Milanović Plenkoviću: ‘Sazovite sjednicu VNS-a, na temu pravosuđa, korone, Daytona…’

Foto: fah, montaža narod.hr

“Budući da predsjednik Vlade RH Andrej Plenković još uvijek nije odgovorio na prijedlog Predsjednika Republike za sazivanje sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost od 20. listopada, predsjednik Republike Zoran Milanović uputio je danas ponovo dopis predsjedniku Vlade RH Andreju Plenkoviću u kojemu predlaže sazivanje sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost i predlaže pitanja o kojima bi se raspravljalo i odlučivalo na sjednici VNS-a, a sve sukladno čl. 4. st. 3. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu RH”, navodi se u priopćenju Ureda PRH te su priložili prethodno upućeni poziv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Plenković: ‘Nema potrebe razgovarati s Milanovićem. Što vam je tu čudno?’

“Kako je predsjednik Vlade i danas iznio neistinite činjenice o sazivanju VNS-a, u nastavku (i prilogu) objavljujemo dopis Predsjednika Republike koji mu je prethodno upućen:

„Poštovani gospodine predsjedniče Vlade,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

obraćam Vam se još jednom s prijedlogom za sazivanjem sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost. Sukladno zakonskom okviru, čl. 4. st. 3. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske, jedino smo Vi i ja – kao predsjednici Vlade i Republike – ovlašteni dogovoriti i sazvati sjednicu Vijeća nacionalne sigurnosti.

Kao što i proizlazi iz ovog dopisa, a nastavno na moj dopis od 20. listopada, predlažem održavanje sjednice i od Vas očekujem odgovor prihvaćate li prijedlog za održavanjem iste.

S obzirom na to da prema već spomenutom čl. 4. st. 3. Zakona sjednicom Vijeća predsjeda Predsjednik Republike, slobodan sam predložiti sljedeća pitanja o kojima bismo raspravljali i odlučivali, a koja utječu na nacionalnu sigurnost Republike Hrvatske:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Radikalizacija u hrvatskom društvu;

2. Pandemija virusa COVID-19;

3. Sustavno kršenje Daytonskog sporazuma na štetu hrvatskog naroda u Federaciji Bosne i Hercegovine;

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Funkcioniranje pravosudnog sustava Republike Hrvatske, posebice u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala;

5. Godišnje smjernice za rad sigurnosno-obavještajnih agencija za 2021. godinu.

Ako smatrate da bismo trebali raspraviti o još nekom pitanju, molim Vas da to predložite kako bi rasprava bila što kvalitetnija. S obzirom na brojnost i važnost tema, predlažem, ako se dogovorimo o održavanju sjednice, da je održimo u dva dijela u sljedeća dva tjedna, pri čemu sam spreman prilagoditi se Vašem rasporedu.

Nakon Vašeg odgovora na ovaj ponovljeni poziv, može se pristupiti i rješavanju tehničkih detalja oko održavanja same sjednice.“, stoji u Milanovićevom dopisu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, predsjednik Vlade Andrej Plenković u ponedjeljak je komentirao Milanovićeve pozive. Na novinarsko pitanje komunicira li s predsjednikom Zoran Milanovićem u vezi s održavanjem najavljene sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost kazao je:

“Ne, nema nikakve potrebe za tim. Nakon ovoga… nakon njegove izjave da je Marko Milić Yutelova škola… Što vam je tu čudno? Građani su nas birali da provodimo programe, a ne da vrijeđamo. Ako netko kontinuirano vrijeđa i laže zašto da se čujemo telefonom? Šta bi razgovarali, u vezi čega? U vezi koronavirusa, u vezi radnih mjesta, u vezi proračuna? O kojoj temi?”, upitao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.