Ministarstvo pravosuđa počelo s projektima podnošenja zahtjeva u gruntovnicu elektroničkim putem i projekta elektroničkog nadzora zatvorenika

Foto: fah

Na zemljišno-knjižnim odjelima Općinskih sudova u Osijeku i Velikoj Gorici počeo je pilot projekt podnošenja prijedloga za upise u zemljišne knjige elektroničkim putem, koji bi, uz sudjelovanje ovlaštenih javnih bilježnika i odvjetnika, trebao ubrzati cijeli postupak, istaknuto je u subotu na predstavljanju toga projekta u Osijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državna tajnica Ministarstva pravosuđa Sanja Mišević izjavila je da će provedba projekta omogućiti uknjižbu na području bilo kojeg suda u Hrvatskoj, neovisno o mjestu kupovanja nekretnine, tako da će nakon ovjere kupoprodajnog ugovora, javni bilježnik ili odvjetnik dokument elektronički proslijediti ovlaštenom zemljišno-knjižnom sudskom odjelu, koji će provesti uknjižbu.

“Time se izbjegava čekanje u redovima ili odlazak na destinaciju, koja nije mjesto vašeg stanovanja. Nakon što se provede upis zemljišno-knjižni izvadak moći će se dobiti kod javnog bilježnika ili odvjetnika i neće biti potrebe za odlaskom u gruntovnicu”, pojasnila je državna tajnica Mišević.

Dodala je kako se trajanje upisa u zemljišne knjige trenutačno razlikuje, ovisno o pojedinim dijelovima Hrvatske,  a prošlogodišnji prosjek bio je više od 20 dana, ovisno o sređenosti zemljišno-knjižnog stanja.
Elektronički upis u početku neće pojeftiniti troškove upisa u zemljišne knjige, jer će se dosadašnja sudska pristojba i dalje plaćati u istom iznosu, rekla je Mišević

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra kako će za gospodarski razvoj i povećanje investicija biti značajna planirana nacionalna reforma spajanja zemljišnih knjiga i katastra, čime će se dobiti realni podatci o površini i obliku zemljišnih čestica te posjedovnom stanju.

Ovaj projekt je dio te reforme, koja bi se trebala provesti u iduće četiri godine.

Državna tajnica Mišević također je izvijestila da je od 1. veljače u sklopu Ministarstva pravosuđa počeo pilot projekt elektroničkog nadzora zatvorenika, vrijedan oko 150 tisuća eura, koji se u cijelosti financira sredstvima EU fondova, a od jučer je prvi osuđenik, koji je dobio uvjetni otpust, stavljen pod elektronički nadzor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je kako se pilot projekt provodi na području Zagreba i Velike Gorice i trajat će 100 dana, u sklopu kojih bi pod elektroničkim nadzorom, koji funkcionira po načelu radijskih frekvencija, trebalo biti 20 okrivljenika.

Ističe kako bi se ovim projektom trebale ostvariti značajne ekonomske uštede, jer, prema dosadašnjim izračunima, dan zatvora državu košta 400 kuna, a dan elektroničkog nadzora 100 kuna, a ovakav način nadzora može pridonijeti i bržoj resocijalizaciji okrivljenika.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.