Ministarstvo hrvatskih branitelja reagiralo je na izjave saborskog zastupnika Stipe Mlinarića koji je u četvrtak rekao kako su invalidnine hrvatskim braniteljima smanjene 2000. godine za čak 50 posto, a do dana današnjega, do 2022. godine nisu povećane niti 1 kunu. Druga stvar na koju je Mlinarić ukazao jest odluka Jadranke Kosor iz 2010. godine, kojom se oporezuju sve mirovine veće od 3.500 kuna, a u koju spadaju i braniteljske mirovine, što dovodi branitelje do novog problema o kojem nitko ne razmišlja.
Reagiranje Ministarstva hrvatskih branitelja prenosimo u cijelosti:
“Saborski zastupnik Stipo Mlinarić je ili potpuno dezorijentiran u vremenu i prostoru ili zlonamjeran u iznošenju neistina o odnosu Ministarstva hrvatskih branitelja i ministra Tome Medveda prema hrvatskim braniteljima.
Stipo Mlinarić je 2016. godine bio politički neaktivan pa stoga nije nalazio za potrebno uključiti se u projektne timove Ministarstva hrvatskih branitelja koji su se bavili cjelokupnom problematikom hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata radi rješavanja istih kroz jedinstven i sveobuhvatan Zakon.
> Mlinarić: O ‘braniteljima’ u vladajućoj većini ovisi hoće li branitelji dobiti povećanje mirovina
> Ministarstvo hrvatskih branitelja: ‘Sustavno se pokušava prikazati branitelje kao „privilegičare“
Svi su bili pozvani dati svoj doprinos u pripremi Zakona kojim je učinjen značajan iskorak u uređenju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, ali Mlinarić nije našao za shodno angažirati se i raspravljati o temama o kojima danas lamentira bez pokrića i argumenata, pokušavajući populistički skupiti jeftine političke poene.
Odlaskom Predraga Matića iz Ministarstva branitelja prestali su i dolasci Stipe Mlinarića u zgradu Ministarstva, a poznato je kakvi su problemi naslijeđeni iz vremena kada je dolazio u tadašnji Kabinet ministra. Jer tada ne samo da hrvatski branitelji nisu bili dobrodošli u svoje
resorno ministarstvo, nego ni ispred njega.
Ministarstvo navodi činjenice
Na Mlinarićeve jalove objede odgovaramo činjenicama u nastavku:
Dolaskom ministra Medveda na čelo Ministarstva hrvatskih branitelja uspostavljen je partnerski odnos s udrugama iz Domovinskog rata, s kojima su u suradnji pripremani svi
normativni akti koji se odnose na braniteljsko-stradalničku populaciju, a dostupni smo svim
hrvatskim braniteljima i stradalnicima.
Ministarstvo neprestano analizira stanje i potrebe braniteljsko-stradalničke populacije iz
Domovinskog rata, a s obzirom na trenutno stanje inflacije i rasta svih troškova, analiziramo
opcije koje bi mogle omogućiti promjenu, odnosno rast osobne invalidnine koja se određuju
prema proračunskoj osnovici.
Mirovine hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, koje su ostvarene prema posebnom
propisu, smanjene su dva puta, 2010. i 2014. godine, a Vlada Andreja Plenkovića donijela je
2017. Odluku kojom se prestaje primjenjivati zadnje smanjenje mirovina.
Dakle, iako ministar Medved nema nikakve veze sa smanjenjem mirovina hrvatskih branitelja niti se to dogodilo u njegovom mandatu, zauzeo se kako bi se i u tom pogledu postiglo maksimalno moguće u ovim okolnostima. Njegovom zaslugom spojen je opći i posebni dio mirovine, čime je vraćena sigurnost hrvatskim braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata.
Zahvaljujući aktualnim mjerama Vlade korisnici naknade za nezaposlene prema Zakonu o hrvatskim braniteljima i Zakonu o civilnim stradalnicima mogu ostvariti pravo na naknadu za ugroženog kupca energenata, a Odlukom Vlade o isplati jednokratnog novčanog primanja korisnicima mirovine radi ublažavanja posljedica rasta cijena obuhvaćeno je i oko 58.100
hrvatskih branitelja, za što je osigurano više od 30 milijuna kuna.
To je tek dio onoga što ova Vlada i resorno ministarstvo na čelu s ministrom Medvedom čine
za hrvatske branitelje i stradalnike Domovinskog rata, pa i za Mlinarića, ma koliko on šutio o
tome”, zaključuju iz ministarstva.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.