Ministarstvo za Narod.hr potvrdilo: Od privedenih u Zambiji nismo dobili zahtjeve za posvajanjem djece iz DR Konga

konga
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock, snimka zaslona

Nakon što su četiri para iz Hrvatske, među njima i LGTBIQ aktivistica te član grupe Hladno pivo, uhićena 7. prosinca u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima tijekom posvajanja djece iz DR Konga, od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike doznali smo detalje vezane za posvojiteljski status četiri para koja su u Afriku otišla po djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Zašto mediji šute da je u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima uhićena Noah Kraljević, vijećnica Možemo?

Iz spomenutog su ministarstva na naš upit odgovorili da su dva od četiri uhićena para u hrvatskom Registru potencijalnih posvojitelja što znači da imaju pozitivno mišljenje o podobnosti i prikladnosti za posvojenje. “Jedan par u registru od 2021., a drugi par od 2022. godine”, odgovaraju nam u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Poslali smo im dodatna pitanja o tome jesu li preostala dva para dobila pozitivno mišljenje o podobnosti i prikladnosti za posvojenje od nadležnog Centra za socijalnu skrb.

No, otkrivaju nam da nisu zaprimili ”zahtjeve potencijalnih posvojitelja iz Republike Hrvatske za posvojenje djece iz Konga u skladu s Konvencijom o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvojenje (Hag, 1993.)”. Kao što smo naveli DR Kongo nije potpisnik Haške konvencije o posvojojenju, tako da smo Ministarstvu poslali dodatni upit.


Pitanje je zašto četiri uhićena para iz Hrvatske nisu pri resornom ministarstvu podnijeli zahtjev za posvojenjem djece iz Konga.  Jer, upravo državu od kuda su djeca moraju navesti u tom zahtjevu. A ministarstvo nam je potvrdilo kako takve zahtjeve nemaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto su ove informacije bitne i zašto je DR Kongo ključan?

Naime, uhićeni 44-godišnji Damir Magić i njegova 45-godišnja supruga Nadica Magić, gitarist Hladnog piva Zoran Subošić i njegova supruga Azra Imamović Subošić, zaposlenica Ustavnog suda, zagrebački veterinar Ladislav Peršić i njegova supruga Aleksandra, te LGBT aktivist aktivan u platformi Možemo Noah Kraljević, nekoć Dalija Pintarić koja je “promijenila spol” i njezina partnerica Ivona Kraljević (36) uhićeni su zbog sumnje u trgovinu djecom iz DR Konga.

>Zambija: Gitarist Hladnog piva i još 7 Hrvata u pritvoru zbog sumnje na trgovinu djecom

DR Kongo  nije potpisnik spomenute Konvencije koja je u Hrvatskoj stupila na snagu 2014. godine, a koja osigurava zaštitne mjere prilikom međudržavnih posvojenja.

>Zambija: među pritvorenim Hrvatima i LGBTQ aktivistkinja koja je ‘promijenila spol’

Djeca iz Konga bila su donedavno najčešće posvajana. Jer je u toj ratom opustošenoj afričkoj državi velik broj siročadi. Međutim, status “siročeta” kod mnoge od te djece nije dokaziv niti dokazan na međunarodno priznat način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od Konga, susjedna Zambija potpisnica je spomenute Konvencije.  Stoga je potencijalnim posvojiteljima lukrativno djecu iz Konga prebaciti u Zambiju.

Švercanje djece iz DR Konga

Naime, o krijumčarenju djece iz Konga u susjedne države opsežno je 2015. pisao i Reuters. Dvije godine prije predsjednik Konga Joseph Kabila suspendirao je izlazne dozvole za posvojenu djecu iz te srednjoafričke države.

Kongoanske vlasti priopćile su da je odluka donesena zbog zabrinutosti i istraga o zlostavljanju djece u američkim kućanstvima.  Američko Ministarstvo vanjskih poslova prvo je izdalo 2018. upozorenje, a onda je od 2020. potpuno suspendiralo mogućnost posvajanja djece iz DR Kongo. Uz zabrinutosti zbog zlostavljanja djece – činjenica je da za djecu koju se posvaja iz DR Konga ima malo dokaza da su stvarno siročad. Može se raditi o djeci koja imaju roditelje i obitelj, a od njih su oteta ili odvojena ratnim zbivanjima ili  čak “prodana” kako bi bila dalje “dana na posvajanje”. Neke pak aktivističke udruge smatraju da je upravo ovaj potez kongoanskih vlasti stvorio preduvjete za unosnu trgovinu u kojoj se djeca krijumčare preko granica za određenu cijenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reuters je tada pisao da se, nakon što izađu iz Konga, prokrijumčarena djeca ponovno spajaju s posvojiteljima u Ruandi, Etiopiji ili Zambiji.

