Ministar državne imovine Goran Marić u intervjuu za Jutarnji list otkrio je detalje novog Zakona o upravljanju državnom imovinom, a govorio je i o brojnim drugim temama.
Ministar Marić jasno je odgovorio na prozivke da je on glavni “kadrovik” Vlade, kazavši kako se radi o “vrlo discplinirano projektiranoj krivotvorini”.
U intervjuu je istaknuo da su najbitnija novost i vrlina novog Zakona o upravljanju državnom imovinom pojednostavljivanje postupaka u aktiviranju i stavljanja u poduzetničke namjene državne imovine. Tako je predviđeno ukidanje Povjerenstva za strateške tvrtke i Povjerenstva za nekretnine jer će, kako kaže, sve važnije odluke donositi Vlada. Biti će moguć i otkup stanova sadašnjih korisnika tih nekretnina i učinkovito rješavanje nagomilanih sudskih sporova u odnosu na lokalnu samoupravu.
Novi zakon donosi i mogućnost otkupa bespravno useljenih stanova, te prodaju stanva zaštićenim najmoprimcima.
Buduće uprave će se birati tako da resorna ministarstva Vladi izravno predlažu predsjednike i članove uprava te članove nadzornih odbora, kao i da će ubuduće u Upravom vijeću Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP) biti ministri.
Rekao je kako je provedena analiza poslovanja trgovačkih društava od strateškog interesa za RH te da se pokazalo da ta društva nisu neučinkovita kako se u javnosti provlači ta teza. Istaknuo je da najveći utjecaj na poslovanje imaju HEP i Ina. Analiza je pokazala i da je visoka razina poslovne neodgovornosti u strukturi troškova – na troškove intelektualnih usluga potrošeno je 604 milijuna kuna, na troškove promidžbe, informiranja i oglašavanja potrošeno je 612 milijuna kuna, i to najviše u HEP-u, 145,8 milijuna kuna te u HPB-u, 113 milijuna kuna. Tu su i troškovi službenog puta sa 483 milijuna kuna, troškovi reprezentacije 172 milijuna kuna, donacije 239 milijuna kuna, a na otpremnine članova uprave unazad sedam godina čak 41,5 milijuna kuna, te na bonuse, nagrade i stimulacije je potrošeno 25,8 milijuna kuna, čime je ukupan iznos narastao na 2,6 milijardi kuna, što je prema Mariću neshvatljivo i neprihvatljivo.
Izvor: narod.hr/Jutarnji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.