić  o kojem je g. Percan napisao članak – Nicolaigården na adresi Skomakargatan 30, 11129 Stockholm, nije vrtić o kojem je napisan članak u The New York Timesu. Vrtić koji opisuje članak NYT je vrtić “Seafarer” (Förskolan Sjöfararen), na adresi Finn Malmgrens väg 39, 12138 Johanneshov.

2. Lažna je vijest također da je dr. Željka Markić tvrdila o Seafareru ili bilo kojem švedskom vrtiću da “djevojčice pretvaraju u dječake, a dječake u djevojčice”. Željka Markić rekla je da se nada da će premijer nakon što pročita članak u NYT-u prepoznati da opisane prakse uvođenja rodne ideologije postoje, jer je do sad tvrdio da se radi o izmišljotinama. Pismo koje je U ime obitelji uputila premijeru Plenkoviću i snimka konferencije za medije na kojoj se jasno moglo provjeriti što je gđa Markić rekla, su javno dostupni:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Lažna je vijest također da je dr. Markić izrazila stav o tome trebaju li ili ne postojati takvi vrtići kako se navodi u članku Jutarnjeg lista (“ako se nju pita, grijeh je što ovakvi vrtići uopće postoje”). Gospođa Markić se, kao i udruga U ime obitelji, zalaže za poduzetničke slobode u svakom području, pa i u otvaranju odgojno-obrazovnih ustanova u skladu sa zakonima država u kojima se otvaraju. Isto tako, drži važnim razlikovati privatne, poduzetničke inicijative čiju će uspješnost odrediti tržište, odnosno roditelji i financiranje odgojno-obrazovnih ustanova javnim novcem i uz zakonsku obvezu promicanja rodne ideologije. Gospođa Markić nikad nije, pa niti na konferenciji za medije vezano za The New York Times govorila o bilo kakvom odgoju u kategorijama “grijeha”, već u kategorijama znanstveno neutemeljenog preodgoja djece kroz obrazovni sustav koji u Hrvatskoj nije usuglašen, a nameće se ratifikacijom IK.

Ni udruga U ime obitelji ni Željka Markić se ne izjašnjavaju kao konzervativci, upravo suprotno, u više intervjua naglasili su da smatraju svoje djelovanje u civilnom društvu izrazito progresivnim.

U ime obitelji će o ovom plasiranju lažnih vijesti kroz vodeći dnevni list izvijestiti i Vijeće za elektroničke medije, Hrvatsko novinarsko društvo i saborski Odbor za medije. Zabrinjava činjenica da je Jutarnji list, u službi politike i premijera Plenkovića, spreman plasirati toliko neistina hrvatskoj javnosti, poručuju iz U ime obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.