Upravo su u Zambiji uhićena četiri hrvatska para.

Naime, imigracijsku ured u gradu Ndola, tik do granice s Kongom, dobio je dojavu o bijelcima s djecom iz Konga koji su smješteni u jednom pansionu.

iStock

Osmero hrvatskih državljana uhićeno je dan poslije u međunarodnoj zračnoj luci Simon Mwansa Kapwepwe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S njima je bilo i četvero djece od kojih troje starih tri godine, dok je četvrto dijete staro samo godinu i tri mjeseca. Službeni jezik u kongu je francuski. A djeca su premala da bi se u razgovoru s njima moglo dobiti ikakve informacije. Kako navode tamošnji mediji, djeca su već imala nova imena i prezimena svojih posvojitelja u putovnicama.

Dokumenti, sumnja se, nisu autentični

Prema preliminarnoj fazi istrage, dokumenti koji se odnose na posvajanje četvero djece koje je navodno izdala kongoanska vlada, nisu autentični. Kao rezultat toga, kontaktiran je ured generalnog konzulata DR Kongo preko ureda službenika za imigracije.

Osumnjičeni su za trgovinu djecom te su zadržani u pritvoru. U pritvoru su već 22 dana. A tri djevojčice i jedan dječak koji su iz Konga dovedeni u Zambiju predani su na skrb socijalnoj službi.

Vodeći hrvatski mediji tek su šturo, kako što smo ranije upozorili, pisali o ovom neviđenom slučaju. Jutarnji list u prvom je tekstu objavio identitete uhićenih, da bi ih potom uklonio, iako su mediji u Zambiji objavili njihova puna imena i prezimena.

Može se pretpostaviti da štite identitete osoba osumnjičenih za švercanje djece jer pripadaju njihovom političko-ideološkom krugu.

Ideološka bliskost

Naime, među uhićenima je i gitarist Hladnog piva Zoran Subošić (52) i njegova supruga Azra Imamović Subošić (41), zaposlenica Ustavnog suda. Naime, ‘frontmen’ Hladnog piva je Mile Kekin, suprug Ivane Kekin, saborske zastupnice i istaknute članice ekstremno lijeve platforme Možemo. Dok je među uhićenima i Noah Kraljević, vijećnik tj. vijećnica Možemo.

Noah Kraljević zapravo je Dalija Pintarić koja je ”promijenila spol”. Dok se još prezivala Pintarić, Noah je 2014. godine na 13. homoseksualnoj povorci dobila nagradu za LGBTIQ osobu godine, a 2017. godine postala je, te je do danas vijećnica mjesnog odbora Samoborček, Trešnjevka u kvoti stranke Zagreb je naš na čijem je čelu bio današnji gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.

Dalija Pintarić odnosno Noah Kraljević proglašen LGBTIQ osobom godine

Noah Kraljević najpoznatija po transrodnom aktivizmu te je bila jedna od osnivačica i supredsjedateljica udruge Trans Aid, danas udruge kolekTIRV.

Noah je inače surađivala s brojnim lijevim nevladinim organizacijama pa je tako 2017. sudjelovala u kampanji ”Ravnopravnost svima!” kao dio aktivnosti projekta ”LGBTI ravnopravnost na radnom mjestu” koji je financirala Europska unija i sufinancirala Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Tu su kampanju provodili Prostor rodne i medijske kulture K-zona, BRID – Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju (čiju je članicu Hasanbegović spominjao u kontekstu lezbijskog sindikalizma), LORI – Lezbijska organizacija Rijeka i udruga Zora uz suradnice Zagreb Pride i Trans Aid.

Nadležnom smo Ministarstvu uputili dodatna pitanja o posvojiteljskom statusu parova koji su pritvoreni u Zambiji. Osobito vezano za trans muškarca – Noah Kraljević. Odnosno, je li on dobio potvrdu od nadležnog Centra za socijalnu skrb potvrdu da je prikladan za posvajanje djeteta u Hrvatskoj.  Zatražili smo i komentare Tomislava Tomaševića i stranke Možemo. Do trenutka pisanja ovog članka – nismo još dobili odgovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.