“Jedan od pokazatelja kakve medije imamo u Hrvatskoj je i pregled nominacija za ‘osobu godine’ Večernjeg lista. Među kandidatima se nalazi Boris Milošević, koji je nominiran za osobu godine jer je – nevjerojatno – kao član Vlade (!) odlučio ići u Knin na proslavu Oluje (!). Nakon toga je – zamislite – izrekao notornu činjenicu i istinu o Domovinskom ratu, koju uče djeca od prvog razreda osnovne škole.”, napisao je na svom Facebook profilu jedan od koordinatora GI Narod odlučuje, diplomirani socijalni radnik i društveni aktivist Krešimir Miletić.
Miletićevu objavu prenosimo u cijelosti.
“Jedan od pokazatelja kakve medije imamo u Hrvatskoj je i pregled nominacija za ‘osobu godine’ Večernjeg lista. Među kandidatima se nalazi Boris Milošević, koji je nominiran za osobu godine jer je – nevjerojatno – kao član Vlade (!) odlučio ići u Knin na proslavu Oluje (!). Nakon toga je – zamislite – izrekao notornu činjenicu i istinu o Domovinskom ratu, koju uče djeca od prvog razreda osnovne škole.
I za to je zaslužio biti nominiran za nagradu osobe godine?
No, ponovit ću nešto o ‘otvaranju novog poglavlja u odnosu Srba u Hrvatskoj prema Domovinskom ratu i u pomirbi Hrvata i Srba’, na koju se poziva autor ovog teksta u Večernjem listu.
1. SDSS nikada nije predstavljao volju srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj. Na izborima u Hrvatski sabor, 88% pripadnika srpske nacionalne manjine uopće ne glasuje u posebno dizajniranoj izbornoj jedinici u kojoj se ‘kandiduje’ Boris Milošević.
Dakle, 88% Srba u Hrvatskoj uopće ne zanima tko je i što radi Boris Milošević niti etno biznismen Milorad Pupovac. Tih 88% Srba već se odavno integriralo, politički i na svaki drugi način u politički, kulturni i i svaki drugi sustav Republike Hrvatske. Srbi u Hrvatskoj ogromnom većinom biraju zastupnike na općim izbornim listama.
2. SDSS je politički zombi bez stvarne biračke baze, osmišljen kako bi se i danas, tri desetljeća nakon rata, zlostavljalo Hrvate i cjelokupni hrvatski politički i društveni prostor izmišljotinama o tobožnjoj ugroženosti Srba u Hrvatskoj, nametalo izjednačavanje krivnje i ‘kompleks krivnje’ Hrvatima, politički ucjenjivalo hrvatski narod, kokošarilo u političkim trgovinama, uvijek iznova izvlačilo i provociralo podjele u društvu.
3. Deset tisuća Srba, prema dostupnim, a 20 tisuća, prema neslužbenim podacima od 1991. do 1995. sudjelovalo je u obrani RH. I u najtežim trenucima državno načelo prevladavalo je nad etničkim. SDSS nikada nije imao niti približan broj članova, a niti glasača. Zašto se o ovome uporno šuti?
4. Boris Milošević je, uz mentora Milorada Pupovca, upravo primjer osobe koja urušava demokratske standarde i povjerenje građana u politički sustav. Zašto?
Zato što svjesno sudjeluje u obmani građana prihvaćajući ulogu koju mu pripadnici srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj nisu delegirali. On praktički ”predstavlja” srpsku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj s jednakim ili uglavnom značajno manjim legitimitetom od bilo kojeg Srbina u SDP-u, HDZ-u, HNS-u, IDS-u, Mostu i dr., a koji su u općim izbornim jedinicama stekli saborski mandat.
Prisjetimo se, KUKURIKU koalicija je imala do sada najveći udio Srba u Vladi iz vlastitih redova SDP-a, IDS-a, HNS-a i drugih satelita, ne računajući SDSS. Stoga dolazak ili ne-dolazak Borisa Miloševića na bilo koji događaj u Hrvatskoj uopće ne utječe na odnos Srba prema Domovinskom ratu ili na njihove međusobne odnose niti može bilo što pridodati ili oduzeti proslavi Oluje.”, napisao je Miletić.
* Krešimir Miletić diplomirani je socijalni radnik i društveni aktivist
* Mišljenja iznesena u kolumnama i komentarima masoosobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr