Miljenićevo povjerenstvo za Agrokor za sada neće ispitivati Šeksa, Plenkovića, Ramljaka i Dalić

Foto: fah

Na prvoj radnoj sjednici saborskog istražnog povjerenstva za Agrokor svjedočio je predsjednik prve Vlade RH Stjepan Mesić, a prethodno je povjerenstvo odlučilo da za sada neće kao svjedoke pozivati Vladimira Šeksa, Andreja Plenkovića, Antu Ramljaka i Martinu Dalić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je Plenković rehabilitirao Miljenića?

Agrokor: Plenković svoj sukob interesa rješava dopuštanjem sukoba interesa SDP-u

Pozivu povjerenstva da danas svjedoče nisu se odazvali vlasnik Agrokora Ivica Todorić koji je nedostupan hrvatskim vlastima i za kojim je raspisana međunarodna tjeralica, te njegov otac Ante koji se ispričao medicinskim razlozima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otac i sin Todorić bit će ponovno pozvani da svjedoče pred povjerenstvom.

Jednoipolsatnu Mesićevu svjedočenju prethodila je jednosatna žučna rasprava članova povjerenstva koga sve i kada treba pozvati da odgovara na pitanja.

Članovi povjerenstva iz redova vladajuće većine inzistirali su na kronologiji nastanka Agrokora te pozivanje svjedoka vremenskim slijedom počevši od 1990. godine, dok su četiri člana iz oporbenih redova upozoravali da je potrebno raščistiti sve okolnosti u vezi lex Agrokor te da bi zbog toga izvanredni Vladin povjerenik za Agrokor Ante Ramljak trebao biti logičan svjedok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Lovrinović (Promijenimo Hrvatsku) ustvrdio je da je “problem lex Agrokor toliko težak da će Vlada kad-tad na njemu pasti, zbog čega je vladajućima u interesu da se u parlamentarnoj istrazi što više oteže s dolaskom do aktualne situacije”.

Nakon međustranačkog prepucavanja članovi povjerenstva došli su do kompromisa da će na iduće sjednice pozivati po četiri svjedoka, a preglasavanjem su došli i do njihovih imena. Voljom većine na idućih pet sjednica neće biti pozvani Vladimir Šeks, Andrej Plenković, Ante Ramljak te Martina Dalić, dok su svi ostali svjedoci dobili jednoglasnu podršku povjerenstva. Gordan Maras (SDP) zapitao je zašto svi ministri financija do Slavka Linića mogu doći svjedočiti, samo Martina Dalić ne.

(VIDEO) Hasanbegović: Povjerenstvo za Agrokor je udžbenički primjer višestrukog sukoba interesa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U utorak će pred povjerenstvom svjedočiti još jedan hrvatski premijer iz devedesetih Josip Manolić, te čelnici Fonda za privatizaciju Milan Kovač i Ivan Penić.

Nakon toga na sjednicama 15., 16., 22. i 23. studenoga članovi povjerenstva ispitivat će Franju Gregurića, Zdravka Mršića, Juricu Pavelića, Zlatka Matešu, Željka Rohatinskog, Josipa Petrovića, Borislava Škegru, Zorana Jašića, Božu Prku, Ivana Šukera, Matu Crkvenca, Slavka Linića, Franju Lukovića, Antu Samodola, Pjera Mateka, Marka Škreba i Borisa Vujčića.

O ostalim svjedocima povjerenstvo će se naknadno dogovarati, dok će se onima koji se ne odazovu poziv na svjedočenje stalno ponavljati.,

Podsjetimo, odnedavni predsjednik Istražnog povjerenstva za Agrokor član je i Državnog sudbenog vijeća. Sredinom ožujka 2017. Odbor za pravosuđe predložio je Hrvatskome saboru da za članove Državnoga sudbenog vijeća imenuju SDP-ovca Orsata Miljenića i Miroslava Šimića iz Mosta, a za članove Državnog odvjetničkog vijeća (DOV) SDP-ovca Peđu Grbina iz oporbe te Dražena Bošnjakovića od vladajućih. Prilikom promjene političkih okolnosti i prelaska Mosta u oporbu na Šimićevo mjesto dolazi Željko Lacković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjećajući se slučaja s Lex Perković pitanje je možemo li očekivati da će SDP-ov Orsat Miljenić, za čijeg je mandata na čelu Ministarstva pravosuđa 2013. došlo do tog spornog zakona, pošteno i nepristrano, bez političkih utjecaja voditi Istražno povjerenstvo za Agrokor ili isto tako djelovati u Državnom sudbenom vijeću i npr. izboru sudaca koji će sutra možda voditi postupak protiv Agrokora?

U vrijeme dok je bio ministar pravosuđa, aktivno je bio involviran i u tzv. “Lex Perković”, kojim se pokušalo zaštiti Josipa Perkovića i Zdravka Mustača.

Poznato je da su SDP i HNS 2013. izglasovali poseban zakon, “Lex Perković” kojim su spriječili izručenje bivših pripadnika jugoslavenske i hrvatske tajne službe Njemačkoj nakon ulaska Hrvatske u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.