Milanović želi Plenkoviću uzeti dio desnih glasača kao što je on njemu uzeo dio lijevih

milanović
Foto: fah. montaža narod.hr

Premijer Andrej Plenković nedavno je u Osijeku pripadnike Domovinskog pokreta nazvao ‘‘diletantima i amaterima, ljudima koji šire dezinformacije i manipuliraju s hrvatskim građanima‘‘, dok aktualni predsjednik Zoran Milanović o DP-u nije negativno govorio. Plenković ocjenjuje kako je Most ”nebitan kao politička opcija”, dok Milanoviću, čini se, nisu toliko neprihvatljivi i nebitni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP uvođenjem aktualnog predsjednika u izbornu utrku za parlament očigledno smatra kako je on političar koji može zadržati glasove ljevice i lijevog centra, ali i “suverenističkom” i antiplenkovićevskom retorikom zahvatiti birače i Mosta i Domovinskog pokreta. To pokazuju i njihovi potezi – ili doista žele koaliciju s DP-om i Mostom ili je namjera ukrasti im dio glasova.

Milanović na udaru Benčić

‘Kandidatkinja za premijerku’ iz Možemo, Sandra Benčić, komentirala je novonastalu situaciju gdje joj je konkurent neočekivano postao Milanović. Ali istovremeno odbija bilo kakvu povezanost s Domovinskim pokretom, kojeg Milanović inače hvali.

“Bez obzira na pitanje te ustavnosti koju ne mogu sada procijeniti ja osobno bih prvo dala ostavku”, rekla je gostujući na RTL-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pregovaramo točkastu koaliciju u četiri izborne jedinice s SDP om, a spremni smo nakon izbora ući u postizbornu koaliciju sa strankama od centra na lijevo. Dakle, ništa se tu nije mijenjalo”, rekla je. Na pitanje je li moguća suradnja s Domovinskom pokretom odmah je odgovorila “naravno da ne”.

“Mi smo to vrlo jasno rekli. Dakle, ni milimetra desno. Mi vjerujemo da sljedeća vlada mora biti programski koherentna”, kaže Benčić i dodaje da će učiniti sve da se HDZ skine s vlasti.

SDP-ov Hajdaš Dončić ograđuje se od Benčić

Potpredsjednik SDP-a i bivši ministar u Milanovićevoj Vladi Siniša Hajdaš Dončić za Dnevnik Nove TV također je govorio o koalicijskom potencijalu njihove stranke: “Ovo je potez pobjednika. I to zato jer imamo širi koalicijski potencijal i okupit ćemo široku koaliciju da pročistimo institucije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mislio je pritom na kandidiranje Zorana Milanovića – koji bi im valja, po njegovoj logici, trebao donijeti glasove birača Mosta i Domovinskog pokreta.

“Milanović ne treba biti na izbornoj listi da bi bio premijer”, podsjetio je prije odluke Ustavnog suda. “U tom slučaju mi ćemo ga kao saborska većina predložiti za mandatara nove Vlade. Ne može nitko nikome zabraniti, ni Ustavni sud mu ne može zabraniti da u tom trenutku ne prihvati mjesto mandatara. Nakon toga se aktivira članak Ustava, to jest predsjednik Sabora – Sabor se uvijek konstituira prije nego što se Vlada. Poštuje se kompletno ustavni poredak RH”, rekao je. Dakle, Milanović bi u svakom slučaju trebao biti njihov kandidat za premijera.

Zanimljivo je kako se Hajdaš-Donćić ogradio od Benčić, ali i poručio – da mogu i bez Možemo, moguće i jer priželjkuju suradnju s desnim opcijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Palić: Ako ne da ostavku Milanović postupa suprotno odredbama Ustava

“Benčić nije u našoj koaliciji”, podsjetio je, a zatim se osvrnuo i na mogućnost točkaste koalicije.

“Nismo još počeli surađivati. O tom potom, ako do toga dođe. Ako do toga dođe, izaći ćemo u nekim izbornim jedinicama točkasto. Ako do toga ne dođe, izaći će SDP-ova koalicija samostalno. Izlazak potpuno bez Možemo je apsolutno mogući scenarij. Do srijede dovršavamo sve”.

“Ključ SDP-a je da imamo jaku centrističko-lijevu koaliciju. Tada možemo provoditi normalne politike. Mi nismo hejteri, ja smatram da u Hrvatskoj ima mjesta za sve”, istaknuo je.

Most, Domovinski pokret… jesu li to mogućnosti ako SDP ne bude imao dovoljno?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“O tome će odlučiti mandatar Vlade i Glavni odbor SDP-a. O tom potom, kad dođe vrijeme za to. Skriveno ću vam nešto reći – mi imamo veći koalicijski potencijal od HDZ-a”, rekao je, očito upućujući kako bi mogli uzeti glasove s desnice ili ići na opciju suradnje.

Milanović i SDP se riješili Radničke fronte

Peđa Grbin, čelnik SDP-a, u nedjeljom u dva je potvrdio da iz koalicije predvođene SDP-om ispada Radnička fronta Katarine Peović.

Fokus, Reformisti, IDS i PGS najavile su proteklog tjedna da će zbog neslaganja s Radničkom frontom još donijeti konačnu odluku ostaju li u koaliciji predvođenoj SDP-om. Predsjednica RF-a Katarina Peović u nedjelju je rekla Hini kako su im javili da raskidaju s njima pregovore o koaliciji.

Kao razlog neslaganja navela je i “zadnji zaokret” u odnosu na postizbornu koaliciju prema Mostu i Domovinskom pokretu.

“Dok smo mi razgovarali sa SDP-om, nije bilo još tih svih elemenata”, objasnila je. Rekla je da su pregovori zamrli negdje u vrijeme “ucjene Fokusa i Reformista, a prije ulaska Milanovića”.

Milanović govorio da mu je DP bliži od HDZ-a

Zanimljivo je kako je u veljači ove godine predsjednik Milanović na pitanje hoće li se kandidirati na parlamentarnim izborima, odgovorio kako mu je Domovinski pokret deset puta bliži od HDZ-a jer još nisu napravili takve ludorije ističući pritom kako neće glasati za Domovinski pokret.

Na to je odgovorio zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta, Mario Radić, rekavši: “Istina je da nemamo afera, a kako vladamo u Vukovaru tako ćemo sutra vladati i Hrvatskoj!”.

Što u Domovinskom pokretu kažu o koaliciji s Milanovićem i SDP-om?

Stipo Mlinarić Ćipe iz Domovinskog pokreta kazao je ovih dana kako su Zoran Milanović i Andrej Plenković isti proizvod zapakiran u dvije ambalaže.

“U političkom ringu imamo dvije figure koje su najodgovornije za sve s čime se Hrvatska susreće u posljednjih 12 godina – Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića. I ne samo 12 godina, njih dvojica su personifikacija kalvarije koju naš narod proživljava u posljednjih 25 godina. U njima su utjelovljene sve politike koje su rezultirale siromaštvom i raseljavanjem našega naroda, uništavanjem našega sela, poljoprivrede i industrije. To su dvije politike koje su trasirale put uništavanju digniteta Domovinskog rata, obezvrjeđivanju uspomene na Bleiburg i Križni put i povratku srbijanskog utjecaja u našoj domovini”, smatra DP-ovac.

Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava nije se želio eksplicitno odrediti hoće li DP nakon predstojećih parlamentarnih izbora ući u razgovore i dogovore s aktualnim predsjednikom države Zoranom Milanovićem i SDP-om.

>Reakcije na Milanovićevu kandidaturu: Nekima je prihvatljivo kršenje Ustava RH

DP-u nisu prihvatljivi SDSS i Možemo. Svatko tko će stati na našu liniju obrane sigurnosti i standarda hrvatskih građana te okretanja demografskih trendova je dobrodošao i ne robujemo imenima. Nikada mi nije palo na pamet istaknuti se kao kandidat za premijera i ne pada mi na pamet baratati imenima Zorana Milanovića ili Andreja Plenkovića. Ta imena su nebitna, bitne su poruke koje šaljemo”, poručio je Penava u razgovoru za Jutarnji list.

“Sve blato s kojim se on nabaci na nas neće biti dovoljno da skrene fokus DP-a sa zaštite nacionalnih interesa. Da se malo našalim, reče sve to skupa Plenković na račun DP-a i otrči Miloradu Pupovcu na janjetinu, jer je on za njega neprocjenjivo suho zlato. Toliko o ozbiljnosti tih poruka”, ističe Penava.

Most poručuje: Ako SDP podrži naš program u Saboru, dobrodošli su

Most se nema namjeru pridružiti “antihadezeovskoj” koaliciji SDP-a koju predvodi aktualni predsjednik države Zoran Milanović.

“Zoran Milanović ide na izbore kao kandidat na listi SDP-a koja ima svoj program, a taj program nije program Mosta. Mi imamo svoj opsežan i kvalitetan program, kao i svoje kandidate, a sutra, hoće li netko u Saboru to prepoznati i podići ruku za podršku našem programu i našem kandidatu, ne znamo, ali je dobrodošao”, rekao je Nino Raspudić za Večernji list. Na pitanje postoji li mogućnost da nakon izbora Most podrži Zorana Milanovića i SDP, Raspudić kaže da ne postoji. Pitali su ga i postoji li mogućnost da Most po treći put podrži HDZ i pomogne mu dolazak na vlast.

“Ne! Apsolutno, ne“, rekao je Raspudić.

HDZ žestoko o Mostu i DP-u

Iz HDZ-a smatraju da ni na desnoj strani političkog spektra nema kvalitetne alternative HDZ-u. Zastupnik Nikola Mažar govorio je ranije o Mostu i DP-u i pokazao kako njima nijedna od tih stranaka nije prihvatljiva.

“Most se nudi lijevoj koaliciji te i ne skriva da nema program, njihov je jedini program rušiti HDZ. Ali kako ga rušiti? Pa u savezu s SDP-om i Možemo, čime će postati oruđe u rukama lijeve koalicije. Na kraju im neće smetati ni program radikalne ljevice”, izjavio je Mažar.

“Što se tiče Domovinskog pokreta, riječ je o stranci koja je dovela Zorana Milanovića na mjesto predsjednika države te o stranci koja se prepolovila u protekle četiri godine”, dodao je.

Skoko: Milanović nije nesklon nekim desnim politikama

Komunikacijski stručnjak Božo Skoko komentirajući izjavu predsjednika Zorana Milanovića koji je spominjao “Vladu nacionalnog spasa”, rekao je kako aktualni predsjednik nije nesklon nekim desnim politikama.

“Sigurno, pored ovih okupljenih 10 stranaka oko SDP-a – da je Zoran Milanović sklon u toj koaliciji vidjeti Domovinski pokret i Most. Sigurno oni imaju i više zajedničkih tema, nego što ih Zoran Milanović ima sa strankama ljevice”, poručio je za HRT.

Je li doista tako i želi li Milanović koaliciju s DP-om i Mostom? Ili se iza svih tih riječi i poteza skriva težnja za uzimanjem glasova dijela centralnih i desnih birača, baš kao što je Plenković svojim politikama pridobio jedan dio lijevih birača?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.