Milanović nezadovoljan smjenom vojnog brigadira Burčula: Banožiću poslao upozorenje

Milanović komentirao smjenu Burčula
Foto: Fah

Brigadir Elvis Burčul više nije zapovjednik Počasno-zaštitne bojne! Umirovljen je s današnjim danom odlukom ministra obrane Marija Banožića, potvrđeno je Dnevniku Nove TV u Uredu predsjednika, piše dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po zakonu o službi 57-ogodišnjem Burčulu ove godine isticao je mandat na tom mjestu i trebao je u redovnu rotaciju. Suprotno odluci ministra obrane, a zbog potrebe vojne službe, neslužbeno se doznaje da je načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj tražio produljenje službe za Burčula za još dva i pol mjeseca, za što nije dobio suglasnost.

Doznajemo da je Hranj u obrazloženju svog zahtjeva istaknuo njegov predan rad i odlične ocjene u obavljanju svih zadaća. Riječ je o hrvatskom časniku koji je u postrojbu zaduženu za počasno-ceremonijalne zadatke za potrebe državnog vrha, ali prije svega osiguranja Vrhovnog zapovjednika postavljen u mandatu bivše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović. Na njegov rad ranije nije bilo primjedbi ni od strane bivših ministara obrane.

Iz Ministarstva obrane o Burčulovom umirovljenju službeno se još nisu očitovali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Elvis Burčul zapovjednikom Počasno-zaštitne bojne imenovan je 2016. godine. Rođen je 1964. godine u Zadru. U Hrvatskoj vojsci je od samih početaka Domovinskog rata. Pristupio je kao pripadnik postrojbi Ministarstva unutarnjih poslova 17. siječnja 1991. a od 1. lipnja 1991. godine pripadnik je Počasnog odreda HV, koji kasnije prerasta u 1. hrvatski gardijski zdrug u okviru 1. hrvatskog gardijskog zbora, gdje ostaje do siječnja 2000. kada prelazi u Upravu za obrambeno planiranje Glavnog stožera.

U Glavnom stožeru obavlja različite poslove od voditelja odsjeka do načelnika odjela u Upravi za planiranje i Operativnoj upravi. Za svoj rad višestruko je pohvaljivan i nagrađivan. Ratnu školu “Ban Josip Jelačić” završio je 2011., a u čin brigadira promaknut je 23. svibnja 2012. godine. Za svoja postignuća brigadir Burčul odlikovan je medaljama “Oluja”, “Bljesak” i “Spomen medalja Vukovar” te Spomenicom domovinskog rata, Spomenicom domovinske zahvalnosti za 5 godina, Spomenicom domovinske zahvalnosti za 10 godina, Spomenicom domovinske zahvalnosti za 25 godina, Redom hrvatskog trolista i Redom hrvatskog pletera. Na dužnost zapovjednika Počasno-zaštitne bojne došao je s dužnosti Zapovjednika Časničke škole “Andrija Matijaš Pauk”.

Počasno-zaštitna bojna sljednik je Prvog Hrvatskog gardijskog zbora, Počasnog odreda Hrvatske vojske i Odjela za zaštitu Predsjednika Republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Ureda predsjednika Republike oglasili su se priopćenjem u kojem se osvrću na prijevremeno umirovljenje zapovjednika Počasno zaštitne bojne brigadira Elvisa Burčula. Smatraju da je Vlada time izvršila grubi nasrtaj na uredno funkcioniranje sustava Oružanih snaga.

> Milanović braniteljima u Crikvenici: Hrvatsku je obranio malen broj pravih ljudi

Priopćenje prenosimo u cijelosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postupanjem ministra obrane Marija Banožića, odnosno prijevremenim umirovljenjem zapovjednika Počasno zaštitne bojne brigadira Elvisa Burčula, Vlada Republike Hrvatske izvršila je grubi nasrtaj na uredno funkcioniranje sustava Oružanih snaga Republike Hrvatske. Zapovjednik PZB-e umirovljen je 20. listopada 2021. odlukom ministra obrane suprotno prijedlogu načelnika Glavnog stožera OSRH admirala Roberta Hranja koji je utvrdio kako je ostanak brigadira Burčula na dužnosti zapovjednika PZB-a potreba službe i u interesu Oružanih snaga RH.

Vlada RH, odlukom ministra obrane, pokušava voditi kadrovsku politiku u OSRH ne poštujući potrebe službe, odluke Predsjednika Republike kao Vrhovnog zapovjednika OSRH, kao ni prijedloge načelnika Glavnog stožera OSRH i to na način da bezrazložno i suprotno interesu OSRH tjera iz sustava obrane odlikovane časnike Hrvatske vojske.

Brigadir Burčul dragovoljac je Domovinskog rada koji se u obranu Domovine uključio u siječnju 1991. godine, pohađao je ratne škole, a na dužnost zapovjednika PZB-e postavljen je odlukom predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović 2016. godine. Odgovornu dužnost zapovjednika PZB-e obavljao je u mandatima dvoje predsjednika Republike, tri ministra obrane i dva načelnika Glavnog stožera OSRH, pri čemu nitko u tom razdoblju, pa ni sadašnji ministar obrane, nije imao primjedbe na njegov rad, već je redovito ocjenjivan najvišim ocjenama od strane svojih nadređenih.

Iz postupanja ministra obrane razvidno je, nadalje, kako Vlada RH pokušava samovoljno postavljati kadrove u postrojbi čiji je prvenstveni zadatak zaštita, osiguranje i pružanje potpore Predsjedniku Republike kao Vrhovnom zapovjedniku OSRH, ne vodeći pri tome računa o potrebama službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Republike, nastojeći zaštititi sustav upravljanja i zapovijedanja u OSRH, razgovarao je osobno s ministrom obrane i upozorio ga na moguće posljedice njegova postupanja, a isto su učinili dužnosnici Ureda PRH koji su izravno komunicirali i upozorili na to dužnosnike Vlade RH i Ureda predsjednika Vlade RH.

Predsjednik Republike neće dopustiti nasrtaj dnevne politike na OSRH i zloupotrebu zakonskih ovlaštenja na štetu pripadnika OSRH, posebice časnika HV-a koji su i hrvatski branitelji te će poduzeti sve što je u okviru njegovih ustavnih ovlasti kako bi zaštitio integritet Hrvatske vojske”, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.